Најдобрите книги на Харуки Мураками

Најдобрите книги на Харуки Мураками

Синот на двајца loversубители на литературата, Харуки Мураками (Кјото, 1949) е веројатно Најпознат писател во Јапонија надвор од морињата. Под влијание на поголемиот дел од својот живот од уметноста и културата на Западот, причина што го разликува од другите јапонски автори и го осуди на повеќе од една критика од културните кругови на неговата земја, Мураками се снаоѓа во дела што можат да бидат поделено помеѓу реализмот и фантазијата, собирајќи фатализам формиран од сигурноста дека сите дела и инциденти сочинуваат единствена судбина. Овие најдобри книги од Харуки Мураками Тие ни помагаат да се потопиме во светот на вечниот кандидат за Нобелова награда за литература кој оваа година го објавува својот нов роман во Шпанија, Убиј го командирот.

Кафка на брегот

Наречен „Најдобра книга на годината 2005“ од Theујорк Тајмс, Кафка на брегот се смета од многумина како Најдобрата книга на Харуки Мураками. Низ страниците на делото, се пресекуваат две приказни, движејќи се напред и назад: онаа на момчето Кафка Тамура, име што го стекнува кога ќе замине од семеен дом, обележан со отсуство на неговата мајка и сестра, и Сатору Наката, стар човек кој По несреќата претрпена во детството, тој развива theубопитна можност да разговара со мачки. Обдарен со имагинација како и неколку други дела на јапонскиот писател, Кафка на брегот е задоволство за сетилата и совршен приказ на западните и источните влијанија што Мураками ги оркестрира со големо мајсторство.

1Q84

Објавено помеѓу 2009 и 2010 година во три различни тома, 1Q84 го емулира насловот на Познатата 1984 година на Georgeорџ Орвел, заменувајќи го 9 што во јапонското пишување е еквивалентно на буквата Q, и хомофони и се изговара како „кију“. Романот е сместен во дистописки свет и во неговите први два тома ги прошара приказните и гледиштата на неговите двајца протагонисти: Аомаме, инструктор по гимнастика и Тенго, наставник по математика, двајцата пријатели од детството и триесет и нешто потонати во реалност што тие ја перципираат поинаку од останатите. Исполнет со бројни референци на западната уметност и култура, 1Q84 стана хит кога продадете милион примероци за само еден месец.

Токио блуз

En 1987, Токио блуз беше објавено со што Мураками беше познат на целиот свет. Очигледно едноставна приказна, но оптоварена со истата сложеност што ги карактеризира нејзините ликови и чиј почеток е активиран за време на летот во кој главниот јунак, Тору Ватанабе, 37-годишен извршен директор, слуша песна од Битлси, Норвешко дрво, што ве враќа во адолесценцијата. Период во кој ја запозна нестабилната Наоко, девојката на неговиот најдобар пријател Кизуди чија тишина беше еднаква на сите дождови што паѓаа на лицето на Земјата. Чиста ориентална интимност потресена од западните ритми.

Хроника на птицата што го ветрови светот

Еден од романите на Мураками кој најдобро се топи концептите на реализам и надреализам беше објавено во Јапонија во 1994 година и една година подоцна во остатокот од светот. Приказна што доаѓа по одлуката на Тору Окада да ја напушти адвокатската канцеларија во која работи, во тој момент добива повик од мистериозна жена. Оттогаш, на лицето на главниот јунак се појавува сина дамка, означувајќи ја неговата врска со димензија што почнува да го преплавува неговиот живот. Еден од чудните ликови кои предизвикуваат многу нерешени конфликти што Тору ги влече со години.

Дали сакате да прочитате Хроника на птицата што го ветрови светот?

Крај на светот и немилосрдна земја на чудата

Иако со текот на времето ќе станеше друга класика на Мураками, Крај на светот и немилосрдна земја на чудата остана со години како реткост чија суштина го прави едно од водечките дела на авторот. Поделени во два света и паралелни приказни, оваа книга објавена во 1985 година е сместена во walиден град што претставува „крај на светот“ виден низ очите на главниот јунак без сенка и идниот Токио, или проколната земја на чудата, каде што компјутерски научник работи за институција надлежна за трговија со информации. Дистопија не толку далеку од нашата реалност.

Спутник, myубов моја

Мистериозно и трагично, Спутник, myубов моја совршено можеше да инспирира серии како изгубени. Драма раскажана од наставникот во основно училиште по име К, чиј најдобар пријател и здроби, Сумир, е аспирант романсиер кој тргнува на пат со жена шеснаесет години постара од неа, Миу. По одморот на грчки остров, Сумире исчезнува, па затоа Миу ја контактира К без да знае дека, евентуално, исчезнувањето на младата жена се должи на метафизички причини, со сигурност да се поврзе со друга димензија од која таа не може да се врати. Никогаш .

Јужно од границата, западно од сонцето

Една од моите омилени книги Мураками е исто така една од најинтимните за писателот. Обдарен со уникатен фатализам и чувствителност, овој роман што го зема својот наслов од песна на Нет Кинг Кол нè запознава со Хаџиме, оженет човек со две ќерки и сопственик на успешен џез-бар чиј живот е тотално трансформиран по појавувањето. пријател од детството за кого се откажа за изгубен и кој е ураган во неговиот живот, колку и да е врел, но и деструктивен.

Не престанувајте да читате Јужно од границата, западно од сонцето.

Годините на аџилак на момчето без боја

Објавен во 2013 година, овој роман станува „класичен мураками»Со раскажување на приказната за Цукуру Тазаки, машински инженер, кој, парадоксално, само гледа како минуваат. Потопен во осамен живот, животот на овој 36-годишен протагонист се менува кога ќе ја запознае Сара, лик кој го потсетува на поглавје од неговиот живот што се случи пред 16 години: моментот кога неговата група пријатели одеднаш престана да разговара со него и без очигледна причина.

Дали сакате да прочитате Годините на аџилак на момчето без боја?

Кои се, според вас, Најдобрите книги на Харуки Мураками?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Саманта карла dijo

    Ааах, мураками. Педофилот кој ги хиперсексуализира сите женски ликови во своите «» »дела» »» педофил псевдо порно. Секако. Да ги видиме неговите најдобри дела xd