Најдобри книги Стивен Кинг

Стивен Кинг

Стивен Кинг е еден од најпознатите писатели во светот. Тој е познат ширум светот по своите хорор книги, но вистината е дека тој ги направил и своите први чекори во други дела кои, иако граничат со оваа тема, не се толку застрашувачки. Тој е автор на повеќе од шеесет романи, и тоа не сметајќи приказни, кратки романи, нефантастични книги, сценарија и други видови литературни текстови. Но, и покрај оваа голема разновидност, мора да се каже дека скоро сите читатели се согласуваат кои се најдобрите книги на Стивен Кинг.

Во Actualidad Literatura предложивме да ве приближиме до кои и најдобрите книги на Стивен Кинг и зошто се тие. Затоа, ако сакате да ги запознаете, прочитајте ја компилацијата што ви ја подготвивме.

Кој е Стивен Кинг

Кој е Стивен Кинг

Стивен Кинг е роден во 1947 година во Портланд, Мејн и е еден од најпознатите американски писатели, особено по неговите романи со хорор и мистерии. Скоро сите се прилагодени (или ќе бидат во иднина) за телевизиски серии или кинематографски филмови и нивните книги се преведени низ целиот свет.

Секако, не започна да успева од почетокДури во 90-тите години започна да биде успешно. Кој беше твојот прв роман? Па, првиот беше Кери, роман во кој самиот автор не веруваше, а сепак, благодарение на неговата сопруга, го заврши и го испрати до издавач. Ова на почетокот не беше многу успешно (самиот издавач му даде малку пари за своето време), но вистината е дека тој успеа и тоа го натера да одлучи да се посвети исклучиво на пишувањето.

Така, излегуваа и други романи, како што се „Мистеријата на платата на Салем“ или „Сјајот“, еден од најпознатите.

Со текот на времето, неговите романи го привлекуваа вниманието, не само на издавачите и читателите, туку и на продуцентите, кои почнаа да размислуваат за адаптации на неговите романи во филмови или дури серии. И тоа го направи уште поуспешен.

Најдобри книги Стивен Кинг

Земајќи го предвид цело време писателот, тоа е нормално за од сите негови книги има и такви кои се сметаат за најдобри книги на Стивен Кинг.

А кои се тие? Па, тие се следниве:

Стивен Кинг: Тоа е

Најдобри книги Стивен Кинг

Таа е една од книгите што најмногу ги воодушевуваат читателите. Но и на оние кои, без да го прочитаат романот, биле воодушевени од адаптациите направени во кино. Затоа што да, има неколку. Ретко се случува тие да прават повеќе од една адаптација на роман, но со тоа Стивен Кинг успеа и со многу добри резултати, мора да се каже.

Во овој случај, Има „нешто“ што не го наоѓате во другите книги. Бидејќи зборуваме за приказна за возрасни, но протагонисти се деца. Покрај тоа, заплетот што се врти околу нив е полн со паранормални, натприродни и да, исто така застрашувачки ситуации.

И не можеме да го заборавиме негативецот, еден од оние што најдобро ги дефинира писателот. И, тоа е дека секвенците што се живеат и како тој ги опишува, те натера да го живееш стравот и ужасот во твоето сопствено тело.

Сјајот

Кој не го знае The Shining? Ако сте lубител на хорор, многу е нормално да го познавате овој роман. Тоа е една од најпознатите прогонувани куќи (а всушност неодамна беше направен и втор дел кој се обиде да ја пресоздаде поставката на тој прв филм).

Меѓу најдобрите книги на Стивен Кинг, ова мора да биде а задолжително поради начинот на кој авторот го става стравот во вашето тело. Но, исто така, да видиме како еволуира главниот јунак. Затоа што е од книгите каде што ќе видите како се менува низ страниците и се спушта во лудило, скоро без да се сака, но го води писателот за рака.

Стивен Кинг: Како што пишувам

Како што ви кажавме претходно, Стивен Кинг не е само автор на хорор. Ако мислите дека тогаш грешите многу, бидејќи меѓу најдобрите книги на Стивен Кинг е „Како што пишувам“, една од најдобрите книги за оние кои сакаат да се посветат на пишувањето.

И, самиот автор се обидува да размисли за тоа како тој стана успешен писател, давајќи детали до сега непознати за неговите дела, но и идеи и совети за оние кои сакаат да станат успешни писатели.

Carrie

Како што ви кажавме претходно, Carrie тоа беше првиот роман на Стивен Кинг. И што направи тој? Фрли го затоа што не и верував. Сепак, неговата сопруга го спаси и претпоставуваме дека го прочита за подоцна да го убеди сопругот да го заврши и да го испрати до издавач. И фала му на Бога што направи.

Приказната е насочена кон девојче кое е вознемирувано од соучениците од средното училиште. И, се разбира, доаѓа време кога таа развива моќ и почнува да ги користи за да се одмазди за сè што направиле. Класична и една од најдобрите книги на Стивен Кинг.

Стивен Кинг: Темната кула

Темната кула

Лично, Темната кула е една од најдобрите книги на Стивен Кинг. И нешто што многумина не го знаат е дека се заснова на едноставна поема. Да, од една поема со средна должина, Кинг произведе сага составена од неколку книги.

Првиот, кој е тој што ја започнува сагата, може да биде еден од најтешките за читање, но ако го поминете тој „лош шут“, од вториот нема да можете да престанете да го читате. Се разбира, ви препорачуваме да ги имате при рака бидејќи, како што велиме, нема да завршите без претходно да го имате во рака, за да не пропуштите ништо што ќе биде кажано.

Во овие книги ќе најдете терор, како и обично кај авторот, но и мистерија, пријателство, loveубов ...

Беда

За секој писател, вистината е дека Мизеријата е скоро мора да се прочита. И, тоа е дека, ако сфатиш, малку книги имаат протагонист за писател. Секогаш се избираат други видови професии, можеби поблиску до читателите кои ги читаат тие типови на книги.

Но, во овој случај, Кинг избра да стави писател и обожавател на овој. И случајно однесете ја во крајност. И тука можете да видите како „здравата“ врска може да биде изопачена и да доведе до најголем терор.

Стивен Кинг: Ловецот на соништата

Ако сте го гледале филмот, сега можете да ги ресетирате вашите сеќавања затоа што книгата нема смисла за споредба со таа адаптација што тие ја направија. Сонувачот е една од најдобрите книги на Стивен Кинг и е тоа зафаќа неверојатна длабочина во мислите на протагонистите, притоа претставувајќи ни оригинална приказна.

Покрај тоа, ќе ви кажеме дека во одредени периоди тие можат да ве потсетат на други како Stranger Things или The Goonies, во смисла на одреден „посебен“ карактер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Fran dijo

  Долгиот марш и гробиштата на животните

 2.   Густаво Волтман dijo

  Кинг е жив пример дека квалитетот, посветеноста и талентот имаат и комерцијални ефекти. Тој е возвишен писател и неговиот успех во продажбата прави многу луѓе да го познаваат.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)