Најдобри книги за психологија

Пребарувањето за најдобри книги за психологија е едно од најбараните меѓу читателите кои зборуваат шпански. На крајот на краиштата, станува збор за наука за умот; дисциплина изведена од филозофијата и чија формална генеза датира од XNUMX век. Покрај тоа, оваа струја дојде рака под рака со емпиризмот (знаење преку искуство), што доведе до проучување на човековото однесување.

Следствено - во споредба со другите општествени науки - тоа е релативно скорешно подрачје на знаење (без да му се одземе јота на важност). Во денешно време, психологијата опфаќа неколку поддисциплини (клинички, социјални и когнитивни, меѓу другите), кои се маестрално анализирани во книгите презентирани во следните ставови.

Човечко пребарување на значење (1946), од Виктор Франкл

Тоа е најпродаваната книга за Амазон во категоријата психологија, со едногласно признание кај специјалистите и пошироката јавност. Не залудно тој е преведен на повеќе од педесет јазици и се препознава неговото огромно влијание (особено во САД). Сето ова благодарение на грубото и надежно сведоштво изразено од авторот за човек кој се соочува со екстремно искуство.

Аргумент и структура

поведување

Доктор по психологија В. Франкл ја подели својата книга во три фази. Тие се организирани според нивното искуство во концентрационен логор Нацистичка плус интимен поглед на човечкиот ум. Во првиот дел се собира хоророт на пристигнувањето на теренот и шок на многумина кога трпат вознемирување од сите видови.

Значи, предизвикот за психата е во форма на одлука помеѓу самоубиство или отпор до крај, што и да се случи. ДОтаквата околност се појавува истовремено сурова и непривлечна премиса: „човекот е суштество што може да се навикне на што било“.

Развој

Следно, читателот ја наоѓа втората фаза што се однесува на нивниот сопствен секојдневен живот во оваа област. Да го направите ова, преку тврди приказни кои ја покажуваат смртта на емоциите. На ист начин, овој дел ја покажува носталгијата кон домот заедно со беспомошноста предизвикана од поделбата на сопственото.

Под таа конфликтна ситуација на изгубена индивидуалност, угнетените доживуваат логично отфрлање на ужасното место што живее сега. Во врска со ова, писателот наведува: „... одвратноста, сожалувањето и ужасот беа емоции што нашиот гледач повеќе не можеше да ги почувствува.

Затворање

Третата фаза - нај психолошката - се однесува на состојбата на субјектите по ослободувањето. Тука, авторот се обидува да го долови расположението на спасените, кои претрпуваат своевидна неизбежна обезличување заради искуството. Преживеаните стануваат крајно различни луѓе, тие стекнуваат друга димензија на страв, страдање, слобода и одговорност.

Емоционална интелигенција (1995), од Даниел Големан

Оваа книга објавена во средината на 90-тите години го прослави својот автор ширум светот со презентирање на роман поглед на традиционалниот концепт на интелигенција. Предлогот на Големан е да им се даде посебно место на човечките емоции во доменот на умот.. Оттука, неговото инсистирање на помирување помеѓу разузнавањето и Јас ги воодушевивпреку проучување на мозокот и социјалното опкружување.

Перспектива

За да се примени емоционална интелигенција, потребно е да се побара рамнотежа заснована врз рационална мисла интегрирана во (разбирање) на важноста на емоциите. Соодветно на тоа авторот утврдува дека не станува збор за негирање или обид за елиминирање на човечките емоции.

Во овој момент, основната работа е рационално да ги разбереме емоциите во рамките на различните афективни рамнини на човечкото суштество (лични, семејни и професионални). Гледано вака, Предложениот концепт на Големан ја открива важноста да се познавате себе си повеќе и подобро, со цел да се добие подобар квалитет на живот.

Структура, цел и јазик

Поранешниот професор на Харвард проектира пет одлични вештини да се развива преку емоционална интелигенција. Тоа се: самосвест, управување со емоции, внатрешна мотивација, емпатија и дружеубивост. Онаму каде што се сфаќа нов концепт на интелигенција - не единствениот - со препознавање на субјективната и афективната страна на личноста како одредувачки фактор.

Следствено, на субјектот му се нуди друг начин да живее и да коегзистира со себе и со другите. Конечно, оваа книга може да се разбере во смисла на специјализиран пристап кон психологијата. Додека користениот јазик го олеснува разбирањето за пошироката јавност.

Психолошки гледано (2016), од Адријан Триглија, Бертранд Регадер и atонатан Гарсија-Ален

Приод

За да влезете во светот на психологијата, јасен пристап е релевантен, но далеку од комплицирани теории или концепти. Ова е предлог на авторите на Психолошки гледано, публикација со широк преглед на психологијата што содржи ретроспектива од нејзиното потекло до денес.

Така, Тој е идеален материјал за проучување и, во исто време, овозможува разиграно или неформално читање. Исто така, развојот на текстот покренува прашања како што се: што е психологија? или дали психологијата е наука во строга смисла на поимот? Од овие причини, таа е идеална книга што треба да се започне со познавање на оваа дисциплина.

Научна строгост и јазик

Писателите успеваат да ја задржат основната научна строгост заедно со јазик што е лесен за разбирање за сите видови читатели. Еднакво, дидактички објаснувања маестрално ги опишуваат различните училишта од оваа дисциплина заедно со нејзините главни мислители плус нај theубопитните достигнувања и наоди.

Од друга страна, книгата вклучува етимолошка еволуција на одредени поими. Но, тоа не е само попис на имиња и концепти, бидејќи низ текстот авторите ги искажуваат своите коментари за ова прашање. Секое од овие мислења е придружено со нивните соодветни компаративни анализи. на основните концепти на психологија.

Двојната намера на авторите

Психолошки гледано ја истражува внатрешната врска помеѓу човековото однесување и функционирањето на мозокот како биолошка и психичка единица. Така, најголема заслуга на авторите е што постигнале редок микс во научни книги: има за цел да предава, како и да се шири пријателски.

Други високо препорачани книги за психологија

  • Почит кон авторитетот (1974), од Стенли Милграм.
  • Вашите лоши зони (1976) од Вејн Даер.
  • Loveубов или зависни (1999), од Валтер Рисо.
  • Ефектот на Луцифер (2007), од Филип Зимбардо.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)