Познати раскази

Летаат микро приказните на Хуан Хозе Милаш

Раскази: неколку зборови за одлични приказни.

Дали барате примери на микро-приказни? Времето на Интернет овозможи кратката или микро литературата да станат поважни меѓу оние забрзани читатели за кои задржувањето на еден ред аргумент не е само curубопитен стимул, туку и можност да создадете своја верзија на таа скриена приказна. "Меѓу линиите "или, во овој случај, зборови.

Ова е микро-приказна, наративен жанр можеби донекаде потценет од масите што опфаќа долга историја зацементирана од автори како Кортазар или Августо Монтерозо, овој последен камен-темелник на жанрот благодарение на неговиот микро Диносаурус, еден од оние што се сметаат за најдобри раскази досега.

Но, пред да ги видиме нив, сите избрани, ќе одговориме на низа типични и чести прашања кога ќе се осврнеме на микро-приказни. Ако ве интересира темата, не двоумете се да продолжите со читање.

Дали ќе ме придружувате во ова кратко (и истовремено длабоко) книжевно патување низ следново 16 микро-приказни за loversубителите на краткиот извештај?

Што е микро-приказна? Заеднички карактеристики

Напиши расказ

RAE го дефинира зборот микросторија како што следува:

Расказ: Од микро- и приказна. 1. м. Многу расказ.

И толку кратко е! Тоа е главната карактеристика на овој наративен жанр, кој содржи само неколку редови во кои авторот треба да изрази сè што сака и да го остави читателот возбуден, внимателен или едноставно со чувство дека прочитал нешто добро, како и кратко. За ова постои популарна изрека што доаѓа да го изрази истото: „Доброто, ако е кратко, двојно добро“

И иако како што рековме претходно, тој е прилично потценет жанр, реалноста е сосема поинаква. Многу е тешко да се напише и да се „каже“ истовремено во неколку редови. Додека со романот или приказните имаме страници и страници за да карактеризираат лик или неколку, да создадеме средина, да ја развиеме самата приказна, во микро-приказната што треба да ја кажеме во неколку редови и да го постигнеме најтешкото од сè: дека пренесува нешто на оние што нè читаат.

Се чини како лесна задача, но јас самиот ви кажувам дека воопшто не е. Потребно е многу техника и долго време посветено на правење добра микро-приказна како сите оние што ќе ги видиме подолу. Но, прво, ќе ви кажеме како да направите микро-приказна, што да барате, кои зборови или изрази да ги избегнеме и како можеме да започнеме со една.

Како да направите микро-приказна?

Како општо правило, ќе има микро-приказна Помеѓу 5 и 250 зборови, иако секогаш можеме да најдеме исклучоци, но тие не се разликуваат многу.

За да напишеме микро-приказна, треба да заборавиме да направиме пасус за да објасниме нешто специфично, па очигледно ќе го елиминираме целиот развој, на пример, на роман. Goе одевме клучна точка или климакс на нашата нарација, во која би се случил неочекуван пресврт што го изненадува читателот. На овој начин, секако дека ќе мора да заборавиме да опишуваме прекумерно. Овој начин на пишување ќе ни помогне да го најдеме вистинскиот збор, во овој случај идеалните описни придавки, да кажеме многу со малку.

Имајќи ги зборовите супер изброени, она што ќе се обидеме е да му дадеме големо значење на избор на наслов. Не може да биде само каков било наслов, но ќе се обидеме да ги натераме тие зборови во насловот да помогнат да се заврши нашата микро-приказна и да се направи уште позначајно ако е можно.

И, се разбира, ако има помалку зборови во микро-приказната, ние исто така ќе се обидеме да си играме тишините y интерпункциски знаци. На пример, некои елипси во зависност од тоа кој дел од текстот ќе ги поставиме, тие можат да кажат многу повеќе од целосна реченица.

Како што рековме претходно, правењето добра микро-приказна е прашање на стекнување на техниката, бидејќи тие се прават одново и одново. Од оваа причина и бидејќи вокабуларот на најмалите сè уште не е целосно развиен, вообичаено е да се види во основните книги како децата бараат да напишат кратка поезија или микро-приказна за нешто. Со оваа техника се обидуваме да ги натераме малите да опишат нешто (предмет, настан и сл.), Со неколку зборови што сè уште ги знаат без да кажат многу.

Поврзана статија:
5 совети за пишување расказ

10 раскази за loversубителите на кратката литература

Диносаурусот

Диносаурусотод Августо Монтеросо

Кога се разбудил, диносаурусот сè уште бил таму.

Квалитет и количина, од Алехандро Јодоровски

Тој не се вуби во неа, туку во нејзината сенка. Одеше да ја посети во зори, кога неговата сакана беше најдолга

Сон, од Хорхе Луис Борхес

Во напуштен дел од Иран има не многу висока камена кула, без врата и прозорец. Во единствената просторија (чиј под е нечистотија и е во форма на круг) има дрвена маса и клупа. Во таа кружна ќелија, човек што личи на мене, пишува со карактери дека не разбирам долга песна за човек кој во друга кружна ќелија пишува поема за човек кој е во друга кружна ќелија ... што пишуваат затворениците.

Loveубов 77, од Julулио Кортазар

И откако ќе направат сè што прават, тие стануваат, се бањаат, затегнуваат, парфем, се облекуваат и така тие постепено се враќаат назад да бидат она што не се.

Писмото, на Луис Матео Диез

Секое утро доаѓам во канцеларијата, седнувам, ја вклучувам ламбата, ја отворам актовката и, пред да започнам со дневната задача, напишувам линија во долгото писмо каде, цели четиринаесет години, темелно ги објаснував причините за моето самоубиство .

Полициски час, од Омар Лара

„Остани“, му реков.

    И ја допрев.

Кофа и лопата, од Кармела Гресиет

МАРКА-АГУА-СЗ-ПОСТИ-1_уреди-1

Со сонцето на крајот на март, мама се охрабри да ги спушти куферите со летна облека од таваните. Извади маици, капачиња, шорцеви, сандали ..., и стискајќи ја кофата и лопатата, тој го извади и мојот мал брат, Хаиме, кој нè заборави.

Врнеше дожд целиот април и целиот мај.

Фантасма, од Патриша Естебан Ерлес

Човекот што го сакав се претвори во дух. Сакам да ставам многу омекнувач на неа, да го пареам и да го користам како долен лист ноќите кога имам ветувачки датум.

Среќата на живеењето, од Леополдо Лугонес

Непосредно пред молитвата во градината, еден многу тажен човек што отишол да го види Исус разговарал со Филип, додека Учителот завршил со молитва.

„Јас сум воскреснатиот Наим“, рече човекот. Пред смртта, се радував на виното, се дружев со жени, се забавував со моите пријатели, радував накит и играв музика. Единствено дете, богатството на мајка ми од вдовица беше мое сам. Сега ништо од тоа не можам; мојот живот е пустелија. На што треба да го припишам тоа?

„Тоа е дека кога Господарот воскреснува некого, тој ги презема сите нивни гревови“, одговорил Апостолот. Како тој да е роден повторно во чистотата на доенчето ...

–Мислев така и затоа доаѓам.

- Што би можеле да го прашате, откако му го вративте животот?

„Врати ми ги гревовите“, воздивна човекот.

Ја заземам последната позиција да споделам еден од моите први раскази, бидејќи и покрај тоа што беа упатени кон краткиот извештај, неговите раскази и приказни за време на пишувањето сè уште не ме привлекоа со овој жанр. Се надевам дека Ви се допаѓа:

Други познати раскази

Следно, ви ставаме уште неколку микро-приказни кои биле наградени или познати во тоа време и некои од не толку познатите автори. Се надеваме дека ви се допаѓаат:

Зборуваше и разговараше, од Макс-Об

Тој зборуваше, и тој зборуваше, и тој зборуваше, и тој зборуваше, и тој зборуваше, и тој зборуваше, и тој зборуваше. И дојди да разговараме. Јас сум жена од мојата куќа. Но, таа дебела слугинка само зборуваше и зборуваше и зборуваше. Каде и да бев, доаѓав и почнував да зборувам. Зборуваше за сè и што било, истото не му беше важно. Отпушти ја за тоа? Hadе мораше да плати три месеци. Покрај тоа, тој ќе беше многу способен да ми даде лошо око. Дури и во бањата: што ако ова, што ако тоа, што ако беше подалеку. Го ставив пешкирот во устата за да го замолчам. Тој не умре од тоа, но од тоа што не зборува: зборовите пукнаа во него.

Писмо од lубовникот, од Хуан Хозе Милаш

Постојат романи кои, дури и без да бидат долги, не можат вистински да започнат до страница 50 или 60. Истото се случува со некои животи. Затоа и порано не сум се убивала, почитувана твоја.

Јаболкото, од Ана Марија Шуа

Стрелката испукана од прецизниот самострел на Вилијам Тел го дели јаболкото што треба да падне на главата на tonутн на два дела. Ева ја зема едната половина и ја нуди другата на нејзиниот собор за да му се радува на змијата. Вака никогаш не се формулира законот за гравитација.

Закани, од Вилијам Оспина

- youе те проголтам - рече пантерот.

„Полошо за тебе“, рече мечот.

Вистината за Санчо Панза, од Франц Кафка

Санчо Панза, кој инаку никогаш не се пофали со тоа, успеа со текот на годините, да состави голем број витешки и бандитски романи, во самракот и во текот на ноќта, да се оддели до точката Да од неговиот демон, кому подоцна му го даде името на Дон Кихот, дека се лансирал неповратно во најлудите авантури, кои, сепак, заради недостиг на предодреден предмет, а кој требало да биде Санчо Панца, никому не му наштети.

Санчо Панза, слободен човек, го следеше Дон Кихот нечувствително, можеби заради одредено чувство на одговорност, во неговите талкања, постигнувајќи на тој начин одлична и корисна рекреација до неговиот крај.

Очилата, од Матијас Гарсија Мегиас

Имам очила за да ги видам вистините. Бидејќи не сум во навика, никогаш не ги користам.

Само еднаш…

Myена ми спиеше покрај мене.

Ставајќи ги чашите, ја погледнав.

Скелетот череп лежи под чаршавите, грчејќи покрај мене, покрај мене.

Заоблената коска на перницата имаше коса на сопругата, со виткачи на сопругата.

Заситените заби што гризаа во воздухот со секоја 'рчење имаа платинска протеза на сопругата.

Ја погалив косата и ја почувствував коската, обидувајќи се да не влегувам во дупчињата на очите: немаше сомнеж, тоа беше мојата сопруга.

Ги спуштив очилата, станав и одев наоколу додека спиењето не ме предаде и се вратив во кревет.

Оттогаш, многу размислувам за работите на животот и смртта.

Ја сакам мојата сопруга, но ако бев помлада ќе станав монах.

Овие 16 раскази за loversубителите на кратката литература тие служат како основа за оние сублимално скриени приказни во оваа помала, но не помалку, верзија на литературата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Дијаз dijo

  Здраво Алберто.

  Ви благодариме за овој напис затоа што сум fanубител на микро приказни. Всушност, благодарение на работилницата за креативно пишување на која започнав да одам во 2004 или 2005 година и која ја следев неколку години, започнав да ги пишувам и до денес.

  Во врска со оној кој најмногу ми се допаѓа, имам сомнежи меѓу неколкумина. Ако треба да изберам, ќе се задржам на „Ла карта“, од Луис Матео Диез.

  Прегратка од Овиедо и добар викенд.

  1.    Алберто Нозе dijo

   Како и секогаш, благодарам за вашето мислење Алберто. Прегратки од Аликанте.

 2.   Антонио Julулио Росело. dijo

  Уште еднаш се радувам на она што го пишувате.

  1.    Алберто Нозе dijo

   Хехехех, правиш што можеш 😉 Благодарам Антонио! Прегратки.

 3.   Кармен Марица Хименез Хименез dijo

  Здраво Алберто. Микро-приказните ја носат синтетичката идеја за тоа што може да биде долга приказна. Сакав да знам дали нема правила за да го напишем, на пример, проширување, иако не мислам така, бидејќи гледам различни екстензии. Ми се допаѓа овој вид на пишување, ќе го вежбам.

  Микро-приказната што најмногу ми се допаѓа е: Амор 77, од Julулио Кортазар.
  Срдечно
  Кармен М. Хименез

 4.   Алберто Нозе dijo

  Здраво Кармен.

  Микро-приказната е, како што велите, синтетичка верзија на приказната, која пак има нешто поинакви правила. Микро-приказната се карактеризира со својата кратка должина (нема ограничувања, но не треба да надминува еден пасус) и „тишините“ на оваа кондензирана приказна.

  Иако во вашиот случај сметам дека практикувањето на кој било вид пишување ќе биде добро, доколку добиете одлична микро-приказна и ако е приказна истата.

  Во врска со чекорите за да напишете приказна, ви го оставам овој напис објавен пред неколку месеци во случај да ви помогне:

  http://www.actualidadliteratura.com/4-consejos-para-escribir-tu-primer-cuento/

  Честитка.

 5.   Хозе Антонио Рамирез де Леон dijo

  Приказната за Патриша Естебан Ериес е варијација на прекрасната приказна за мексиканскиот писател Хуан Хозе Ареола, „Theената што ја сакав стана дух. Јас сум местото на привидите »

  1.    Алберто Дијаз dijo

   Здраво, Хозе Антонио.
   Не знаев дека микро-приказната на Патриша Естебан Ерлес е верзија. Хуан Хозе Ареола ми звучи познато и не го знаев неговиот расказ. Во право си, многу е добро. Фала што Сподели.
   Литературен поздрав од Овиедо.

 6.   Кристина Сакристан dijo

  Здраво Алберто. Интересна публикација што сте ја направиле.

  Монтеросо е можеби најпозната и користена како пример за тоа како да се изгради микро-приказна, но во вашиот избор претпочитам La Carta од Луис Матео Диаз, мислам дека е одлично. И второ, многу ми се допаѓа и Квалитетот и Количината, од Алехандро Јодоровски.

  Бакнежи од Мадрид

  1.    Алберто Дијаз dijo

   Здраво Кристина.
   Вие се согласувате со мене, иако би зел неколку (пет или шест) текстови. И, оној во Монтеросо е, без сомнение, најпознат. Јодоровски е исто така многу добар за мене.
   Литературен поздрав од Овиедо.

 7.   Графото dijo

  „Продавам чевли за бебиња, неискористени“ - Ернест Хемингвеј

  1.    Алберто Дијаз dijo

   Здраво, Ел Графо.
   Веќе го прочитав одамна, не се сеќавам каде, таа микро-приказна на Хемингвеј. Сигурно многу луѓе би биле изненадени кога ќе дознаат дека пријателот Ернест го напишал тоа (сите го поврзуваат со романот).
   Мене ме погодува како страшна микро-приказна со огромно полнење за длабочина. Јасно е што се надминува таа линија.
   Честитка.

 8.   Матијас Муњоз Карежо dijo

  Сигурно дека сакавте да го напишете Хорхе Луис Борхес, но авто-коректорот.

 9.   Кармен Марица Хименез Хименез dijo

  Почитуван Алберто. Ги читав препорачаните приказни и застанав на два; Ел Сур од Борхес и Ла ноче со лицето нагоре, од Кортазар. Ноќта на Кортазар свртена нагоре, „не ме остави рамнодушен“, се раскажува со едноставност, а исто така и со длабочина. Каков домен на Кортазар. Откако го прочитав, протолкував дека тоа е борба за живот пред смртта со увид на свеста. Мотоциклистот на моменти беше свесен за реалноста. Но, запаѓањето во непознато животно искуство, поврзано со далечното минато, нè тера да помислиме дека мотоциклистот имал знаење за мезоамериканските култури или дека имал видно искуство од сонот за понудата што Ацтеките им ја дале на своите богови жртвувајќи затвореник во Главен храм. Тој затвореник е тој, мотоциклистот кој се држи до животот, борејќи се против угнетувачкиот јарем на смртта. Тоа патување низ тунелот, а потоа под theвездите и непосредната смрт, што ќе биде предизвикана со камен или нож од опсидијан, нè тера да се тресеме. Можеби мислиме дека овој граѓанин бил духовен емигрант. Според Кортазар, дури и ако тоа е далечно минато и ние сме поразлични од оние од тоа минато, тоа може да биде „тоа огледало во кое ќе ги погледнеме нашите лица“. Тоа е метафора за тој културен синкретизам што сме, така се рефлектираме во огледало.
  Срдечно
  Кармен

  1.    Алберто Нозе dijo

   La Noche Boca Arriba е одлична ... Мило ми е што ви се допаднаа препораките на Кармен. Се најдобро.

 10.   Кармен Марица Хименез Хименез dijo

  Корекција.
  Тоа е метафора за тој културен синкретизам што сме, така се рефлектираме во неговото огледало.
  Благодарам

 11.   Дебора Ли dijo

  Колку е убаво да се чита меѓу редови и да се замисли пенкалото на оној што напишал.
  Фала што Сподели

 12.   Педро dijo

  Покрај мојата куќа живее човек кој не знае да чита и пишува, но има убава жена. Овие денови, тајно од неговата сопруга, и по моја вознемиреност и грижа, тој одлучи да научи. Го слушам како кажува, како големо дете, на некои парчиња хартија што секогаш и велев да ги фрли, но многу глупавата жена ги остави безгрижно расфрлани на кој било дел од куќата; и се молам на Бога никогаш да не научам.
  Fart Querales. Од книгата «Урбани басни».

 13.   Педро Квералес dijo

  Моите заби
  Забите на мијалникот го откажуваат состанокот и кинат солзи што се претвораат во горчлив и грчев плач. Пред огледалото те замислувам нервозен во трговскиот центар.
  Сè уште влажна, пред мобилниот телефон, не мора да чекам долго. Звучи, а вашиот глас како дете ме повикува доцна. „Ова не може да биде! Пронајдете момче на ваша возраст! “ Ти велам. Јас закачам и ги кршам забите и твојот мек адолесцентен глас на идот.
  Продолжувам да плачам, влажно.

  Педро Квералес. Од книгата „Се сеќавате ли на кајанот што ти го дадов?“

 14.   Педро Квералес dijo

  Сијалицата на месарот

  Додека дојде редот на Марко, тројца од петмината кои играа веќе поминаа. Звукот на вртењето на тапанот - тоа беше единственото правило на играта: нека го вртат сите пред да го стават на главата - го потсети на налетот на велосипедот кога ги погоди педалите наназад. Марко отсекогаш сакал да ризикува: мал, голем или екстремен, но секогаш изложен на ризик. Му го поминаа оружјето - ниту тешко, ниту лесно, во тој момент што не се согледува - и тој со сила го погоди тапанот. Тој го зеде и го постави на неговиот десен храм. Кога ја крена главата, ја виде сијалицата како ја осветлува просторијата со жолтеникаво светло и се сети кога ја украде сијалицата од куќата од месарот. Така започна овој порок на ризик и опасност. „Зарем не ја крадеш сијалицата од месарот! му рекоа пријателите. „Да“, одговори Марко. Многу доцна во ноќта, се собраа пред куќата на месарот. Марко излезе од сенката и, крадечки, отиде во тремот на куќата. Кучињата лаеја одвнатре. Марко застана и чекаше. Кучињата замолкнаа. Многу внимателно и полека Марко ја отвори малата железна порта, но таа сепак крцкаше на нејзините шарки. Кучињата повторно лаеа. Овој пат посилно и подолго. Семафорот на тишината повторно му даде зелено светло на Марко. Застана пред дрвената врата и погледна надолу: „Добредојдовте“, рече тепихот осветлен од светлината што минуваше низ долната пукнатина на вратата. И можеше да ги слушне гласовите на месарот и неговата сопруга како се мешаат со оние на телевизија. Длабоко здивна и се прекрсти. Потоа ги поздрави прстите и ја олабави сијалицата. Како што се гасеше, кучињата повторно лаеја. Некои дури и завиваа. Застана и остана така, замрзнат и неподвижен како жива статуа, долго време. Тој заврши со извлекување и ја испушти силната сијалица во импровизирана лежалка која се формираше околу стомакот додека се креваше долниот раб на фланелата. Зачекори назад и излезе на грб, со сијалицата во насмевката и трофејот, веќе студен, во рацете.
  Следниот ден Марко мораше да оди кај месарот да купи ребра за неговата мајка. Месарот бил бесен. Сите крвави викаа и проколнаа додека касапеа труп што виси од таванот. „Ако го фатам, ќе го кожам“ и го фрлав остриот нож и го искинав безобразното месо. „Toе го ловам! Да, ќе го ловам! Тој се враќа! Но, ќе го чекам. ”Тогаш ситуацијата стана предизвик за Марко: играта мачка и глушец. Марко чекаше разумно време, петнаесет или дваесет дена и повторно ја украде сијалицата од месарот. Следниот ден отишол во месарницата за да ја види нивната реакција. И го слушна како беснее: „Проклет крадец! Повторно ми ја украде сијалицата! “ - му рече на еден клиент додека со удар со секира ја проби главата на свиња. Останаа така сè додека Марко не се умори од кражба на сијалицата од месарот. И еден ден, ноќе, ги остави сите во картонска кутија покрај вратата.
  Четворицата играчи, околу масата, исчекувано го гледаа Марко. Со бурето потпрено на неговиот храм, Марко ја виде сијалицата - и помисли на лотаријата Вавилон, каде што победникот губи - и одеднаш се изгасна.

  Педро Квералес. Од книгата «Розово сонце»

 15.   Lorena dijo

  Тука нема никој, само лебни трошки насекаде. Брзо ги зедов за да не ја одложувам вечерата на моите деца.

 16.   Рикардо ВМБ dijo

  Плагијат

  Д-р Бенавенте, специјалист за авторски права, беше во Европа и ослободителната пресуда за нашиот клиент зависи од неговото скоро папско мислење, писмото потпишано од него ќе тежи врз одлуката на судиите, неговите студенти на универзитетот, па ризикував и Јас го фалсификував потписот на адвокатот во извештајот што го напишав со кој го добивме судењето. Случај на плагијат, добиен со лажен документ, какво нешто учиш.

  Рикардо Вилјануева Мејер Б.

 17.   Хозе Константино Гарсија Медина dijo

  Стариот професор -
  На ладно вештачко светло, ќелавата глава на професорот блескаше како зимска месечина.
  Студентите, повнимателни кон спортските еволуции на летот на мувите, ги игнорираа неговите логаритамски објаснувања.
  На таблата на време се жалеа на трагите од кредата што ја турка старата рака на тој човек.
  Јакната, извалкана од тага, стуткана во столчето старо колку што беше.
  Кога за ranвони тие заминаа без да го погледнат. Две солзи ги прекрстуваа лицата мешајќи се со класната прашина.

 18.   Хавиер Олавијага Вулф dijo

  „Твоите очи си играа со неговите, додека твоите усни си играа со моите“ - Хавиер ОВ

 19.   Л.М. Пуса dijo

  Кога се разбуди, таа сè уште ја немаше.

 20.   Луис Мантеига Пуса dijo

  Веќе имав слушнато дека за време на Француската револуција, кога некој беше гилотиниран, главата, веќе одвоена од телото, сè уште рече неколку зборови. Но, во мојот случај, ми се чини дека реков премногу.

 21.   Луис Мантеига Пуса dijo

  - Ај, ај, ај! - рече некој. „Што има таму?“, Рече друг приближувајќи се. Потоа тишината.

 22.   Л.М. Пуса dijo

  Особено ми се допаѓаат оние на Луис Матео Диез, Кортазар, Лугонес, Макс Ауб, Милаш и Гарсија Мегиас.

 23.   Памела Мендез Сесилијано dijo

  Омилен ми беше „Закани“, од Вилијам Оспина, бидејќи ова може да се прилагоди на општеството во кое живееме, бидејќи многу пати сакаме или правиме што може да ни наштети најмногу, мечот ќе го убие пантерот пред да може да го проголта.
  За Вилијам Оспина, овој писател е Колумбиец и ја доби наградата Ромуло Галегос со неговиот роман „Ел Паис де ла цимет“, што е дел од трилогијата за освојувањето на северниот дел на Јужна Америка. Исто така, меѓу неговите дела се издвојуваат есеите и романот „Годината на летото што никогаш не дојде“ го привлекува вниманието, поради контекстот со кој се занимава.

 24.   Дани Ј.Урежа. dijo

  Микро-приказната што најмногу ми се допадна е „Ла карта“, од Луис Матео Диез, бидејќи ми требаше малку време да се обидам да ја разберам, и бидејќи има многу смисла, писателот дава случај на живот полн со неволји во која личност Вие обично се чувствувате оптоварени и тажни, но најдовте ефикасен начин да ги спротивставите на тие емоции за да продолжите понатаму. Ми се допадна и затоа што како млад човек и со ситуацијата што ја живее, понекогаш се чувствува под стрес и можеби без да сака да го продолжи тоа што го прави, но секогаш постои добра причина да се продолжи.

  Луис Матео Диез е шпански писател кој е член на Кралската шпанска академија (РАЕ) од 2001 година со функцијата, или „л“ стол. Тој е познат по своите романи и есеи, а меѓу неговите најзначајни дела се изворот на ерата, урнатината на небото, басните на чувството.