метар песна

метар песна

За да ја разберете песната, треба да ги знаете различните фактори што ја сочинуваат. Поезијата е уметност и следи низа правила кои поетот добро ги знае и добриот читател на поезија би сакал да знае повеќе.. Вистина е дека во последните децении и години правилата што отсекогаш ги следеше овој литературен жанр станаа пофлексибилни. Но, овие правила мора прво да се разберат за подоцна да изберете каква поезија сакате да создадете, или исто така да уживате во читањето.

Метриката на песната е составена од елементите што во одреден момент сите ги учиме на училиште; и дека и денес со повеќе или помалку успех и длабочина се сеќаваме. Во оваа статија ги собираме главните правила во метриката на песната.

Први концепти: стих, строфа и песна

Стиховите се секој од редовите кои го формираат поетското текстуално тело и кои подлежат на мерка.

Строфата, вели Кралската шпанска академија дека е „секој од деловите составена од ист број стихови и подредена на ист начин како и некои поетски состави.

Значи, песната е целосна структура. Може да има променлива должина во зависност од бројот на стиховите и видот на стихот од кој е направен.

Метриката се користи за да може да се измери песна, а се мерат нејзините стихови и строфи. Тоа помага да се структурира поетскиот текст. Затоа е толку важно да се знае метриката ако сакаме да пишуваме поезија или да ја анализираме. Метриката има различни елементи кои ги мерат стиховите и строфите: римата што вообичаено ја има стихот може да биде согласка или асонант, од поголема или помала уметност во зависност од бројот на слогови, за кои постои форма на мерење.

асонантна и согласна рима

Согласната рима е онаа во која последните зборови се римуваат консонантно, т.е. одговара на согласки и самогласки. Пример:

[…] вашето тело ќе замине, а не вашата грижаШум;

Тие ќе бидат пепел, но ќе има смисла;

прашина ќе бидат, повеќе прашина во љубовтаШум".

Асонансната рима се согласува само за самогласките. Пример:

Нема натпис alguna,

каде што живее заборавот,

таму ќе биде мојот тumba.

карта со врски

Стихови на мала уметност и голема уметност

ситни уметнички стихови

Оние стихови што имаат до осум слогови. Шпанскиот јазик, поради неговата каденца и ритам, го има осмослогот како свој стих par excellence. Малите уметнички стихови се поделени на:

 • 2 слога: bisílabo.
 • 3 слогови: трисложен.
 • 4 слогови: четирисложни.
 • 5 слогови: пентасилабо
 • 6 слогови хексазилабо.
 • 7 слогови: хептасилабо
 • 8 слогови: осмосложни.

главните уметнички стихови

Sна стихови кои се составени од повеќе од осум слогови. Во вишата уметност на шпански, се издвојува хедекасилабичниот стих (исто така поради италијанското влијание) кој обично се комбинира со други помали уметнички стихови во поетски композиции. Стиховите на главната уметност се следните:

 • 9 слогови: енеазилабо.
 • 10 слогови: декасложни.
 • 11 слогови: хедекасилог.
 • 12 слогови: двадекасложни.
 • 13 слогови: тридекасилабо.
 • 14 слогови: Александриски.

Остри и нејасни зборови

Обичните зборови се најзастапени на шпански. Во поетскиот текст ниту го додаваат ниту го одземаат последниот обичен збор од стихот. Пример:

„Последниот [11 слога] може да ми ги затворат очите. „Pos-tré-ra“ е рамен збор што не додава дополнителен слог на песната.

Напротив, песните чии стихови завршуваат со остар збор или есдрујула го менуваат бројот на слогови. Palabras agudas додаваат еден слог и наместо тоа, esdrújulas одзема еден.

Пример за остри зборови: „Глупави мажи кои обвинуваат [7+1 = 8] / жени без причина [7+1 = 8]“.

Пример за зборовите есдрујула: „Се сеќавам дека има свет и дека има солзи [12-1=11]“.

метрички лиценци

синалефа

Се случува во стих зборот да заврши на самогласка, а следниот исто така. Во овој случај, се формира сигнал, т.е. се спојуваат последната и првата самогласка, формирајќи еден слог. Пример: листalwind (лист на ветрот).

умлаут

Дијарезата е многу евидентна затоа што авторот намерно ја поставува, т.е. предизвикува две самогласки кои треба да одат заедно да се разделат на два слога. Тоа е ексцизија на дифтонг. На овој начин, како што се случува и со останатите лиценци, поетот ја постигнува посакуваната метрика. Пример: Три-Слава- за.

синереза

Тоа е спротивно на дијарезата. Синерезис спојува две самогласки кои во принцип би требало да се разделат бидејќи природно не формираат дифтонг. Пример :стрeor/poeда.

Прекин

Прекинот го претпоставува спротивното од синалефата. Две самогласки што треба да се спојат (збор-последна самогласка и самогласка по збор) не. Пример: размислиa + en.

Главни типови строфи

Во следното artículo ќе ги најдете главните типови на строфи: куплет, терцет, солеа, квартет, редондила, серпентесио, четириаголник, копла, сегуидила, куадерна вија, лимерик, квинтет, лира, секстет, секстила, двојка со скршена нога, осма реална, десетта или спинел, сонет, романса, силва.

поезија и албум и цвет

Анализа на „Постојана љубов, надвор од смртта“

Следно ќе анализираме песна од Франциско де Кеведо. Тоа е сонет, ова е строфична форма поделена на два катрена и две тројки, со консонантна рима.. На овој начин ќе можеме да покажеме и како се означува бројот на слогови во стихот, римата и структурата на строфата. Потоа можете да проверите големите букви што одговараат на хедекасилите, односно арте градоначалник (ако имаше мали букви ќе се соочивме со ситни уметнички стихови). Исто така, гледате како се спаруваат римите и како се организирани строфите. На пример, оваа песна ја има следната метричка структура: ABBA ABBA CDC DCD.

Нека ми се затворат очите последно [A]

сенка дека ќе ме однесе белиот ден, [B]

и ќе можете да ја ослободите оваа моја душа [B]

време на неговата вознемирена желба ласкање; [A]

но не, од таа друга страна, на брегот, [A]

ќе ја остави меморијата каде што изгоре: [B]

пливањето го знае мојот пламен ладна вода, [B]

и ја губат почитта кон строгиот закон. [A]

Душа на која и бил бог затвор, [C]

вени што хуморот на толку многу оган му го дадоа, [D]

срж кои славно изгореле, [C]

вашето тело ќе замине, а не вашата грижа; [D]

тие ќе бидат пепел, но ќе има смисла; [C]

Прашина ќе бидат, повеќе прашина во љубовта. [D]


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.