Мапа на Средна земја со толковински забелешки е стекната од библиотеката Бодлејан

 

R.Р.Р. Толкин

Мапа на средноземјето исполнета со коментари на ЈРР Толкиn е купена од библиотеката Бодлејан, Оксфорд. Мапа која ги потсетува генерациите на обожаватели на најголемите фантазии создадени некогаш е додаден во најголемата колекција на материјали поврзани со делото на авторот, вклучително и ракописи на „Хобит“ и „Господарот на прстените“.

Написите на авторот, напишани со зелено мастило и молив, покажуваат какво е создавањето на светот во умот на Толкин:

„Хобитон ја зафаќа приближно географската ширина на Оксфорд“.

Географските точки беа предодредено да го даде Полин Бајнс, уметникот кој ја илустрираше картата во неговиот свет, климатски упатства за различните клучни локации на историјата

„Минас Тирит има географска ширина на Равена (но е на 900 милји источно од Хобитон, поблиску до Белград). Внатрешниот дел на картата (1400 милји) е приближно географска ширина на Ерусалим “.

„Слоновите се појавуваат во големата битка надвор од Минас Тирит (како што тоа се случи во Италија под Пиро), но тие ќе бидат на едно место во белите штали во Харад - и камили.

Забелешки на Толкин за илустрациите на Бајн

Полин Бајнс беше единствениот илустратор одобрен од Толкин и исто така го запозна со неговиот пријател Оксфорд ЦСЛевис, кому му помогна да ги илустрира сите свои книги на Нарнија. Толкин и Луис беа членови на инклинг групата автори и научници од Оксфорд. Тие се среќаваа и ја читаа најновата работа во паб наречен „Орел и дете“.

Постерот на картата беше објавена во 1970 година и се граничеше со првите илустрации на ликовите на Толкинно се засноваше на преклопната мапа од првите томови на трилогијата во 1954 година од Господарот на прстените, кој го нацрта синот на Токиен Кристофер, следејќи ги прецизните упатства на неговиот татко.

Полин Бејнс ја откина мапата од сопствената копија и му ја донесе на Толкин, кој покриени со белешки, вклучувајќи многу дополнителни имиња на места што не се појавуваат во книгата. Бидејќи повеќето од имињата беа на нивниот измислен елфски јазик, зборуван течно од многубројните обожаватели што ги привлече приказната, беше потребно да се воведе преводот и описот на некои:

„Ерин Ворн [= Црна шума] регион на темната шума со дрвја [бор?]“

Тој исто така ги посочи боите на бродовите и амблемите на нивните едра.

„Elуџиња: мали бродови, бели или сиви ... Гондор, Црно-сребрени бродови ... Корсарите имаа црвени едра со starвездено или црно око“.

Мапа на средната земја

Полин Бајнс почина во 2008 година, но мапата не беше откриен дури минатата година, навлечена во книгата што ја чуваше. Книжарницата Оксфорд Блеквелс ја стави на продажба и ја процени на 60000 фунти. Бодлејан можеше да го купи благодарение на грантовите од V&A и пријателите на библиотеката.

Крис Флечер, чуварот на специјалните колекции што го сочинуваат Бодлејан, го рече тоа мапите беа централни во наративот на Толкин И дека ќе беше разочарување ако завршеше во странство или во приватна колекција.

„Оваа посебна мапа дава увид во креативниот процес што произведе некои од најраните слики на Средната земја, со што многумина од нас се веќе запознати. Воодушевени сме што можевме да ја купиме оваа мапа. Aе беше штета ако оваа мапа завршеше во странство или во приватна колекција “.

„Толкин го помина поголемиот дел од својот возрасен живот во градот и јасно размислуваше за географската важност, што може да се види од елементите што ја сочинуваат картата.

Средната земја не е само свет што се појавува во неколку книги, туку свет што самиот автор го загледа во неговиот ум, создаден до совршенство со големи детали, така што и денес се открива повеќе за тоа. Вистински свет кој ги надминува конвенционалните илустрации кои придружуваат многу книги денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)