Што е тоа литература во ЛаПрек?

литература-лапрек

Во последниве години, нашиот начин на консумирање литература многу се промени. Одењето во продавница и купувањето книга веќе не е единственото хоби на неискрените читатели, сметајќи и на можноста да ги стекнете преку Интернет, да ги споделите или да ги прочитате од нашата паметен телефон.

За среќа, за писателите работите исто така се променија благодарение на таа одлична библиотека што е Интернет. Опциите се фокусираат на подемократска литература што објавува книги на Амазон, приказни на блог и, исто така, концизни микро-приказни за урбаниот живот во индискиот град Делхи, жанр измислен како ЛаПрек и се претвора во експеримент што повторно заживеа литературните навики на индиските букви.

Дали сакате да знаете што е тоа Литература ЛаПрек?

Мандала наречена Делхи

#ishaqmeinshehrhona #ravishkumar # ईशकमेशहरहोना # लपरेक #

Фотографија објавена од Deep Takarla (@deep_takarla) на

Новинарот Равиш Кумар Со метро тргнуваше секој ден од населбата Хауз Хас во индискиот град Делхи до Ноида. За време на седумдесетминутното патување, Кумар ја искористи можноста да чита, чувствувајќи нешто чудно во метро во кое патниците претпочитаа да слушаат песни од Боливуд отколку да читаат книги.

Во одреден момент Кумар зјапаше во двојка и обична микро-приказна на Фејсбук инспирирана од сцената беше доволна за да се претвори крстената како Pанр LaPrek во најновиот феномен на хиндуистичката литература.

ЛаПрек, акроним за Лагу Прем Ката (Романтични приказни), е литературен жанр роден во градот Делхи составен од Романтични раскази напишани на јазикот Деванагари и не надминувајќи 140 карактери. Овие микроа започнаа да се објавуваат на Фејсбук од Равиш Кумар во текот на 2012 година и успехот беше голем меѓу читателите што издавачката куќа Рајкамал Пракашан, една од најпрестижните во Индија, објави книга со сите стории на новинарот сè додека не се најде во една од супер бестселери од кари земја.

За возврат, автобусите беа придружени со илустрации на дневни и романтични сцени во градот Делхи, што авторот ги дефинира како „голем океан полн со острови“. Концепт што овозможува кршење на урбаните и руралните бариери во нееднаква Индија, не многу заинтересиран за читање. Одлична мандала на контрасти каде што секој има пристап до литературата и што е најважно, curубопитност, желба да ја консумира.

На овој начин, жанрот LaPrek исполнува повеќе од една цел: ги стимулира навиките за читање во забрзано време и ги охрабрува оние кои не се навикнати на нив преку дневни, кратки и високо визуелни приказни.

Експеримент што потврдува потенцијалот на социјалните мрежи за писателите во време кога блискоста, брзината и повторното откривање се трите главни карактеристики на писателот од 2010 година.

Разбирањето на јазикот Деванагари може да биде нешто комплицирано, но, исто така, што мислите за оваа идеја за урбана-кратка-блиска-илустрирана-егзотична литература?

A.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафаел dijo

  Благодарам Алберто. Едно прашање, ако некој стане необичен, на пример, пишувајќи микро-приказни од овој стил на социјалните мрежи, како препорачувате да се занимавате со предметот на авторско право? Поздрав

  1.    Алберто Нозе dijo

   Здраво Рафаел.

   Па, имате две опции: 1) Регистрирајте ги сите микрофони и споделете ги малку по малку или 2) регистрирајте ги секој од нив. Како трето, можете да ги вклучите вашето име и симбол за авторско право во секоја публикација, но таму веќе не ја знам валидноста.

   И за двете опции за регистрација можете да користите Safe Creative, тој е многу добар и е бесплатен сè додека не достигнете одреден број на регистрации. Тоа е добар начин да се избегне потребата да се регистрирате еден по еден во Регистарот на интелектуална сопственост (и да потрошите цело богатство).

   Исто така, кога одите во Регистарот дека сите автобуси се во иста книга, на тој начин плаќате за една работа.

   Се надевам дека се вклопи.
   Честитки!

бул (точно)