Валтер Рисо: книги

Цитат од Валтер Рисо

Цитат од Валтер Рисо

Валтер Рисо е познат италијански клинички психолог. Неговата специјалност е когнитивна терапија и биоетика. Преку ова знаење, докторот соработувал со различни медиуми, создавајќи методи за дисеминација на заеднички терапии кои им помагаат на човечките суштества да добијат подобар квалитет на живот и здрава состојба на умот.

Рисо има развиено кариера со повеќе од триесетгодишно искуство. Благодарение на неговото знаење во медицинската пракса, тој има напишано неколку многу успешни книги.Како машка афективност, Границите на љубовта, Право да се каже не y Уметноста да се биде флексибилен. Многу од концептите на кои психологот се осврнува во неговите наслови се поврзани со самоприфаќањето и емоционалното одвојување.

Синопсис на петте најпопуларни книги на Валтер Рисо

Loveубов или зависни (1999)

Оваа книга Тоа би можело да се дефинира како еден вид водич за да се избегне лудило во односите. Авторот го создаде ова дело за да им помогне на паровите да ги надминат нездравите ефекти, и да ги води жртвите на токсичната и зависничка љубов. Рисо открива дека љубовта и посветеноста на друга личност не значи да се изгубиш во неа и дека љубовта не треба да боли или да предизвикува страдање.

Според Волтер, има многу луѓе ширум светот кои страдаат поради бурна љубов. Стравот од осаменост, загуба и напуштање го обвиткува човечкиот род во состојба на емоционална ранливост што ги прави зависни и несигурни. Здравата љубов е збир од две чувства каде никој не губи и никој не се чувствува обземен.

машка афективност (2008)

Ако сте жена и сакате да дознаете повеќе за машкиот пол, треба да ја прочитате оваа книга. Оваа книга одговара на многу прашања. кои станаа вградени во денешното општество: дали мажите знаат да сакаат?; Тие можат да го направат тоа?; кои се нивните психолошки слабости?; каква е нивната улога во општествените заедници на сегашноста?; Зошто им е толку тешко да ги изразат своите емоции?

Преку примери и анегдоти, Волтер Рисо ја користи модерната психологија и други сродни области за да ја извади на виделина интимноста и внатрешниот свет на мажите. Истражете ги неговите чувства и оние тајни што ги чувал со години под заштита на општеството кое го повредило исто како и жената.

Право да се каже не (2015)

Преку ова дело, Валтер Рисо се занимава со концепти како што се самоувереност во одлучувањето, стравот од одбивање одредени барања и зошто човечките суштества треба да се подложат на желбите и потребите на трети страни. Исто така, Се осврнува на тоа како, во многу прилики, се смета дека самодовербата на другите е поважна од сопствените цели и задоволство.

Преку алатки кои се користат во психологијата, Рисо нуди рационална и основана можност читателот да размисли за себе, придобивките што тоа ги носи, и, се разбира, колку далеку е здраво да се оди во овој поглед. Авторот потврдува дека луѓето мора да уживаат во лична етика: да научат да прават разлика помеѓу она што може да се преговара и другите аспекти кои се непремостливи.

Прекрасно несовршени, скандалозно среќни (2015)

Валтер Рисо користи когнитивна психологија за да формулира 10 ирационални премиси кои ги спречуваат луѓето да бидат целосно среќни. Ова дело го повикува читателот да го разбие наметнатиот и токсичен перфекционизам со кој општеството се среќава долги години.. Луѓето мора да се оддалечат од „што ќе кажат“ и да се ослободат од вината за тоа што сакаат сами да носат одлуки и решенија.

Водич за откривање на исцелителната моќ на емоциите (2016)

Во оваа книга за само-подобрување и самопомош, Волтер Рисо открива дека постојат зборови кои се од суштинско значење за добрите перформанси на организмот на човечкото битие Умот мора да остане смирен за да ги согледа и разликува позитивните емоции и оние кои влијаат на перформансите. Поради оваа причина, Рисо ги покренува придобивките од одржувањето на мислата во сегашно време.

Минатото го потсетува човекот на неговите грешки, иднината генерира вознемиреност. Во овој контекст, вистинското здравје и афективната интелигенција се поврзани со слободата, но и со самоконтролата неопходни за регулирање и избегнување на флуктуации во емоциите.

Не се пронајдени производи

Пицерија Везув (2018)

Валтер Рисо го изненади светот во 2018 година, кога неговото наративно дело, Пицерија ВезувСе погоди во книжарниците. И изненадувањето не беше чудно, бидејќи тоа е роман. Приказната е раскажана од гледна точка на Андреа, Наполитанка која мора да ја надмине задачата да ги усогласи обичаите на општествата во кои мора да живее - Неапол, Буенос Аирес и Барселона. Сепак, таа ја носи својата вистинска татковина во срцето преку нејзината семејна пицерија.

Ова дело е зачинето со љубов, хумор, тајни, среќа, драма, глупости и мали детали што го прават симпатичен роман. Книгата, во својот лак, може да се смета за автобиографска, бидејќи и нејзиниот автор морал да се справи со трошките од живеењето во неколку земји, и со последиците и придобивките од овој факт.

За авторот, Валтер Рисо

Валтер Рисо

Валтер Рисо

Валтер Рисо е роден во 1951 година во Неапол, Италија. Кога бил многу млад, тој и неговото семејство се преселиле во Буенос Аирес, Аргентина. Подоцна, тие повторно се преселиле, овој пат, во Колумбија. Рисо ги завршил универзитетските студии во областа на психологијата. Во моментов е доктор на оваа област. Магистрирал и по биоетика.

Дисциплините кои ги сочинуваат неговите студии му овозможија да доживее триесет години когнитивна терапија. Во овој период тој им помага на своите пациенти да создадат навики за постигнување поздрав начин на живот, како и силен менталитет ориентиран кон одржување на здравјето. Рисо работел како универзитетски професор и има дадено различни придонеси за научната заедница.

Авторот предава часови по когнитивна терапија на различни институции на меѓународно ниво. Неговите територијални области со најголем опсег се обично Латинска Америка и Шпанија, како почесен претседател на Колумбиската асоцијација за когнитивна терапија. Тој, исто така, има долгогодишно искуство во студиите по академска психологија. Рисо е чест присутен на конференцијата и има објавено огромен број наслови со повеќе издавачи.

Други книги од Валтер Рисо

 • прашање на достоинство (2000);
 • љубов божественото лудило (2000);
 • Когнитивна терапија (2008);
 • размислувај добро, чувствувај се добро (2008);
 • Високо опасни lovesубови (2008);
 • Границите на љубовта (2009).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.