Александрискиот квартет

Александрискиот квартет е серијал романи -Justine, Балтазар, Монтолив y Чиста- создадено од британскиот писател Лоренс Г.Дарел. Кој исто така бил реномиран поет, драматург, писател на патеписи и биографии. Додека оваа тетралогија е неговото најценето дело поради неговата намера да, како Квинтетот од Авињон, опишете ја релативноста на човечката природа.

Поради оваа причина, Дарел создаде аргумент заснован на искуствата на група пријатели кои споделија дел од нивниот секојдневен живот во градот Александрија, Египет. (Пред и по Второто светско првенство). Еднакво, благодарение на посебниот пристап на секоја испорака, се добиваат четири различни верзии, контрадикторни и, во исто време, комплементарни од истата приказна.

Неколку факти за авторот

Синот на британските доселеници, Лоренс Georgeорџ Дурел е роден во Јаландар, Индија, на 27 февруари 1912 година. На рана возраст Тој беше испратен да студира во Англија, промена што тој никогаш не ја одобри и тоа имаше негативно влијание врз нивниот универзитетски престој. Потоа, одговорот на оваа ситуација беше да се посвети на пишувањето. Така настанала неговата прва поетска збирка, Чуден фрагмент (1931), кој имаше средно прифаќање.

Во 1938 година е објавено Црната книга, наратив преполн со автобиографски пасуси што станаа првиот литературен успех на британскиот автор. Потоа во Цефалу (1948) - неговиот прв роман - ги истражува неговите најважни интелектуални проблеми и означува почеток на реномирана кариера во жанрот. Драрел почина во Сомјерес, Франција, на 8 ноември 1990 година.

Некои од неговите најпознати дела

 • Клетка на Просперо (1945)
 • Рефлексии на морска Венера (1955)
 • Горчливи лимони (1957)
 • Бронза (1968)
 • Нункуам (1970)
 • Рингишпил од Сицилија (1977)
 • Квинтетот од Авињон (1985)
 • Визија на Прованса (1989)

Анализа на Александрискиот квартет

Лоренс Г. Дурел сакаше да го објасни во својот квартет поимот простор-време изложен од Алберт Ајнштајн во неговата теорија на релативитет на почетокот на XNUMX век. Според зборовите на самиот автор, оваа сага - Кој го овековечи како писател - изложува како централна оска „истрага на модерната убов“.

Исто така, читателите и литературните аналитичари го сметаат ова парче како возвишена претстава за настаните што се случиле во Египет пред Втората светска војна. Во оваа смисла, секој том од тетралогијата покажува дека на истите карактери распоредени во заеднички контекст може да им се восхитуваат од различна перспектива и да се толкуваат поинаку.

Цел и делови од тетралогијата

Според целите посочени во претходниот став, Дарел ја разви серијата од четири книги што ја сочинуваат целата новела. Првите три, -Justine, Балтазар y Монтолив- претставуваат евклидовски димензии на просторот. Затоа, приказната во суштина се фокусира на истата приказна, но од различни гледишта.

Веќе во четвртиот текст, Чиста, писателот ја вгради временската димензија. Следствено, напредокот на приказната и резултатот од тетралогијата беше можен. Дури ако Дарел не успеа да им пренесе на своите читатели подобро разбирање за теориите на Ајнштајн, се чини дека разјаснува некои прашања во врска со ел амор модерна.

Оригиналниот проект

Академските специјалисти често ја истакнуваат анегдотата за тоа како Лоренс Georgeорџ Дурел го создал квартетот. Бидејќи првичниот дизајн на работата на британскиот интелектуалец беше да претставува научна теорија… На крајот, се покажа како прекрасна роман добиени како наследство од XNUMX век и високо ценети до денес.

Внатрешни вредности

Дарел користел група пријатели сместени во ерата пред Втората светска војна за да ги прошири своите мисли. Во врска со ова, британскиот романсиер укажува на надмоќта на г.вистинската вредност на пријателството помеѓу луѓето способни да покажат срдечност и покрај нивните разлики.

Дополнително, многу критичари се согласија да го пофалат ова дело за живописно претставување на град опишан во најголемиот луксуз на детали. Всушност, метрополата изгледа како уште еден лик. Според зборовите на авторот, „градот што не искористи како да сме нејзина флора, кој нè вмеша во конфликти што беа нејзини и по грешка верувавме во нашата, саканата Александрија“.

Краток преглед

Justine (1957)

Првата рата се случува во импресивната (но декадентна) Александрија од 1930-тите години на минатиот век. Тука авторот опишува loveубовна приказна помеѓу енигматичната и заводлива Justастин и Дарли, раскажувачот на приказната.. Вториот е пронајден на почетокот на приказната на осамен грчки остров придружуван од Мелиса, двегодишно девојче, ќерка на неговата поранешна overубовница.

Таму - во еден вид повлекување - ги будат спомените од неговиот престој во Александрија заедно со останатите членови на приказната. Станува збор за Балтазар, Несим и Маунтолив, чии приказни се испреплетени во огромна врска на loveубов, пријателство и предавства. На ист начин, Преку набудувањето на овие карактери, очигледна е идиосинкразијата и начинот на живот на тој африкански град.

Балтазар (1958)

Во втората книга на сагата, фактите и презентираното време се слични на оние од Justine. Единствената разлика е во тоа што фактите се прикажани од перспектива на д-р Балтазар, кој на Justастин гледа како на пресметлива жена, студена и полна со мрачни намери. Соодветно на тоа, за него врската помеѓу неа и Дарли произлегува од планот што е во спротивност со добронамерната суштина на убовта.

Монтолив (1959)

На третата рата, се јавува друга промена на перспективата; тоа е насочено кон младиот англиски дипломат Дејвид Монтолив. Овој лик живее страсна врска со жена постара од него. Покрај тоа, тој е вклучен во политички заговор. Зад неа се Justастин и Несим, затоа, во фокусот на приказната се убовта и интригите на политичката моќ.

Чиста (1960)

Лоренс Georgeорџ Дурел кулминираше со својата тетралогија со прекрасно дело близу до незаборавно дело. Чиста, носи временска прилика во сагата раскажувајќи ги патеките и резултатите што ги водат сите ликови кога ќе заврши војната. Од една страна, Justастин е ограничена на нејзината резиденција и Монтолив ја напушта Александрија.

Наместо тоа, Дарли се враќа во град кој, и покрај пустошот во војната, не го изгубил својот шарм. Од своја страна, Ликот Клеа го чека Дарли по неговото пристигнување во градот без да има предрасуди за него или за настаните што следуваат. На крајот, и двајцата се изненадени од убовта.

Чиста и наследството на тетралогијата

Во повеќето литературни осврти и анализи, Чиста Се споменува како крунисување на историјата чијашто валидност е непропустлива. Слично на тоа, оваа книга овозможува јасно разбирање на целата парцела развиена на претходните рати. Поради оваа причина, најновата рата критичарите ја сметаат за текст што на крајот го претвори квартетот во вистинско ремек-дело.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)