Лирски поджанрови

Лирски поджанрови

Лирските поджанови се текстови кои се карактеризираат со изразување на „поетското јас“ на писателот. Дојдете, дознајте повеќе за тоа.

Реторички фигури

Реторички фигури

Откријте кои се фигурите на говорот, кои постојат и кои се најчести во наративот и поезијата.

Преглед на La fiesta del chivo.

Забавата на козата

Коза партија е роман напишан од Нобеловата награда за литература, Марио Варгас losоса. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Резиме на Ла Селестина.

Резиме на Ла Селестина

Ла Селестина е едно од најважните парчиња во историјата на шпанската литература. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Алис Келен

Алис Келен

Алис Келен е псевдоним на шпанска писателка, поточно на Валенсија. Дознајте повеќе за неа и нејзините книги.

Кој е Елој Морено?

Елој Морено

Елој Морено е шпански писател кој има многу успех. Сепак, неговата приказна оди понатаму, со само-објавување.

Резиме на животот е сон.

Резиме на животот е сон

Lifeивотот е сон е класичен пример на барокна драматургија од Калдерон де ла Барса. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Идеи за пишување книга.

Идеи за пишување книга

Да се ​​има при рака низа идеи да се напише книга, го олеснува креативниот процес. Дојдете и знаете неколку совети кои ќе ви помогнат.

Преглед на Пет часа со Марио.

Пет часа со Марио

Пет часа со Марио е ремек-дело на шпанскиот писател Мигел Делибес. Дојдете и дознајте повеќе за романот и неговиот автор.

Кејт Мортон

Кејт Мортон

Откријте која е Кејт Мортон и какви книги има објавено. Дознајте за карактеристиките на вашето пенкало и многу повеќе.

Книги на Нора Робертс.

Книги на Нора Робертс

Книгите на Нора Робертс опфаќаат повеќе од 225 публикации во текот на 40-годишна историја. Дојдете, дознајте повеќе за неа и нејзината одлична работа.

Гаспар Мелхор де Јовеланос.

Гаспар Мелхор де Јовеланос

Гаспар Мелхор де Јовеланос беше шпански писател на XNUMX век со трансцедентално наследство. Дојдете и дознајте повеќе за неговиот живот и дела.

Преглед на Нибла.

Нибла, од Мигел де Унамуно

Нибла (1914), од Мигел де Унамуно, задолжителна референца во современиот егзистенцијалистички роман. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Најдобри хорор книги.

Најдобри хорор книги

Зборувањето за најдобрите хорор книги ве принудува да прошетате низ делата на великаните. Дојдете и дознајте повеќе за овие автори и нивните креации.

Леополдо за жал, Кларин.

Леополдо за жал, Кларин

Леополдо Алас (Кларин) бил шпански писател со широка и богата книжевна продукција. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Артур Конан Дојл.

Артур Конан Дојл

Сер Артур Конан Дојл беше шкотски писател кој влезе во историјата за создавањето на Шерлок Холмс. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Преглед на огнена колона.

Огнена колона

Огнен столб е книга на Кен Фолет, најуспешниот современ британски романсиер. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на La cocinera de Castamar.

Готвачот на Кастамар

Готвачот на Кастамар е роман на шпанскиот автор Фернандо Ј.Менез. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на отчукувањата на срцето на Земјата.

Срцевите отчукувања на земјата

Срцевиот ритам на Земјата е четврти објавен роман на шпанскиот писател и политичар Луз Габас. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на солзите на Шива.

Солзите на Шива

Солзите на Шива (2002) е осмиот роман објавен од шпанскиот автор Сезар Мајорки. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Книга со игри на Ендер

Играта на Ендер

Денес сакаме да разговараме со вас за тоа што ќе најдете во играта на Ендер, роман што навистина произлезе од расказ на авторот.

Кој е заплетот на Ромео и Јулија

Ромео и Јулија

Ромео и Јулија од Вилијам Шекспир е романтична претстава, но има уште многу. Откријте сè што не знаете за работата.

Виктор Иго, авторот на Les Misérables

Бедните

Les Miserables е една од најчитаните класици. Но, што ни раскажува романот на Виктор Иго? А кои се ликовите?

Преглед на обредите на водата.

Водата обреди

Лос ритос дел агуа е криминалистички роман создаден од авторката од Виторија, Ева Гарсија Саенц де Уртури. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на да на девојчињата.

Да за девојчињата

Да од девојките е театарска комедија на шпанскиот драматург Леандро Фернандез де Моратин. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на бесконечната рута.

Бесконечната патека

Бесконечниот пат е детален историски роман напишан од Хозе Калво Појато. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Кој е Ноа Гордон?

Ноа Гордон

Запознајте го авторот Ноа Гордон, автор на бестселерот „Докторот“. Знајте кои се карактеристиките на вашето пенкало.

Преглед на Дамата на камелиите.

Дамата на камелиите

Дамата на камелиите е најдалекусежното парче на писателот Александре Думас помладиот. Дојдете, дознајте повеќе за делото и авторот.

Преглед на јазикот на пеперутките.

Јазикот на пеперутките

„Јазикот на пеперутките“ е приказна од книгата Que me queres, amor? од Галициски Мануел Ривас. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на Друштвото на мртви поети, книга.

Поетот на смртта Општество

Друштвото на мртви поети е литературна адаптација на Н.Х. Клајнбаум за сценариото на Шулман. Дојдете, дознајте повеќе за книгата и нејзиниот автор.

Вирџинија Валехо.

Вирџинија Валехо

Вирџинија Ваleехо е позната колумбиска новинарка, призната по врските со Ескобар. Дојдете и дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Преглед на Господарот на мувите.

Господар на мувите

Господарот на мувите е дело што ја започна кариерата на британецот Вилијам Голдинг. Дојдете, дознајте повеќе за романот и писателот.

Метонимијата во поезијата на Цезар Валехо.

Метонимија

Метонимијата е реторичка фигура дефинирана како феномен на семантичка промена. Дојдете, дознајте повеќе за овој јазичен ресурс

Преглед на смртта на командантот.

Смртта на командантот

Смртта на командантот е најновото издание на славниот јапонски писател Харуки Мураками. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Лириката.

Лириката

Лирката е широк поим, понекогаш е тешко да се дефинира според оптиката што се користи за нејзино разграничување. Дојдете и дознајте повеќе за тоа.

Анафора.

Анафора

Анафора е реторичка фигура широко користена меѓу поетите и лирските писатели. Дојдете и дознајте повеќе за овој ресурс и за неговата употреба.

Гералт од Ривија Сага

Гералт од Ривија Сага

Сагата „Гералт од Ривија“ стана позната по видеоигрите „The Witcher“, како и серијата „Нетфликс“. Но, колку книги има?

Преглед на измамникот од Севилја.

Измамникот на Севилја

Триктерот од Севилја е еден од најамблематичните драмски текстови на Златното доба. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на Ел кабалеро де Олмедо.

Витезот на Олмедо

Ел кабалеро де Олмедо е парче што означува пред и потоа во кастилската драматургија. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на Зимата на светот.

Зимата на светот

Зимата на светот е втората рата од Трилогијата на векот создадена од Кен Фоллет. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на La dama boba.

Глупавата дама

Ла дама боба е текст пред своето време и создаден од драматургот Лопе де Вега. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Дадаизмот.

Дадаизмот

Дадаизмот е уметничко движење основано од романскиот поет Тристан Цара (1896 - 1963). Дојдете, дознајте повеќе за оваа струја.

Азорин

Генерација на 98

Откријте кои се карактеристиките на генерацијата '98 и кои автори ги истакнуваме од групата што ги сочинуваше првите три.

Преглед на Долината на волците.

Долината на волците

Долината на волците беше втора објавена книга на шпанската писателка Лора Галего Гарсија. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

јутубери книги

Книги за јутубери

Во Шпанија има голем број јутјубери кои станаа влијателници и издадоа книги. Откријте кои се книгите на јутубери.

Eraерардо Диего.

Eraерардо диего

Герардо Диего Цендоја беше шпански поет и писател, член на т.н. „Генерација на 27.“ Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на Коплас за смртта на неговиот татко.

Коплас до смртта на неговиот татко

Коплас а ла муерте де су падре е поетско дело на шпанскиот предренесансен Хорхе Манрике. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Хорхе Манрике.

Хорхе Манрике

Хорхе Манрике беше познат шпански поет и интелектуалец од предренесансата. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Хуан де Мена.

Хуан де Мена

Хуан де Мена беше шпански писател кој секогаш бараше поетски возвишен речник. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Луис де Гонгора.

Луис де Гонгора

Луис де Гонгора беше истакнат поет и драматург на шпанското златно доба. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото плодно дело.

Блас де Отеро.

Блас де Отеро

Блас де Отеро беше шпански поет чие наследство е едно од најамблематичните во повоената литература. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Хозе Ортега и Гасет.

Хозе Ортега и Гасет

Хозе Ортега и Гасет е еден од најтрансцендентните филозофи од модернизмот. Дојдете и дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Преглед на Маријанела.

Маријанела

Маријанела е едно од најважните дела на шпанскиот автор Бенито Перез Галдос. Дојдете, дознајте повеќе за романот и неговиот автор.

Преглед на марокански писма.

Марокански картички

Cartas marruecas е епистоларен роман напишан од шпанскиот писател и воен човек Хозе Кадалсо. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на друг вртење на завртката.

Уште еден пресврт

Друг пресврт на завртката е најпознатото дело на плодниот автор и литературен критичар Хенри Jamesејмс. Дојдете, дознајте повеќе за романот и неговиот автор.

Johnон Вердон.

Johnон Вердон

Verон Вердон е американски романсиер, најпознат по серијата мистериозни трилери. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Преглед на Платеро и мене.

Платеро и јас

Платеро и јо е иконско дело на иберискиот писател Хозе Рамон Хименес. Дојдете и дознајте повеќе за ова парче и неговиот автор.

Преглед на Ел Конде Луканор.

Грофот Луканор

Ел Конде Луканор, од Дон Хуан Мануел, е едно од најзначајните дела на средновековната литература. Знајте го нашиот преглед.

Рамиро де Маезу.

Рамиро де Маезу

Рамиро де Маезу и Витни беше истакнат шпански писател. Дојдете и знајте кој е овој автор (биографија) и неговите дела.

Хозе Марти.

Хозе Марти

Хозе Марти беше еден од најистакнатите интелектуалци на американската еманципација. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Хорхе Гилен.

Хорхе Гилен

Хорхе Гилен Елварез беше поет од Малага со необична оптимистичка перспектива на светот. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Преглед на На бреговите на Сар.

На бреговите на Сар

На бреговите на Сар има наслов од авторката Росалија де Кастро. Во негово време тој беше малку разбран. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Средновековна литература.

Средновековна литература

Средновековната литература ги групира литературните манифестации што се случиле во Европа за време на средниот век. Дојдете, дознајте повеќе за оваа тема.

Преглед на 1984 година.

1984

1984 година е најамблематскиот роман на британскиот Ерик Артур Блер (псевдоним, Georgeорџ Орвел). Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Што е приказна

Како да напишете приказна

Ако сакате да знаете како да напишете приказна и како можете да го направите тоа лесно, еве ги чекорите што треба да ги земете предвид.

Книги на Сара Ларк

Книги од Сара Ларк

Сара Ларк е светски позната по своите книги со романтични приказни. Но, дали знаете дека тој има напишано многу повеќе? Откријте ги!

Харуки Мураками.

Харуки Мураками

Харуки Мураками е најпознат јапонски писател во светот денес. Дојдете и дознајте повеќе за него и за неговата работа.

Преглед на Јо, iaулија.

Јас, iaулија

Јо, Јулија е историски белетристички роман на шпанскиот писател Сантијаго Постегијо. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на предностите да се биде отфрлен.

Предностите да се биде отфрлен

„Поволностите да се биде исфрлен“ е епистоларен роман на американскиот писател, Стивен Чбоски. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на Јерма.

Јерма

Јерма, заедно со Бодас де Сангре и Ла каса де Бернарда Алба, ја сочинуваат славната „трилогија на Лорка“. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на последниот кантон.

Последната мачка

Последниот катон е роман напишан од шпанската писателка и новинарка, Матилде Асенси. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Црниот роман.

Црниот роман

Рејмонд Чендлер го дефинираше криминалистичкиот роман како „роман на професионалниот свет на криминалот“. Дојдете, дознајте повеќе за овој книжевен жанр.

Јохана Линдзи автор

Јохана Линдзи Книги

Јохана Линдзи е една од најпознатите романтични автори во светот. Откријте кои се книгите на Јохана Линдзи.

Преглед на Фариша.

Книгата на Фариша

Книгата на Начо Каретеро од Фариња е едно од најконтроверзните дела во последните неколку години во Шпанија. Дојдете, дознајте повеќе за насловот и неговиот автор.

Преглед на градоначалникот на Заламеа.

Градоначалникот на Заламеа

Градоначалникот на Заламеа, едно од најамблематските парчиња на Калдерон де ла Барса во Златното доба. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на чуварите на тврдината.

Чуварите на тврдината

Чуварите на Цитаделата е фантастична трилогија создадена од Шпанката Лаура Галего. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

книга Два метри од тебе

На два метра од тебе

Два метра од тебе е драмски роман во кој ликовите се двајца тинејџери кои не можат да бидат заедно, но мора да останат на 2 метри.

Преглед на Ел Монте де лас Енимас.

Планината на душите

Ел Монте де лас Енимас е нарација на Шпанецот Густаво Адолфо Бекер. Во него тој раскажува за авантурите на Алонсо. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на г-ѓа Даловеј.

Г-ѓа Даловеј

Г-ѓа Даловеј од Вирџинија Вулф го претставува крајниот британски израз на меѓувоениот период. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на Ла Дама де Алба.

Дама на зората

Дамата на зората е парче од Шпанецот Алехандро Касана. Пример за „драматургијата како литературен стил“. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на Сан Мигел Буено, мартир.

Свети Мануел Буено, маченик

Сан Мигел Буено, мартир е нивола која сумира голем дел од одликите на огромното дело на Мигел де Унамуно. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

ана од зелена фронтон книга

Ана на зелените Гејблс

Ана де лас Техас Вердес е книга за млади каде што сираче бара само дом каде што се чувствува сакана и можност да студира

Книжевни движења.

Книжевни движења

Низ историјата, воспоставени се различни книжевни движења во светот на буквите. Дојдете и дознајте повеќе за секој од нив.

Како да се напише книга.

Како да се напише книга

Да знаете како да напишете книга е сон на многу корисници на Интернет денес. Дојдете и знаете чекор по чекор сè што треба да знаете за тоа.

Како да се анализира песна.

Како да се анализира песна

За да знаете како да анализирате песна, од суштинско значење е да ги знаете елементите што ја сочинуваат. Дојдете, откријте сè што треба да знаете за тоа.

Детективскиот роман.

Детективскиот роман

Детективскиот роман е еден од најпознатите книжевни жанрови со најголем број следбеници денес. Дојдете, дознајте повеќе за нивните автори и дела.

Преглед на ќерката на часовничарот.

Aughtерката на часовничарот

Dерката на часовничарот се смета за најамбициозна титула на Мортон. Криминален роман полн со неизвесност и терор. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

5 уреднички вести за август

Во овој нетипичен август, издавачкиот пазар продолжува да се движи. Ова се 5 нови изданија што пристигнуваат овој месец. За секој вкус.

Романтизам.

Романтизам

Романтизмот е движење кое започна во Европа во XNUMX век и се прошири во Америка во текот на следниот век. Дојдете и дознајте повеќе за оваа тема.

Преглед на последниот брод.

Последниот брод

Последниот брод е затворање на серијалот за криминалистички романи, на кој претходеа Ојос де агуа и Ла плаја де лос ахогадос. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Книги за научна фантастика.

Книги за научна фантастика

Заедно со хорор и романса, книгите од научна фантастика се едни од најпопуларните. Дојдете и дознајте повеќе за жанрот, неговите автори и нивните дела.

Преглед на Ла Темперанс.

Умереност

Умереноста е дело во кое anубовта, предавството, трагедијата и алчноста се испреплетени на интензивен начин. Дојдете, дознајте повеќе за книгата и нејзиниот автор.

Преглед на исчезнувањето на Стефани Мејлер.

Исчезнувањето на Стефани Мејлер

Исчезнувањето на Стефани Мејлер е еден од најистакнатите криминалистички романи што зборуваат француски јазик во новиот милениум. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на елеганцијата на ежот.

Елеганцијата на ежот

Елеганцијата на ежот содржи длабока, внимателна и прилично честа приказна во денешниот дигитализиран свет. Дојдете, тој знае повеќе за делото и неговиот автор.

Стиг Ларсон.

Стиг Ларсон

Стиг Ларсон беше шведски автор, признат ширум светот за неочекуваното будење на неговиот книжевен подарок. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Преглед на Германската куќа.

Германската куќа

Германската куќа е драма сместена во судењата во Нирнберг. Во длабочина се занимава со ужасот на холокаустот. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Делови од книга.

Делови од книга

Обично, деловите од книгата остануваат незабележани, сепак, важно е да се знае дизајнот на овој вреден ресурс. Дојдете и откријте сè во врска со тоа.

Преглед на падот на гигантите.

Падот на гигантите

Падот на гигантите е првиот дел од Трилогијата на векот на Кен Фолет, базиран на Втората светска војна. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на метаморфоза.

Метаморфоза

Метаморфозис е приказна на Франц Кафка која ја отсликува суровоста на општеството преку необичен заговор. Дојдете, дознајте повеќе за авторот и неговото дело.

Книги на Илдефонсо Фалконес.

Книги на Илдефонсо Фалконес

Книгите на Илдефонсо Фалконес ја потресоа шпанската и светската книжевна сцена од 2006 година. Дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Преглед на тркалото на времето.

Тркалото на времето

Тркалото на времето е епска сага за фантазија создадена од американскиот писател Jamesејмс Оливер Ригни, јуниор, дојдете, дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Постојат многу познати хаикуси

Кои се хаикусите?

Внесете и ние ќе ви кажеме што е хаикус, елементите што тие мора да ги имаат и, покрај тоа, ќе ве научиме да напишете свои.

Преглед на ќерките на градот на ткаенините.

Theерките на ткаениното село

Во „aughtерките на платното село“, obејкобс ги раскажува тајните на Мелцерите и крвавата драма на војната. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на досието со бури.

Архива на невреме

Archive of Storms е фантастична литературна сага создадена од писателот Брендон Сандерсон. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на шумата го знае вашето име.

Шумата го знае вашето име

Шумата знае дека вашето име е интересен роман каде легендите и клетвите се комбинираат со историски настани. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и за нејзиното дело.

Преглед на Нема вести од Гурб.

Нема вести од гурб

Sin Noticias de Gurb е сатиричен роман создаден од шпанскиот интелектуалец Едуардо Мендоза. Дојдете, дознајте повеќе за ова дело и за неговиот автор.

Преглед на господарите на времето.

Временските господари

Во „Господарите на времето“, Ева Гарсија Саенс го носи маестралниот исход на трилогијата околу инспекторот Унаи. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Трилогија на Белиот град.

Трилогија на белиот град

Трилогијата „Бел град“ е трилер на шпанската романсиерка Ева Гарсија Саенц де Уртури. Дојдете и дознајте повеќе за овој криминалистички роман и неговиот автор.

Класи на литературни романи.

Класи на литературни романи

Видовите литературни романи се многу разновидни и се условени од ресурсите што ги користи авторот. Дојдете и дознајте повеќе за нив.

Преглед на сè што се случи со Миранда Хаф.

Сè што се случи со Миранда Хаф

Сè што се случи со Миранда Хаф е трет криминалистички роман на младиот шпански писател Хавиер Кастиloо. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Преглед на важноста да се нарече Ернесто.

Важноста да се нарече Ернесто

Важноста да се биде Ернест беше последната комедија на ирскиот драматург Оскар Вајлд. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Што е историски роман?

Што е историски роман?

Историскиот роман е наративен поджанр ограничен на непроменети вистински настани како сидро на неговата заговор. Дојдете, дознајте повеќе за тоа и неговите автори.

Зборови за iaулија.

Зборови за iaулија

„Зборови за Јулија“ е песна што Гоитисоло ја посвети на својата ќерка. Го има во истоимената книга објавена во 1979. Дојдете, дознајте повеќе за текстот и неговиот автор.

Фјодор Достојевски.

Достоевски

Фјодор Достоевски беше руски писател, уредник и новинар. Ја обележа литературата со своите романи и раскази. Дојдете, дознајте повеќе за него и неговата работа.

Теренци Моикс.

Terenci moix

Рамон Мокс Месегу (Теренци Моикс) беше продуктивен шпански романсиер и есеист. Дојдете и дознајте повеќе за неговата работа и неговиот живот.

Визуелната поезија е модерна

Што е визуелна поезија?

Визуелната поезија е уметност на изненадување со напишани зборови што се дел од слика. Внесете и знаете го неговото потекло, карактеристики и многу повеќе.

Преглед на алхемичарот.

Алхемичарот

Алхемичарот се смета за најпродаваната книга во историјата на португалски јазик. Преведен е на 56 јазици. Дојдете, дознајте повеќе за делото и нејзиниот автор.

Северно лице на срцето

По заслужениот одмор, Долорес Редондо се враќа со „Северното лице на срцето и теророт на композиторот“. Дојдете да дознаете повеќе за книгата и нејзиниот автор.

Книгите на улија Наваро.

Книгите на Julулија Наваро

Книги на iaулија Наваро, добра литература што доаѓа од рака на извонредно новинарско пенкало. Дојдете, дознајте повеќе за авторката и нејзините дела.

Преглед на уловот во 'рж.

Фаќачот во 'рж

Фаќачот во 'ржот означи пресвртница во американската книжевна култура по Втората светска војна. Дојдете и дознајте повеќе за делото и неговиот автор.

Педро Салинас.

Педро Салинас

Педро Салинас беше еден од најиновативните автори на почетокот на 27 век. Достоен претставник на генерацијата на XNUMX. Дојдете, дознајте повеќе за него и за неговата работа.