Хелена Тур. Интервју со авторот на Лоша крв

Фотографии: благодарение на Хелена Тур.

A Хелена Тур познато е и како Janeејн Келдер, псевдонимот под кој има потпишано неколку титули на романтични романи поставени во периодот на Британска регентност во XNUMX век, поради неговата наклонетост кон англиската литература од тој век. Наставник, сега на одмор да пишувам, потпише го првото со неговото име, Лоша крв, објавен минатата година. Бевте доволно kindубезни да ми дадете ова интервју каде зборува малку за неа и за сè.

Хелена Тур - Интервју

 • ТЕКОВНА ЛИТЕРАТУРА: Насловот на вашиот роман е Лоша крвНа Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

ХЕЛЕНА ТУР:Всушност насловот е Лоша крв, но решивме да играме со двосмисленоста на насловната страница. Тоа е Историски фантастичен трилер сместен во Лас Медулас во 1858 годинаНа Додека Цивилната гарда е распоредена во областа за да спречи напади против Изабел II, која ќе помине таму наскоро, почнуваат да се појавуваат крвави девојки во Ел Сил. Тоа се совпаѓа со доаѓањето на а младо сираче кој ќе биде посветен на грижата за глуво девојче, ќерка на сопственикот на фарма за пчели. Но, во неговата желба да ја заштити, малку по малку ќе влезе во устата на волкот. Првата идеја, на која е изградено с else друго, бил мотивот за злосторстватаНа Оттогаш, и во различни препишувања, се појавија ликовите и текстот беше споен заедно.

 • АЛ: Можете ли да ја запомните таа прва книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

ХТ: Како дете, дедо ми секогаш ми даваше книги за животни. Беа информативни, без нарација. Мислам дека првата наративна книга што ја прочитав беше компилација од раскази, вклучувајќи Среќниот принцод Оскар Вајлд, и со него плачев како солза со недели. 

Првото нешто што се сеќавам кога пишував беше со 9 годиниНа Исто така, од а книга со приказни, потоа ги сумирав и Јас ги верифицирав по пат на романси. Работи за борба против здодевноста како единствено дете, претпоставувам.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

ХТ: Секогаш се враќам на Ниче, Висенте Валеро, Маларме, Рилке, Кафка, Томас Човек, Janeејн Остин… Повеќе се занимавам со препрочитување отколку за откривање.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ХТ: Го знам овој: Господ Хени, на Сликата на Доријан ГрејНа Сметам дека е фасцинантно.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

ХТ: до пишувај, потребно знај дека имам време пред. Не можам да пишувам во чудни времиња, толку е тешко да го внесам вашиот текст што не сакам ништо да ме отстрани. 

За читање, насекаде, има врева, луѓето зборуваат или што и да е. Многу лесно се исклучувам од светот.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ХТ: до пишувај, Правам подобро за утра (Јас сум ранобуден) и, се разбира, во мојата канцеларија и со стар компјутер. Јас не сум од оние што носат лаптоп насекаде. За читање, нема лош момент.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

ХТ: Ми се допаѓа се што имам квалитет, жанровите не се ништо повеќе од етикета. Но, користејќи ги, има две работи што не можам со нив: самопомош и еротика.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ХТ: Сега препрочитував Црвено и црно, Стендал, но прекинав да читам Неконформистичкиот убиец, од Карлос Бардем, затоа што треба да одржам разговор помеѓу него и Доминго Вилар. 

Во исто време, јас сум рпишување роман од типот Агата Кристи, иако со мешавина на жанрови, сместена во Вилата де Очандиано во 1897. С still уште не знам како ќе биде насловена.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената за објавување? 

ХТ: Издавачите, со исклучок, се компании кои тие сакаат продажба и тие се принудени да го бараат рамнотежа помеѓу профитабилноста и квалитетотНа Сега, панорамата е исполнета со медиумски луѓе кои даваат добри резултати, но, за среќа, постојат можности за странци (континуитетот ќе зависи од продажбата, се разбира). 

Отсекогаш сум пишувал, но Решив да објавам пред неколку години бидејќи сум наставник во средно училиште и сакаше да побегне оној што дојде над нас. Многу е тешко да се види како ве тераат да се однесувате кон интелигентни луѓе како да се глупави додека не станат глупави. Многу боли.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

ХТ: Ја искористив ситуацијата да побарам таква замине и времето го минувам во пишување. Јас сум многу домашен и затворот не ме погоди премногу. Но се разбира Не ми се допаѓа да пишувам ништо за пандемијата, Мислам дека веќе постои општ замор поради недостатокот на нормалност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.