Избор на уреднички вести за јуни

Јуни, нов месец и нови разновидни читања за да не однесеме на следниот одмор. Од разновидни теми, ова е моја избор на 6 наслови на историски, црни, мистериозни и хорор романи и измислен осврт на таа класична филмска starвезда и брилијантна жена која беше Хеди Ламар.

Полиња на слава - Педро Сантамарија

Педро Сантамарија претставува нов роман кога последниот е сè уште неодамнешен, Вреќата на Рим. Нè враќа во антиката за да ни раскаже уште една приказна сместена во годината 450 г. Ц. Хуните од Атила тие одново и одново ја освојуваа источната римска империја, која веќе им е милост и им оддава почит.

Флавио АесиоГенерал на западните трупи, тој е јасен дека наскоро ќе дојде нивниот ред. Покрај тоа, богатата провинција Африка падна во рацете на вандалите, Швабите и Багаудите ги зедоа Хиспанија а Готите воспоставија мало кралство околу Тулуз. Како сè, во Равена, каде е империјалниот двор на слабите Валентинијан III тоа е гнездо на заговори и предавства. Значи, Аетиус знае дека ако има можност да го спаси останатото од Рим, тој ќе мора да склучи договор со неговите поранешни непријатели, Готите на Теодор, да се соочи со ордите на Атила.

Претчувство - Роза Блашко

Роза Блашко е од Теруел од Алкашиз, иако работи како матичен лекар во Тудела, професија што ја комбинира со литературата. Тој има напишано Санаториумот на Прованса y Погрешна крв. И сега тој ја презентира оваа нова приказна со двајца протагонисти, форензичарот Раса на Симонета и комесарот Дарио Ферер, кој ќе мора да ги испита случаите на некои убиени лекари во Менорка.

По - Стивен Кинг

Кои би биле овие датуми без книга Стивен Кинг? Значи, тука е оваа покраина титула која глуми Ieејми Конклин, единственото дете на самохрана мајка, која сака само да има нормално детство. Но, излегува дека тој е роден со А. натприродна способност што ви овозможува да видите што никој не може и да откриете што не знае остатокот од светот. Соработувајќи со инспектор од полицискиот оддел во Yorkујорк, кој ве принудува да ги избегнувате последен атентаторски напад заканувајќи се дека ќе нападне дури и од гробот, Jamејми можеби ќе треба да плати висока цена за таа моќ.

Исцелителите - Емануела Валентина

Го имаме и ова трилер поставен на италијанскиот север. Ние сме во 2019 година во еден мал град во планините, кој се собира да жали за загубата на девојчето чии коски беа пронајдени во шумата, дваесет и две години по нејзиното исчезнување. До него стигнува Сара Романи, успешен хируршки онколог, кој не се вратил уште од своето детство и сега е повторно обединет со минатото од кое избегала. Но тогаш исчезнува се јави друга девојка Rebecca, кој е последниот наследник на античката традиција на исцелителите. А, Сара ќе мора да го остави зад себе својот аналитички ум за да открие што може да се случи.

Среде ноќ - Микел Сантијаго

Микел Сантијаго вратете се на Илумбе, имагинарниот град на Баскија каде веќе го поставил својот претходен роман, Лажливецот. Сега нè враќа во XNUMX-тите години на минатиот век, до ноќта на рок-концерт каде исчезна девојче. Таа вечер беше и крајот на групата и група пријатели од Диего Летамендија, Еден рок ѕвезда одбивајќи кој, после тоа, замина и започна успешна соло кариера. Полицијата никогаш не успеа да открие што се случило Лореа, исчезнатата девојка и девојката на Диего, кои многу брзо го напуштија концертот.

Веќе во сегашноста и знаејќи дека еден од членовите на бендот умира во А. чуден оган, Диего ќе одлучи да се врати во Илумбе. Собирањето со старите пријатели ќе биде тешко и, покрај тоа, сега се сомнева дека овој пожар можеби не бил случаен.

Несовршена страст - Роберто Лапид

Аргентинскиот писател Роберто Лапид го претставува овој роман базиран на вистински настани за животот на Хеди Ламар, не само актерката и филмска starвезда, туку убава и брилијантна жена, клучна во историјата на XNUMX век. Покрај неговата филмска кариера, тој студирал инженерство и го измислил и патентирал a комуникациски систем да ги телеградира торпедите и да обезбеди контакти меѓу сојузниците за време на војната. Токму на оваа технологија се базира системот што денес го користиме за мобилни телефони, Wi-Fi, Bluetooth и GPS.

Значи имаме Фридрих Мандл, млад Австриец кој ја презема уништената фабрика за оружје на неговиот татко и за само десет години успева да направи едно од најголемите европски богатства. Но, гледајќи ја актерката Хедвиг Кислер во филм се в loveубува во неа и тие стапуваат во брак. Меѓутоа, кога врската се влошува поради yубомора и неверство, тој ја заклучува во неговиот замок во Салцбург.

Хеди ќе успее да избега и ќе бега низ цела Европа. Тој се среќава на брод со океани, префрлен кон Newујорк Луис Б. Мејер, претседател на Метро Голдвин Мејер, кој веднаш ја вработува и ја претвора во Хеди Ламар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)