Временските господари

Господарите на времето.

Господарите на времето.

Временските господари е трета книга на Трилогија на белиот град создадена од шпанската писателка Ева Гарсија Саенз де Уртури. Како и книгите претходници, и во оваа рата главен јунак е Инспекторот на одделот за криминалистички истраги во Виторија, Унаи Лопез де Ајала, со прекар „Кракен“. Кој, и покрај тоа што го одржува своето тврдоглаво однесување, продолжува да еволуира кон попривлечно однесување.

Секундарните карактери на Временските господари - Особено партнерот на Кракен, Естибализ - се доста релевантни. Исто така, истрагите за нов случај доведоа до чудно семејство поврзано со Унаи уште од средниот век. Всушност, затворањето на трилогијата е два романи во еден: полициски трилер во сегашноста и историски роман за општеството на Виторија за време на средниот век.

Библиографска синтеза на авторот

Голем дел од Трилогија на белиот град Поставено е во родниот град Ева Гарсија Саенс де Уртури, Виторија. Таа има завршено оптика и оптометрија. Таа е сместена во Аликанте од 1985 година. Во тој град тој се истакнал по својата работа на разни јазични и литературни курсеви на Универзитетот во Аликанте.

Во поновите години, Ева Гарсија Саенз де Уртури е говорник на важни шпански литературни конгреси и конференции. Неговиот прв роман, Сагата за старите (2012) самостојно го објави на Амазон. Беше огромен успех на Интернет што го олесни физичкото печатење од Есфера де Либрос. Од 2013 година тој работи со Планета, издавачот одговорен за остатокот од неговите книги до денес.

Списокот на неговите дела го комплетираат:

Трилогија на Белиот град

 • Тишината на Белиот град (2016).
 • Водата обреди (2017).
 • Временските господари (2018).

Анализа и резиме на Временските господари

Сите членови на семејството Лопез де Ајала присуствуваат на презентацијата на епска книга која стана бестселер, Временските господари. Публикацијата поставена во средновековно време е лансирана под псевдоним (Диего Вела). Затоа, публиката чека да го дознае вистинскиот идентитет на писателот. Но, галата започнува дури и кога авторот не заврши со пристигнувањето.

Ева Гарсија Саенц.

Ева Гарсија Саенц.

Наскоро после тоа, Кракен е известен за изгледот на трупот на бизнисмен во истата зграда каде што се одржува церемонијата. Смртта би се случила на начин многу сличен на оној од смртните случаи опишан во романот. Поточно поради интоксикација предизвикана од таканаречената „шпанска мува“ (попозната како „Вијагра на средниот век“).

Два романи во едно

Модус операнди на убиецот продолжува да трага по средновековните методи. Следствено, за да се профилира криминалецот (специјалитет на Унаи), императив е да се разгледаат детално деталите за мистериите презентирани во романот. Во овој момент, евидентно е големото мајсторство на Ева Гарсија Саенз де Уртури во разоткривањето на многу сложен заговор.

За настаните се одвиваат според две паралелни временски рамки: минатото на Временските господари и разрешување на случајот во сегашноста. Исто така, историскиот аспект означува одлична документација направена од авторот Алава. Бидејќи тој беше во можност да ги пресоздаде на многу возвишен начин карактеристиките, традициите и особеностите на општеството Виторија од тоа време.

Средновековните ритуали илутирани во сегашноста

Следните жртви што се појавија беа погубени со макабрен метод наречен „завет на темнина“ или потчинување. Тоа беше еден вид на лошо извршување со вечно затворање на осуденото лице на многу тесен простор. Тие би можеле да бидат целосно запечатени ковчези или вертикални комори во август; смрт настанала од глад или дехидрираност.

Подоцна, се најде тело со знаци дека претрпело „прикривање“. Во оваа техничка мртовечница, затвореникот бил фрлен во река во буре заедно со петел, куче, мачка и змија. На крајот, сите докази што ги собрал Унаи го водат кон кулата Нограно. Утврдување кое постојано го окупирало првото машко дете на владејачкото семејство со милениум.

Конфликтот од минатото

Собраните информации укажуваат дека жителите на кулата се прилично склони да страдаат од повеќе нарушувања на идентитетот. Следствено, Естибализ - кој има афера со еден од временските господари - е потенцијално во опасност. Клучен елемент, и во минатото и во сегашноста, е сентименталната трагедија на митскиот гроф Дон Вела, Диего Вела.

Приказната раскажува дека грофот поминал долги две години среде опасна мисија доверена од кралот Санчо VI. Кога се вратил, ја стекнал својата поранешна свршеница - убавата благородничка Онека од Маесту - оженета со неговиот брат, Нагор. Ова интимно предавство ќе биде семето на незадоволство способно да трае со векови.

Емоционална зрелост на главниот јунак

Како што се приближува исходот, читателите на другите книги во трилогијата сметаат дека психолошката еволуција на Кракен е многу опиплива. Кој премина од опсесивен детектив (честопати непромислен), стана личност внимателна кон неговата најблиска околина.

Цитат на Ева Гарсија Саенц.

Цитат на Ева Гарсија Саенц.

Причината за оваа промена е прифаќање на трагедиите што ги доживеал Унаи за време на неговото детство (кога останал сирак). Во внатрешното патување на главниот јунак, особено влијаат две женски фигури многу блиски до него: неговиот партнер Естибализ и неговиот шеф, Алба. Покрај тоа, Унаи е татко на девојче кое станува неговиот најголем поттик да се обиде да биде среќен.

Затворањето на трилогијата

На крајот, Унаи ја открива својата врска со ликовите во средновековниот роман. Во многу поблиска врска отколку што некогаш можеше да замисли. Тоа откритие суштински го трансформира нејзиното постоење и животот на целото нејзино семејство. Иако пресвртите во развојот на трилогијата се сложени, авторот мајсторски го решава секое од поставените прашања од почетокот на сагата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   clara dijo

  Само што ја прочитав книгата и во ред е, но не пишува кој го фрлил Естибализ над оградата, (можете да си замислите), но не гледам логично, книгата мора да има добар исход