Wild Cards, претстојната телевизиска серија на George RR Martin

вајлд карти

Ако го земеме предвид фактот дека „Игра на тронови“ и стрип-суперхеројските филмови се највпечатливи за таканаречените „гикови“ кои се чини дека растат во популарната култура, комбинацијата на авторот Rорџ РР Мартин со нова ТВ серија суперхерој изгледа како загарантиран хит.

Авторот минатиот викенд на својот блог објави дека Универзална кабелска продукција ги стекнала правата на неговата серија книги Вајлд карти, што тој ги опишува како

"Универзум, долг, разновиден и возбудлив како стриповите на Марвел и ДЦ универзумот (иако нешто значително пореално и поконзистентно) со огромна екипа на карактери “.

Сагата за Wild Cards дебитираше во 1986 година, 10 години пред објавувањето на првата книга што ја сочинуваше сагата „Песна за мразот и огнот“, „Игра на тронови“. На Главниот проблем со таа серија е што во тоа време суперхероите не беа толку важни и славни како што го имаат сега. Иако сè уште беше време на големи промени во стриповите, со Алан Мур и Дејв Гибсон најавуваа потемно и потено поглавје на Бетмен.

Во оваа серија, Rорџ Р.Р. Мартин и неговата ко-уредничка Мелинда Снодграс користеа различни имиња од големи автори на научна фантастика и фантазија до создаде заеднички универзум што не беше антологија на раскази или одлична соработка, туку нешто помеѓу, она што тие го нарекоа „роман со мозаик“, со различни приказни и различни ликови напишани од различни автори, но испреплетени во поголем наратив.

слика на диви картички

Во Wild Cards е поставено во Втора светска војна кога избувнува вонземски вирус низ целиот свет, почнувајќи од Newујорк. Овој вирус го смени текот на историјата. Деведесет проценти од луѓето изложени на вирусот починале на самото место, но од 10-те луѓе од 100-те кои преживеале, девет од нив беа ужасно изобличени во она што тие го нарекоа „џокер“ во лингото на серијата. 1% останатите беа обдарени со суперсили во стилот на стрипот.

Почнувајќи од оваа премиса, Мартин, Снодграс и останатите писатели кои се придружија на оваа авантура, вклучувајќи ги и Пат Кадиган, Чери Прист, Крис Клермонт (писател на стриповите „Икс-мен“) и покојниот Роџер Зелазни се приклучија во светот што има магија на стрипови што одекнуваат, но без проблеми со континуитетот што се јавуваат во текот на многу години.

Како што истакна самиот Rорџ Р.Р. Мартин, универзумот Wild Cards барем е населено како Вестерос, давајќи им на продуцентите на претстојната телевизиска адаптација огромен таписерија приказни што треба да поминат низ. Првиот том го претставува д-р Тахион, злобен и раскошен припадник на вонземјанска раса што го испушти вирусот во 1941 година. Исто така, воведени се и големите и моќни желки, кои користат телекинезиски способности да се заклучат во летачка школка. Друг лик е Cap Trips, кој користеше халуциногени микроорганизми за да ги активира своите супер способности и конечно се запозна со etетбој, стручен борец кој се обиде да го спаси светот од вирусот што беше објавен на целиот Менхетен.

Заедно со овие карактери наречени „Асови“ се и гротескните и деформирани окери, подложени на нетолеранција и омраза. Така се јавува борба во шеесеттите години за граѓански права во оваа алтернативна реалност.

И оваа сага со книги е адаптирана во форма на стрипови и игри со улоги. Всушност, целиот концепт на историјата настанале во сесии за играње улоги на суперхерои во кои играле Мартин и Снодграс. Успехот на стрипот беше сигурен, сега останува само да се надеваме дека таквата идеја ќе се развие во телевизиска серија.

Со имињата на некои автори и приказната што се чини дека е способна да долови публика, тешко е да се размисли каде може да настане грешка. Ништо друго со името на Rорџ Р.Р. Мартин нема сомнеж дека ќе успее да обедини илјадници фанови кои ја следат серијата „Игра на тронови“, дури и ако нема никаква врска со неговата друга сага. Исто така, иако имаше некои критики кон некои филмови за стрипови, особено Бетмен против Супермен на ДЦ, филмовите со суперхерои имаат тенденција да бидат многу популарни во јавноста струја и нејзиниот апетит се чини дека не се намалува.

Од друга страна, Wild Cards има и поттик за група навивачи кои растат 30 години, бидејќи оваа сага има 22 објавени книги, покрај историјата има цврсто држење до континуитетот, така што производителите нема да имаат голем проблем да ги соберат различните елементи заедно.

Конечно, мора да го додадеме на сето погоре тоа Wild Cards е навистина голем свет. Во последните неколку години имаше многу прашања во врска со Што ако имаше суперхерои во реалниот свет. Во оваа серија е дадена најдобрата можност да се знае што ќе се случеше доколку тие постоеја.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)