Аспирант автор умира пред да ја објави својата прва книга

Античка црвена книга и пенкало, очила со стара машина за пишување

Аспирант писател лежеше мртва во нејзиниот дом четири месеци, додека писмото од уредникот што го прифати нејзиниот прв роман чекаше непрочитано на вратата.

Поранешната наставничка Хелен Градвел беше пронајдена мртва во нејзиниот дом во Хитон, Манчестер, во април минатата година, кога соседите го вклучија алармот. Истражувањето спроведено коментира дека осамениот 39-годишник почина приближно 4 месеци пред да биде откриено неговото тело, бидејќи нашле различни новогодишни украси низ целиот кат и нивните две кучиња биле пронајдени мртви во иста просторија.

Случајна смрт од предозирање

Починатата Хелен Градвел е пронајдена на подот од нејзиниот стан со лицето надолу и во напредна состојба на распаѓање. Носеше пижами и се смета дека спиеше на троседот затоа што имаше јорган и перница.

Се чини дека жената страдал од тешка мигрена, мигрена толку силна што може да предизвика привремена парализа на едната страна од неговото тело. Патологот atонатан Пирсон изјави дека е можно аспирантката автор случајно да се предозирала со олеснувачи на болка заради нејзината болна мигрена.

Патологот исто така го рече тоа напредното распаѓање на телото го отежнува да се биде целосно сигурен како тој починал но тој исто така коментира дека се чини дека нема докази за напад од некој друг. Тестовите за токсикологија откриле високо ниво на ослободувач на болка во нејзиното тело, потврдувајќи го сомневањето на патологот.

„Тоа е единствениот доказ што го имаме за нешто ненормално што може да ја објасни ненадејната смрт. Јас прифаќам дека тоа не е убедливо, но според билансот на веројатности, тоа е најдобриот доказ што го имаме за да ја објасниме смртта “.

Својот прв роман го напиша во тајност

Хелен Градвел студирала наставничка, но била принудена да ја напушти својата кариера кога започнала да страда од мигрена. Поради оваа промена, таа ги смени часовите во училиште за персонализирани упатства за различни деца, а исто така тој го пишуваше својот роман во тајност.

Хелен била слободна и живеела сама. Нејзиното семејство рече дека таа се дистанцирала од нив, па немале знаење дека таа пишувала.

По истрагата, нејзината маќеа, Бронвен Градвел, раскажала дека Градвел испрати синопсис и првите три поглавја од неговата книга - за кое неговото семејство верува дека го завршил - на лондонски издавач.

„Знаеме дека мора да биде некаде. Ако го најдеме, би сакале да го објавиме и приложените средства да ги донираме во добротворни организации за животни “.

 

„Донациите од нејзиниот погреб отидоа во прифатилиштето за животни што толку многу и значеа, што беше нејзиниот свет.

Нема докази за самоубиство

Помошникот-коронер Тимоти Бренанд донесе отворена пресуда велејќи дека нема докази што сугерираат дека починатиот имал намера да си го одземе животот. Тој исто така коментираше дека неодамна купил нова облека и дека не оставил никакви белешки, туку што всушност направил да се помисли дека неговата смрт е случајна е неговата убов кон неговите две кучиња.

„Според мене, таа немаше да ги доведе во опасност животите на нејзините кучиња.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ана Гренџер dijo

  Сиромашна, никој не ја забележа нејзината смрт. Бев многу млад и не мораше да биде лесно да се живее со тие мигрени. Се надевам дека ќе ја објават својата работа и така, барем, тоа не падне во заборав.

 2.   Алберто dijo

  Здраво Лидија.
  Шокантни вести. Како е животот суров. Не е прв пат да чујам или читам дека нечие тело е откриено по повеќемесечна смрт без да забележат нивните соседи. Тоа се случува со одредена фреквенција. Тоа е едно од горчливите лица на нашето општество.
  Сиромашна девојка, жалам за неа и нејзините кучиња. Културна, чувствителна жена, со уметнички грижи, добра личност (ова е најважната работа од сите)… Таа не заслужуваше да заврши вака.
  Колку пријатно изненадување ќе беше таа да беше жива кога пристигна писмото на уредникот. Би сакал да уживав во твојот успех.
  Се прашувам што би се случило со неа да биде отуѓена од семејството. Сега, кога размислувам за тоа, вестите создаваат приказна или роман.
  Од друга страна, на нивните роднини им е лесно да го лоцираат делото: со пишување на адресата на лондонската издавачка куќа што се појавува на повратната адреса на писмото што се појави на вратата или преку телефон, тоа е тоа.
  Литературен поздрав. Од Овиедо.

 3.   Алберто dijo

  П.С: барем имаше среќна смрт, без болка.

бул (точно)