Умира Франсиска Агире. 4 песни за вашата меморија

 

Оригинална фотографија: (в) Ла Разон.

Поетот во Аликанте Франсиска Агире, попознат како Пака Агире, почина во Мадрид на 88 години години. Припаѓаат на т.н. «друга генерација на 50-тите години на минатиот век»Беше еден од ретките автори кои сè уште беа активни. Симболика, длабочина, длабочина но и славење на животот, блискост, носталгија и убов тие сочинуваат дело со задоцнето признавање, но достојно за тоа со целосни права. Овие се 4 негови песни што ги истакнувам.

Франсиска Агире

Таа беше ќерка на сликарот Лоренцо Агире и беше во брак со Феликс Гранде, уште еден важен поет, со кого имал А. ќерка исто така поет, Гвадалупе Гранде.

Требаше многу време да се објави и се сметаше за многу под влијание на Антонио Мачадо во врска со процесот на литературно творештво, што треба да биде а одраз на сопственото постоење повеќе од таа креативна работа. Тоа влијание од Мачадија беше и она што најмногу се истакнуваше кога го прими Национална награда за литература минатата година.

За неговите најпознати и најрелевантни дела, треба да се забележи Итака, награден со Леополдо Панеро на поезијата. со Историја на анатомија добија Национална поетска награда во 2011 година.

4 песни

Итака

И кој некогаш бил на Итака?
Кој не ја знае нејзината сурова панорама,
прстенот на морето што го компресира,
строгата блискост што ни ја наметнува,
врховната тишина што нè следи?
Итака нè сумира како книга,
нè придружува кон нас самите,
ни го открива звукот на чекање.
Бидејќи звуците на чекање:
продолжува да одекнува со гласовите што ги нема.
Итака ни го осудува срцевиот ритам на животот,
нè прави соучесници на далечината,
слепи чувари на патека
што се прави без нас,
што нема да можеме да ги заборавиме затоа што
нема заборав за незнаење.
Болно е да се разбудам еден ден
и размислете за морето што нè прегрнува,
кој нè помаза со сол и нè крсти како нови деца.
Се сеќаваме на деновите на споделено вино
зборовите, а не ехото;
рацете, а не водениот гест.
Го гледам морето што ме опкружува,
синиот скитник низ кој си се изгубил,
Го проверувам хоризонтот со исцрпена алчност,
Ги оставам очите за момент
исполни својата прекрасна канцеларија;
тогаш го свртувам грбот
и чекорите ги насочувам кон Итака.

***

Последен снег

На Педро Гарсија Домингез

Една убава лага ве придружува,
но тој не стигнува да те гали.
Вие знаете само што велат за неа
што ти објаснуваат енигматски книги
кои раскажуваат чудесна приказна
со зборови полни со значење,
полн со точна јасност и тежина,
и дека сепак не разбирате.
Но, вашата вера ве спасува, ве одржува.

Прекрасна лага ве надгледува
иако тој не може да те види, и ти го знаеш тоа.
Го знаете на тој необјаснив начин
во која знаеме што најмногу нè боли.

Врне од небото време и сенка,
врне невиност и луда тага.
Оган од сенки те осветлува,
додека снегот ги гаси вездите
кои некогаш биле трајни жар.

Убава лага ве придружува;
до бесконечни милиони светлосни години,
недопрена и сочувствителна, снегот се шири.

***

Сведок на исклучок

На Марибел и Ана

Море, море е она што ми треба.
Море и ништо друго, ништо друго.
Остатокот е мал, недоволен, сиромашен.
Море, море е она што ми треба.
Не планина, река, небо.
Не, ништо ништо,
само море.
Не сакам цвеќиња, раце,
не срце да ме теши.
Не сакам срце
во замена за друго срце.
Не сакам да ми зборуваат за loveубовта
во замена за убов.
Сакам само море:
Ми треба само море.
А вода далеку,
вода што не избега,
милостива вода
што да ми го испере срцето
и остави го на нејзиниот брег
да бидат туркани од нејзините бранови,
лижена од нејзиниот јазик со сол
што лечи рани.
Море, море да биде соучесник.
Море да каже сè.
Море, верувајте ми, ми треба море,
море каде плачат морињата
и никој не забележува.

***

Долго време

На Нати и Хорхе Рихман

Се сеќавам еднаш кога бев дете
ми се чинеше дека светот е пустина.
Птиците нè напуштија засекогаш:
theвездите немаа смисла,
и морето веќе не беше на своето место,
Како сето тоа да беше погрешен сон

Го знам тоа еднаш кога бев дете
светот беше гроб, огромна дупка,
дупка што голташе животот,
инка низ која побегнала иднината.

Вистина е дека еднаш, таму, во детството,
Ја слушнав тишината како вресок од песок.
Душите, реките и моите храмови молчеа,
крвта ми застана, како одеднаш,
без да разберам зошто, ќе ме исклучеа.

И светот го немаше, само јас останав:
зачуденост тажна како тажна смрт,
чудна, влажна, леплива необичност.
И приврзана омраза, убиствен бес
тоа, пациентот, се искачи на градите,
достигнуваше до забите, правејќи ги да крцкаат.

Вистина е, тоа беше многу одамна, кога сè започна,
кога светот имаше димензија на човек,
и бев сигурна дека еден ден татко ми ќе се врати
и додека пееше пред неговиот штафелај
бродовите ќе застанеа во пристаништето
и Месечината ќе излезе со крем лицето.

Но, тој никогаш не се врати.
Остануваат само неговите слики,
нејзините предели, чамците,
медитеранската светлина што беше во неговите четки
и девојка која чека на далечен пристаниште
и жена што знае дека мртвите не умираат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.