Себастијан Роа. Интервју: „Јас се наклонувам на добро напишани приказни“

Себастијан Роа. Фотографија на (в) Мануел Ортс.

Себастијан Роа Тој има незапирлива кариера и на 7-ми излезе неговиот последен роман, Немесис. Писателот на историски романи во Теруел, автор на наслови како на пр Казус бели, Крвна одмазда, трилогијата Волкот од ал-Андалус, Божја војска y Синџирите на судбинатаили Непријатели на Спарта, дај ми го ова интервју денес Тој ни раскажува малку за книгите, авторите и тековната уредничка и социјална панорама. Јас навистина го ценам вашето време и посветеност.

Интервју со Себастијан Роа

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

СЕБАСТИÁН РОА: Не се сеќавам на моето прво читање, но сигурно беше роман пулпа од Бругуера, оној вид кој тешко се смени во киоскот. Терор и научна фантастика од шпански автори со различни англосаксонски псевдоними. Тоа е она што беше дома.

И првото нешто што го напишав беше лприказната за врабец дека, кога ќе дојде летото, тој треба да се натпреварува за храна со ластовици и свифти. Орнитолошки погони што некој ги имал како дете.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

МР: Патот. Ме натераа да го прочитам во БУП. Единствената можна причина за тоа влијание е генијалноста на Делибес.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

СР: Јас всушност немам писатели, но омилени романи. Неговите автори можат да бидат од Размислувања, Испраќачот или Блашко Ибанез до Валтари, Постегијо, Пресфилд или Перез-Реверте. Последната одлична работа што ја прочитав е од Медлин Милер. Circe нејзиниот насловен.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

СР: Кон принцеза Мери што Сендер го измислил во неговата неправедно непозната Византија.

 • АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

СР: Јас сум од малку хоби генерално. Јас можам да пишувам и читам насекаде, иако секогаш ги имате вашите преференции.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

СР: Обично пишувам мојот десктоп компјутер, во малата канцеларија што ја сместивме дома за овие задачи. Јас секогаш добивам повеќе од Ноќни часови, тоа ќе биде затоа што има помалку одвлекување на вниманието. Да читам, ништо како тоа кревет. Иако каде што најмногу читам е во метрото, одење и од работа.

 • АЛ: Кој писател или книга има влијание врз вашата работа како автор?

МР: Сигурен сум дека сè што прочитав (што ми влијаеше, се разбира) влијаеше на она што го напишав подоцна. Од Илијада до Трска и кал.

И во овој момент, Јаиза, мојата ќерка, го гледа одговорот што го напишав и ме прашува дали сум интелектуалец. Дека ако врз мене влијае сè што сум прочитал, додајте тука Самрак.

„Ајде да видиме“, одговарам “, читам Самрак (Признавам, бев iousубопитен), но тоа воопшто не влијаеше на мене и не сум заинтересиран да направам такво нешто.

„Па тогаш“, продолжува таа, „барем научивте што не сакате да пишувате“. Со други зборови, влијанието влијаело врз вас.

Па, бидејќи мојата ќерка е во право, го ставам тоа: Самрак. Сага што воопшто не влијае на мене и покрај тоа што е продадена во повеќе од сто милиони копии и според неа се базираат пет филма со колекција од над 3.000 милиони долари. Сега, дозволете ми да си објаснам колку сум излитена.

 • АЛ: Омилените жанрови покрај историските?

СР: Всушност Немам омилени жанрови. Дури ни историскиот роман. Всушност, неодамна прочитав повеќе есеј. Во романот Јас се наклонувам на добро напишани приказни, со откачени ткаенини и живи карактери. Полот е најмалку од тоа; но ако нешто ме врати малку назад, тоа се криминалистички и криминалистички романи.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

СР: Јас сум лејдендо Еретикотод Делибес. Го имав во очекување. Y пишување, iousубопитно, нешто делумно поврзано со ересот. Тоа е она што ние би го нарекле средновековен историски роман, повеќе не можам да кажам.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

СР: Објавувањето е многу лесно. Да се ​​стори тоа со ниво и гаранции, освен за специфични случаи на маријански привиди кои не можат да послужат како пример, е друга работа. Има многу мала побарувачка и премногу снабдување, и обајцата се фокусираат на вон воени аспекти. Во моментов, најдоброто нешто што треба да направите за да објавите како магаре е да instagramer, на YouTube, гејмер o хрифлеар. Да се ​​биде на ТВ исто така помага.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните романи?

СР: Ништо позитивно не може да дојде од ова. Ако нешто, можете да ја искористите негативата за да го преведете литературно. Човечката суштина што е изложена, велам. За тоа станува збор за литературата: за човечката состојба, нели? Па, лицемерие на аплауз, рамнодушност кон бројот на жртвите, неодговорност на толку многу шупаци со маската на лактот, непостоечки мозок на негирачите, ситничарство на сите видови политичари кои профитираат од ова издание , слепило на оние што дозволуваат да бидат понесени од каинтски клевети ... Погледнете: има за стотици романи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Освежувачки е да се знае кариерата на писатели со здраво ниво на успех и кои се однесуваат на таков природен начин во едно интервју. Тој е во право кога посочува дека побарувачката и понудата во издавачкиот свет ја претставуваат титанската нееднаквост.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)