Рабиндранат Тагоре. 77 години без најпознатите од индиските поети.

Денес тие се исполнети 77 години на смртта на Рабиндранат Тагоре, најпознат меѓу индиските поети. Сигурно во многу домови има издание на неговите избрани дела. Во моето е најпозната, онаа на Уреднички Агилар (Библиотека за Нобелова награда), со верзија на Зенобија Камруби, сопруга на поетот Хуан Рамон Хименес.

Тоа мошне карактеристично издание, со сина флексибилна паста, подигнати букви и златен 'рбет, ме привлече уште од најмала возраст. Тоа беше една од причините за земање на книгата и читање на поезијата на Тагоре, иако тој многу малку разбираше. Денес спасувам 4 негови loveубовни песни да се сеќавам на овој писател кој победи на Нобелова награда во 1913 година.

Рабиндранат Тагоре

Роден во Калкута во 1861 година, освен што беше поет, Тагор беше и филозоф и сликар. Најмладиот од четиринаесет браќа и сестри, тој припаѓал на а богато семејство каде имаше одлична интелектуална атмосфера. Тој отиде во Англија на седумнаесет години да го заврши своето образование, но се врати во Индија пред да ги заврши студиите.

Напиша Тагоре раскази, есеи, раскази, книги за патувања и претстави. Но, без сомнение, неговата слава му дојде поради посебната убавина на неговите песни, на кои тој исто така им ставаше музика. Беше бранител на индиската независност и во 1913 година беше награден со Нобелова награда за литература како признание за целата негова кариера и исто така за неговата политичка и социјална вклученост. И во 1915 година беше именуван Caballero од кралот Georgeорџ В. Во последните години од својот живот се посвети и на сликарството.

Меѓу неговото обемно производство се издвојува Песни од зората, инспириран од некои мистични искуства што ги доживеал; Националното движење, политички есеј за неговата позиција во корист на независноста на неговата земја; Лирската понуда, од најпознатите; Кралскиот поштар, играј Или поетските книги Градинарот, нова месечина o Бегалецот. 

4 песни

Тивко ми рече: «Myубов моја, гледај ме во очи ...

Тивко ми рече: «Myубов моја, гледај ме во очи.
„Го искарав, кисел и му реков:„ Оди си “. Но, тоа не исчезна.
Дојде кај мене и ми ги држеше рацете… Му реков: „Остави ме“.
Но, тоа не исчезна.

Го стави образот до моето уво. Малку се оддалечив
Загледав во него и му реков: "Нели ти е срам?"
И не се помрдна. Неговите усни ми го исчистија образот. Јас се тресев,
и реков: "Како се осмелуваш да кажеш?" Но, тој не се срамеше.

Ми закачи цвет во косата. Реков: "Залудно е!"
Но, тоа не би попуштило. Тој го тргна венецот од мојот врат и замина.
И плачам и плачам, и го прашувам моето срце:
„Зошто, зошто не се врати?

***

Ми се чини, loveубов моја, дека пред денот на животот ...

Ми се чини, myубов моја, дека пред денот на животот
стоеше под водопад од среќни соништа,
полнејќи ја крвта со течните турбуленции.
Или можеби вашиот пат беше низ градината на боговите,
и весело мноштво јасмин, лилјани и олеандри
падна во твоите раце во купишта и, влегувајќи во твоето срце,
таму имаше гужва.
Твојата смеа е песна, чии зборови се дават
во врескањето на мелодиите; занес на мирис на цвеќе
не носат; Тоа е како месечината да се пробива
од прозорецот на твоите усни, кога Месечината се крие
во твоето срце. Не сакам повеќе причини; Ја заборавам причината.
Знам само дека твојата смеа е бура на животот во бунт.

***

Прости ми денес нетрпение, loveубов моја ...

Прости ми денес мојата нетрпеливост, мојата убов.
Тоа е првиот дожд од лето и шумичка на реката
Таа е весела, а кадамските дрвја цветаат,
Тие ги искушуваат минувачките ветрови со чаши арома вино.
Погледнете, за сите агли на небото молњата
нивните погледи стрелаат, а ветровите се креваат низ твојата коса.
Прости ми денес ако ти се предадам ,убов моја. Што од секоја
ден тој е скриен во нејасноста на дождот; Сите
работните места се запрени во селото; ливадите се
напуштен. И доаѓањето на дождот го најде во твоето
темни очи неговата музика, и јули, пред твојата врата, почекај, со
јасмин за вашата коса во нејзиното сино здолниште.

***

Јас ги земам твоите раце, и моето срце, барајќи те ...

Јас ги земам твоите раце, и моето срце, барајќи те,
дека секогаш ми избегнуваш по зборови и тишини,
тоне во темнината на твоите очи.
Сепак, знам дека мора да бидам задоволен од оваа убов,
со она што доаѓа во налетите и бега, затоа што откривме
за момент на раскрсницата.
Дали сум толку моќна што можам да ве носам низ ова
рој светови, низ овој лавиринт на патеки?
Дали имам храна да ве одржувам низ темниот премин на зевање,
на лакови на смртта?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.