Препорачани романи за 2021 година

Препорачани романи за 2021 година.

Препорачани романи за 2021 година.

Среде бесните дигитализирани вести од 2021 век, едно од најбараните пребарувања од читателите е „препорачаните романи XNUMX“. Поради оваа причина, овој напис претставува список на многу истакнати книги објавени во текот на новиот милениум, кои припаѓаат на различни литературни стилови.

Станува збор за текстови што опфаќаат разни книжевни жанрови. Најдовме научна фантастика, мистерија, романса, драма, политика, историја ... Тие се книги за сите вкусови и бои, раскажани од различни перспективи. Во случај на наративи засновани врз вистински настани, тие се многу добро документирани.

Силата на кучето (2005), од Дон Винслоу

Силата на кучето

Силата на кучето.

Книгата можете да ја купите тука: Силата на кучето

Силата на кучето е првата рата во реномираната трилогија на Дон Винслоу „Картелот“. Оваа приказна со одлики на трилер полицијата и историскиот роман е едно од најголемите изненадувања во американската литература во текот на 2000-тите години. За почеток, читателот е потопен во крвава одмазда против некого - не е јасно прецизирано кој - кој го натерал протагонистот да помине како информатор.

Јадрото на заговорот е опишаната немилосрдна моќност (и премолчена и скриена). Ова се случува надвор од причините за стапицата што ја претрпе главниот лик. Од своја страна, политичките и економските погодности физички и морално ги кородираат сите видови институции и луѓе. Никој не останува недопрен долж три илјади километри споделена граница меѓу Мексико и Соединетите држави.

Проблем со три тела (2005), од Сиксин Лиу

Проблем со три тела.

Проблем со три тела.

Книгата можете да ја купите тука: Проблемот на трите ...Проблем со три тела

Ова маестрално дело на научна фантастика стана светски познато една деценија по објавувањето во Кина. Додека во азискиот гигант Оваа книга ја доби наградата Галакси во 2006 година, од 2015 година признанијата се многубројни. Меѓу најистакнатите награди се наградите „Хуго“ за 2015 година, „Игнот“ од 2017 година и Курдот Ласвиц истата година.

Сега, благодарение на комплиментите на личности како Марк Цукерберг или Барак Обама, книгата стана популарна. Од една страна, избра ко-основачот на Фејсбук Проблем со три тела како првата книга на вашиот клуб за книги. Во меѓувреме, поранешниот претседател на САД го избра за неговото читање за Божиќ 2015 година.

Аргумент

Во областа на механиката на орбитата, проблемот со три тела е оној што нема консензуално решение (генерално е хаотичен). Значи, Лиу ја искористи оваа теорема за да ја претстави Трисоларис, планета која е дел од сончевиот систем од три сонца (Алфа Кентаури). Каде Трисоларијците одржуваат контакт со жителите на земјата преку мултиплеер симулатор наречен Три тело.

Синопсис

Учесниците на Три тело Тие се група научници (Frontiers of Science) кои ги доживуваат условите на Земјата која е зафатена од необјаснива клима. Во овој момент, Ванг Миао, главниот јунак, се инфилтрира во групата за да собере информации за серија наводни самоубиства извршени од неколку нејзини членови.

На Земјата, минуваат годините на Кинеската културна револуција (средината на 70-тите). Затоа, Работата на Ванг не е лесна заради репресивниот контекст што владее поради комунистите. Во клучниот момент на нарацијата, „про-инвазивната“ фракција на Трисоларијците преовладува над поумерените гласови. Затоа, Земјаните мора да се подготват за идната инвазија.

Сага за детективот Д.Гурни, од он Вердон

„Вердон е мајстор во одржувањето на Гурни еден чекор пред читателот“. На овој начин тој ја дефинираше критиката на The New York Times (2014) на творецот на најпродаваните книги за детективи во сегашниот век. Несомнено, станува збор за текстови со толку одлично ниво на детали што се чини дека ги напишал експерт за криминал или пензиониран полицаец.

Јас ќе ги контролирам твоите соништа.

Јас ќе ги контролирам твоите соништа.

Книгата можете да ја купите тука: Јас ќе ги контролирам твоите соништа

Исто така, писателот од Newујорк можеше да создаде лик способен да генерира одредена емпатија со читателот. Покрај тоа, постојаната емоционална напнатост, оригиналноста на нивните приказни, брзата нарација и постојаните изненадувања создадоа „совршен коктел“ на бестселерите. Еве ги насловите на детективот Дејв Гурни:

 • Знам што мислиш - Помислете на број (оригинален наслов на англиски јазик). (2010).
 • Не отворај ги очите - Цврсто затворете ги очите (2011).
 • Остави го ѓаволот на мира - Нека спие ѓаволот (2012).
 • Не верувај во Питер Пан - Питер Пан мора да умре (2014).
 • Јас ќе ги контролирам твоите соништа - Езеро волк (2015).
 • Burnе гориш во бура - Гори бела река (2018).
 • Црниот ангел - На ридот Хароу (лансирањето е планирано за 2021 година).

Марс (2014), од Енди Веир

Марсовецот.

Марсовецот.

Книгата можете да ја купите тука: Марс

Првично објавено во 2011 година - преку неколку рати на блог - Марс беше издаден три години подоцна под отпечатокот од Краун Издаваштво. По неговото „формално“ објавување, таа доби мнозинство позитивни критики. Се разбира, прилагодувањето на овој наслов на научна фантастика на големиот екран доведе до значително зголемување на популарноста на овој наслов.

Режија Ридли Скот, Марсовецот ја играа Мет Дејмон и essесика Честејн, во улогите на Марк Вотни и командантот Луис, соодветно. Сепак - кинематографските работи настрана - Тоа е многу флуиден, лесен за читање, смешен и трогателен роман. Што е вистинска заслуга со оглед на огромниот обем на научни информации пренесени на читателот на 400 страници.

Синопсис

Во блиска иднина, Марк Ватни станува еден од првите шест астронаути што чекорат по површината на црвената планета. Сепак, На почетокот на романот, тој е скоро целосно сигурен дека ќе биде првото човечко суштество што умрело таму. Причината: остатокот од членовите на неговата мисија го предадоа на мртва по несреќата за време на песочна бура.

Но, Ватни успева да преживее повеќе од една година (особено поради неговото познавање на ботаниката). Во меѓувреме, неговите придружници - веќе на пат кон Земјата - мора да одлучат дали ќе се вратат да го бараат, што би го удвоило времето на меѓупланетарната експедиција.

Симпатизерот (2015), од Виет Тан Нгуен

Симпатизерот.

Симпатизерот.

Книгата можете да ја купите тука: Симпатизерот

Добитник на Пулицеровата награда за фикција (2016 година). Симпатизерот е роман сместен во Виетнамската војна, способен да ја прикаже најстрашната страна на двете вклучени страни. Таму, главниот лик на нарацијата - познат едноставно како „Капетан“ - решава да избега во Калифорнија откако беше дел од јужните трупи.

Но, неговиот статус на бегалец во северноамериканската држава е доведен во прашање. Затоа што во реалноста главниот јунак е двоен агент во служба на Виет Конг од самиот почеток. Поради оваа причина, животот на шпионот во Соединетите Држави предизвикува силен културен шок и постојана желба да се врати во својата татковина. На крајот, нема победници, бидејќи во секој воен конфликт, човештвото секогаш губи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)