Педро Антонио де Аларкон. Годишнина од неговата смрт. Сонети

Педро Антонио де Аларкон Тој беше новинар, романсиер, драмски писател и исто така поет. Гренаѓанец де Гвадикс, беше еден од најистакнатите претставници на претреалистично движење. Член на Кралската академија за јазик, неговото најдобро познато дело е можеби расказот Ноктот, и се разбира, Шапка со три агли, но имаше многу повеќе. Што е помалку познати Тоа е твое аспект како поет, всушност тој никогаш не бил препознаен многу за тоа. Но, денес, да ја одбележиме денес неговата нова годишнина смрт во Мадрид во 1891 година, сакам да ги истакнам овие избрани сонети.

Педро Антонио де Аларкон

Isубопитно е што се претставници на ова движење на транзиција кон реализам, приказни, приказни и романи на Аларкон имаат А. романтичен тон потсетува на Зорила или да се Војводата од Ривас. И тоа исто така се имало како фигура меѓу Елос и големи романсиери на своето време како Галдос, Хуан Валера или Леополдо за жал «Кларин» Овие се 5 избрани сонети на неговата поетска продукција што не го достигна успехот на неговата прозна продукција.

Чад и пепел

Пушев, лежев во мојата фотелја,
кога, во поспаност на мирна вртоглавица,
моите златни соништа се остваруваат, гледам
на густ чад среде непроqueирната магла.

Но, дури и не слава мојата амбиција се смири,
ништо не ја смирува мојата трескава желба
верувам дека, обвиен со воздух,
се гледаме како се лулаш во парен хамак.

Трчам кон тебе, моето срце те евоцира,
и кога огнот на твојата loveубов ќе ме маѓепса
и моите усни ќе ја запечатат твојата уста,

од нив, за жал, пурата се лизга
и останува само, од таква луда илузија,
чад во воздухот и, пред моите нозе… Пепел.

Ofвоното на агонијата

Еден часот!… Мир за тебе! -Се одмара,
Ноќта го спие светот ... Но, јас гледам,
давање во книгите на мојата луда копнеж
гори пабулум и духовно ширење.

Гласот на страшно bвонче
преминете го воздухот со далечински лет ...
Збогум на душата што се издига на небото:
ај на тело што потона во гробот.

Среќен смртник, што бегаш од овој живот,
кој си ти? Кој си бил Што најдовте
во светот што го оставаш? Твојата игра,

На кој нов регион ве насочи тој?
Сенки или светло? Дали разбирате нешто сега?
Ах! Кажи ми што оваа книга игнорира!

Цигарата

Јас го мешам тутунот на хартија; зграби
Го осветлувам и го вклучувам, гори веќе
што гори, умира; умре и веднаш
Го фрлам врвот, го чистам ... И до автомобилот!

Душата го обвива Бога во кревка кал,
и го запали во огнот на животот,
цица време и резултира со заминување
леш. Човекот е пура.

Пепелта што паѓа е негова среќа;
чадот што ја крева твојата надеж;
што ќе гори по неговиот луд копнеж.

Пура после времето на цигара отчукува;
задник по задник во копјето на копјето,
но аромата ... изгубете се во рајот!

Ромите

Само вие за двапати империја!
О Рим! Вежбавте во векови!
Само вие од два славни града
ја завиткуваш мистеријата во виолетова боја!

Двапати ја зачуди хемисферата
тој размислувал за твојата величина или зло.
според моќта на светот
Леон или Боргија, Цезар или Тивериј.

Од Персеполис, Ниневија и Картагина
останува повеќе од погребни урнатини,
топол песок и осамени дланки:

И ти бесмртен среде хаос,
кога латинските орли пропаѓаат,
ја освоивте империјата на душите!

Зора!

Петел се вране ... И непосредно утро
ги буди луѓето со својата светлина,
правејќи ги разменети залудни заблуди
од присилната желба за нов ден.

Тие се враќаат, па да ги нападнат со тврдоглавост
амбиција и loveубов, жестоки тирани,
ужасните дневни работни места ...
Долг, шеф, досада, манија ...

И, во меѓувреме, обесправениот overубовник,
што во соништата ја делеше перницата
со оваа или онаа жена што ја сакаше,

немилосрдниот ден го буди
да го натера да го погледне својот поранешен overубовник
стара, мажена, луда или мртва калуѓерка.

Извор: Бускапалабра


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.