Октомвриски вести во историски и криминалистички романи

Октомври, целосна есен. Новини едиторијали во историски и криминалистички романи со имиња како оние на Артуро Перез-Реверте, Филип Кер, Себастијан Роа, И. Биги или Мајкл Конели. Постои преглед на овој избор на нови наслови што се прикажани со приказни од антиката, Граѓанската војна, XNUMX век, Втората светска војна и сегашноста во враќањето на детективот Хари Бош.

Огнена линија -Артуро Перез-Реверте

Октомври 6

На Перез-Реверте му требаше долго време да се вклучи во Граѓанска војна во форма на роман, иако има безброј твитерџии кои ги палат мрежите секој ден кога ќе се појави темата. Значи, тука тој ни ја донесе својата визија за една од најодлучните, најтешките и најкрвавите епизоди на натпреварот: битка на Ебро, се случи во јули 1938 година.

Ноќта на 24 и 25 јули, 2.890 мажи и 14 жени од XI Мешана бригада на Армијата на Република преминете ја реката за да го воспоставите мостот на Кастели дел Сегре, каде ќе се борат десетина дена. Тие се ликови, места и ситуации што ги измислил авторот за да го пресоздаде овој момент, но фактите или вистинските имиња зад кои се инспирирани не се.

Тој сигурно нема да ги разочара ниту неговите верни поддржувачи ниту неговите бесни омаловажувачи.

Темна материјаФилип Кер

Октомври 8

Кер не напушти пред две години, но креаторот на детективот Берни Гинтер Имав уште многу да пишувам и објавувам. Сега добивме две титули, Уметноста на криминалот, што излезе во средината на минатиот месец, и сега ова титула историски сет во Лондон кон крајот на XNUMX век.

Ние сме во 1696 година и се среќаваме Кристофер Елис, кој е млад човек кој е fondубител на писма и жени кои се испраќаат во Лондонската кула, но не и како затвореник. Судбината сака Елис да стане Новиот асистент на сер Исак tonутн, кој освен што е научен, исто така е задолжен да оди по фалсификатори кои се закануваат дека ќе ја урнат англиската економија.

Така, двајцата ќе формираат одредено детективска двојка чии истражувања ги водат кон а мистериозна порака во код што се појавува над a труп скриен во Кулата на лавовите.

Немесис - Себастијан Роа

Октомври 8

Себастијан Роа е едно од најголемите имиња во историскиот роман татковина. Во овој нов роман тој нè носи во медицински војни со поттик дека една жена глуми во неа, Артемисија од Карија. И тоа во форма на дијалог со еден млад човек Херодот, тој ќе ни каже за неговиот возбудлив живот.

Во V век a. В. Артемисија правила Халикарнас, град верен на персиската империја. Капетан свој воен брод, Немесис, со кој ќе оди во потрага по атински морнар Причина за падот од милоста на неговото семејство и сите несреќи што се случија пред доаѓањето на власт. И сето тоа со сенката на војната што се надвиснува меѓу Персијците и Грците.

Проект Мојсеј - I. Биги

Октомври 9

На И. Биги, освен што ги читаше неговите Валкири, Имав задоволство од интервјуирај го пред неколку месеци по добивањето на наградата Серос де Úбеда за историски роман. Сега извлечете ја оваа нова приказна каде одиме на крајот од Втората светска војна.

На почетокот на летото на 1945, шпански професор во егзил предупредува дека Германците имаат а застрашувачко ново оружје чиј творец, еврејски научник, уверува дека може да заврши со единствена експлозија со сите војници кои чекаат на југот на Англија.

Но, сојузничката висока команда е скептична. Дури и така, Винстон Черчил организираат мисија на командоси дека атипичен северноамерикански полковник ќе води со некои безнадежни мажи. Така, тие ќе влезат во Нацистичка Германија да се најде и да се стави крај на заканата од таа бомба.

Ноќен оган - Мајкл Конели

Октомври 22

Јас завршувам со класика на криминалистичкиот роман во Северна Америка современ Мајкл Конели се враќа со своето LAPD детектив најдобро познато и следено, огноотпорно Хари Бош, па вашите фанови имаме среќа. Па, да го поминеш мајмунот помеѓу романот и романот, тука е прекрасното ТВ серија, заслужува свој напис.

Деветта титула што не носи Бош повторно да ги здружиме силите со Детективот Рене Балард во случај што го врати Бош во својата младост кога тој беше дебитант дебитант за убиства. Вашиот ментор од тогаш беше Johnон jackек Томпсон. Сега тој е мртов, а по неговиот погреб, неговата вдовица му дава на Бош извештајот за убиството што го презеде Томпсон кога ја напушти полицијата. Тоа е за отворен случај за убиство на младо момче. Бош го повикува Балард за помош во откривањето на интересот на Томпсон за него пред сите тие години. Се поставува прашањето кога се прашуваат дали Томпсон го водел извештајот за да работи на случајот во пензија или да се осигура дека никогаш не е решено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.