Мажи кои не сакале жени

Мажи кои не сакале жени

Мажи кои не сакале жени

Мажи кои не сакале жени е криминалистички роман напишан од Стиг Ларсон. Објавено е во 2005 година, една година по смртта на авторот, и е прва книга во серијата Милениум Неговото лансирање беше успешно, бидејќи се продаде во милиони примероци за кратко време.

Приказната воведува Микаел Бломквист (новинар) y a Лисбет Саландер (хакер), кој ќе се здружат за да решат случај во кој е вклучено важно шведско семејство. Оваа прва авантура беше прилагодена на кино двапати; првиот, во 2009 година преку компанија за производство во Шведска. Потоа, во 2011 година, беше објавена американската верзија, каде актерот Даниел Крег и актерката Руни Мара ја формираа водечката двојка.

Мажи кои не сакале жени

Мажи кои не сакале жени е црн роман со тоа започнува трилогијата Милениум. Историјата се одржува во Шведска во 2002 година, а неговата тема се врти околу исчезнувањето на 16-годишната Хариет Вангер, што се случи пред скоро четири децении. За да дознаат што се случило со некогаш адолесцентот, Вангерс контактирал со истражителот и компјутерски хакер Лисбет Саландер и новинарот Микаел Бломквист.

Синопсис

Микаел Бломквист е новинар и уредник на шведскиот политички магазин Милениум. Заплетот го става во лошо време откако изгубија судски спор за клевета против индустријалецот Ханс-Ерик Веннерстром. Бломквист истакна дека бизнисменот е корумпиран, сепак, судот ги утврди доказите неубедливи и го принуди новинарот да издржува три месеци затвор и да плати скапа казна.

Подоцна, Хенрик Вангер - Поранешен директор на корпорацијата Вангер - контактирајте го Лисбет Саландер да се испита Бломквист. По доставувањето на извештајот, Вангер одлучува да го ангажира новинарот да истражува на исчезнувањето на неговата правнука Хариет, се случи пред 36 години. Во замена, тој нуди цврсти докази против Венерстрем; убеден во наградата, Бломквист прифаќа.

Новинарот патува на островот Хедеби, место населено со Вангер и каде се случи исчезнувањето на Хариет. Таму ќе се сретне со Мартин - Брат на исчезнатата девојка - и други членови на семејството, како и некои соработници на компанијата.

Среде истрагата, Бломквист ќе ја има поддршката од Саландер, кој ќе ви помогне да ги соберете парчињата загатка заедно додека не постигнете изненадувачки исход.

Исчезнување

Во годината 1966 Ванџерс беа собрани во семејна фарма лоцирана на островот Хедиби. Она што беше вообичаен момент на хармонија и релаксација, одеднаш се претвори во нешто вознемирувачко после Исчезнување на Хариет.

Околностите беа многу чудни, полициските екипи неуморно пребарувале без да најдат никаков вид трага. Прекувремено, случајот беше затворен, нема докази да ја потврди неговата смрт, киднапирање или неочекувано бегство.

Истражување

По достигнувањето на островот, Микаел Бломквист интервјуира неколку роднини на Хариет, вклучувајќи ги и неговата мајка и брат - кои се новиот директор на компанијата. Во рамките на вашето истражување најдете траги што поминале незабележано: двајца слики на младата жена во средно училиште y неговиот дневник. Вториот содржеше пет имиња и броеви, што е мистерија.

Пернила (ќерка на Бломквист) поминува низ островот и помага во решавањето на енигмата. Откритието го води новинарот до убиство на секретарка од компанијата Вангер, што се случи во 1949 година. Бломквист го контактираше Хенрик, го извести за ситуацијата и побара поддршка. кој интуира дека е сериски убиец. Веднаш, бизнисменот одлучува да го испрати Лисбет Саландер да направи двојник со Микаел и со тоа да го забрза случајот.

Starвезден пар

Откако Лисбет ќе се вклучи во истрагата на Бломквист, тие завршуваат со решавањето мистеријата потопена во дневникот на Хариет. Тие информации ги натера да откријат случаи на неколку исчезнати жени; бројките означувале стихови од Библијата каде што биле опишани силни божествени казни. Ова ја потврдува теоријата на новинарот: ова е сериски убиец.

Подоцна тие откриваат ужасна ситуација: Мартин - братот на Хариет - е одговорен за силување и убиство на многу жени. Кога се соочува со него, тој ги потврдува овие грозоморни злосторства и признава дека научил сè од неговиот татко, Годофредо Вангер. И покрај тоа што ги прогласи сите нехумани дела, Мартин тврди дека не знае ништо за тоа што и се случило на неговата сестра.

Offефри Вангер - Главата на семејството - се покажа дека е автор на материјал од случаите на кои загатка во дневникот; Покрај тоа, откриено е уште едно ужасно злосторство: тој во повеќе наврати сексуално ги злоставувал своите две деца.

Мартин, откако беше откриен, агол Лисбет и Микаел за да ги убијат, но тие тие постигнуваат бегство. Оттаму тие почнуваат да ги поврзуваат точките и се прави неверојатно откритие кое овозможува решавање на случајот, наоѓајќи ја локацијата на Хариет.

Собрани е авторот

Карл Стиг-Ерланд Ларсон беше Шведски писател и новинар роден на 15 август од 1954 година во градот Skellefteå. Неговите родители - Вивијан Бострем и Ерланд Ларсон - беа многу млади и беа недоволно ресурси кога го зачнаа; поради ова, Стиг го одгледале неговите баби и дедовци во земјата.

Кога имал 9 години, неговиот дедо починал, поттикнувајќи го да се врати со родителите во Умеа. Три години подоцна, доби машина за пишување и пишуваше секоја вечер, бидејќи од мала возраст страдаше од несоница. Неговите роднини биле погодени од бучавата на уредот и го испратиле во подрумот; Оваа непријатна ситуација го натера Штиг да одлучи да се осамостои.

Завршена работа

И покрај тоа што немаат универзитетска диплома, Штиг работел 22 последователни години како графички дизајнер во филијалата за новини Тидњарнас Телеграмбир (ТТ). Исто така Тој беше политички активист и водеше неколку протести против војната во Виетнам, расизмот и крајната десница. Благодарение на ова, тој ја запозна Ева Габриелсон, која му беше партнерка повеќе од 30 години.

En 1995, беше дел од креаторите на Фондација Експо, основана за испитување и документирање на акти на дискриминација и антидемократските упатства на заедницата. Четири години подоцна го водеше списанието Експо, таму тој работеше напорно како новинар. И покрај неговата борба да го одржи списанието во сила, тој конечно се затвори, бидејќи не ја доби потребната поддршка.

Тој произведе неколку книги засновани врз новинарски истражувања за присуството на нацистите во шведската земја и врската со сегашната влада. Поради ова и нивното активно присуство на протестите, во повеќе наврати бил загрозен со смрт. Ова беше една од главните причини зошто избегна да се жени со Ева, за да го заштити нејзиниот интегритет.

Смрт

Стиг Ларсон почина во Стокхолм на 9 ноември 2004 година од срцев удар. Се претпоставува дека ова било мотивирано од фактот дека шведскиот писател бил пушач во синџири, ноќен був и unkубител на нездрава храна.

Посмртно објавување

Неколку дена пред неговата неочекувана смрт, писателот го заврши третиот дел од трилогијата Милениум. Во тоа време неговиот уредник работел на првиот повикуван том Мажи кои не сакале жени. Оваа книга беше објавена една година по неговата смрт и стана неверојатен успех. Издавачот уверува дека оваа сага е продадена во повеќе од 75 милиони примероци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)