Луис Чернуда. Годишнина од неговата смрт. 4 песни

Луис Чернуда почина на 5 ноември 1963 година во градот Мексико. јас бев роден во Севилја и тоа беше еден од најважните поети на Генерација на 27. Денес се сеќавам како ја прегледуваше неговата фигура и неговата работа и истакна 4 негови песни.

Луис Чернуда

Му читаше на својот сонародник Густаво Адолфо Бекер кога уште како дете се заинтересирал за поезијата. Веќе во својата младост ги направи своите први публикации во Вестерн магазин и исто така соработуваше во ВистинатаПопладнеКрајбрежен, списанието Малага на Мануел Алтолагиер. Тој беше силно под влијание на француската литература, запомнете дека еден од неговите баби и дедовци бил Французин. Во Граѓанската војна заминал во егзил во Соединетите Држави, каде работел како учител, а подоцна заминал во Мексико, каде и починал.

Вашиот први песни беа објавени во 1927 година под наслов Воздушен профил. Во својата фаза на младост теноми Река, loveубов y Забранетите задоволства, кои го откриваат нивното придржување кон надреализам. Во својата зрелост се истакнува Облаци, за граѓанската војна. Неговиот последна фаза, веќе во Мексико, вклучува Варијации на мексиканска тема, Liveивеј без да живеешСо сметани часови.

4 песни

Брегови на убов

Како едро на море
ја сумира таа синкава желба што се крева
до идните starsвезди,
направена скала на бран
каде божествените нозе се спуштаат во бездната,
исто така и вашата форма,
ангел, демон, сонувај за сонувана loveубов,
сумира во мене нетрпеливоста што некогаш ја зголеми
до облаците неговите меланхолични бранови.

Уште чувствувајќи ги импулсите на таа желба,
Јас, нај inубениот,
на бреговите на loveубовта,
без светло да ме види
дефинитивно мртов или жив,
Размислувам за нејзините бранови и би сакал да поплавам
лудо посакувајќи
слезе, како ангелите што се симнуваат по скалата од пена,
до дното на истата loveубов што никој досега не ја видел.

***

Причина за солзи

Ноќта за тажна нема граници.
Неговата сенка во бунтот како пена,
ги рушат слабите wallsидови
се срами од белината;
ноќ што не може да биде ништо друго освен ноќ.

Дали loversубовниците клечат starsвезди
можеби авантурата згаснува тага.
Но, ти, ноќ, водена од желби
дури и бледило на водата,
секогаш стоите чекајќи кој знае кои славејчиња.

Надвор од бездните трепери
населени со змии меѓу пердуви,
болен кревет
не гледајќи ништо друго освен ноќта
додека го затвораат воздухот помеѓу усните.

Ноќта, блескавата ноќ,
што покрај аглите му ги врти колковите,
чекање, кој знае,
како мене, како и сите.

***

Би сакал да бидам сам на југ

Можеби моите бавни очи повеќе нема да го гледаат југот
на лесни пејзажи кои спијат во воздухот,
со тела во сенката на гранките како цвеќиња
или бегајќи во галоп бесни коњи.

Југот е пустина што плаче додека пее,
и тој глас не е изгаснат како мртва птица;
кон морето ги насочува своите горчливи желби
отворање на слабо ехо кое живее бавно.

На југ толку далечно, сакам да ме збунат.
Дождот таму нема ништо повеќе од полуотворена роза;
многу се смее нејзината магла, бело смеење на ветрот.
Неговата темнина, нејзината светлина се еднакви убавини.

***

Каде живее заборавот

Каде живее заборавот,
Во огромните градини без зори;
Таму каде што сум само
Меморија на камен закопан меѓу коприви
На кој ветерот ја избегнува неговата несоница.

Каде заминува моето име
Кон телото што е назначено во прегратките на вековите,
Каде што желбата не постои.

Во тој голем регион каде што loveубов, страшен ангел,
Не криј се како челик
Неговото крило на моите гради,
Насмевнувајќи се полн со воздушна благодат додека расте маката.

Каде и да заврши оваа желба што бара сопственик според неговиот лик,
Поднесувајќи го својот живот на друг живот,
Ниту еден друг хоризонт освен соочувањето со очите.

Таму каде што тагите и радостите не се повеќе од имиња,
Мајчин небото и земјата околу спомен;
Каде што конечно сум слободен без да го знам тоа самиот,
Растворен во магла, отсуство,
Мало отсуство како бебешко месо.

Таму, таму далеку;
Каде живее заборавот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.