Kandidatoj al la premioj Eisner 2013

2013 Eisner-kandidatoj

Nu, kun la postebrio de la Barcelona Komika Foiro ankoraŭ ŝvebanta super la kapoj de tiuj, kiuj havis la bonŝancon ĉeesti, ni trovis, ke hieraŭ vespere estis anoncitaj la nomumoj por la pli ol prestiĝaj. Premioj Eisner. Kiel ĉiam, ĉi tie ni analizas la ĉeeston de niaj propraj inter la kandidatoj, esperante, ke la sekva paŝo estas anonci, ke ili estis premiitaj kiel pasintjare Marcos Martín kaj Akira Comics. Ĉi-kaze la afero koncentriĝas en du punktoj: David aja y Juanjo Guarnido lokokupila bildo.

La unua monopoligas kvar nomumojn nek pli nek malpli: Plej bona karikaturisto, Plej bona kovrilartisto kaj por la parto, kiu tuŝas lin (kune kun Senforteca Frakcio kaj kompanio) Plej bona serio kaj Plej bona nova serio por Hawkeye. La dua havas du: Plej bona plasta / plurmedia artisto kaj kune kun Juan Diaz Canales nomumita kiel Plej bona Usona Eldono de Fremda Materialo por Blacksad: Silenta Infero (te Infero, silento).

Ili ankaŭ aperas kiel kandidatoj Fernando Trueba y Ksavero Mariscal Pli bona adapto de alia rimedo, de Chico kaj Rita (redaktita ĉi tie de Sins Entido). Ni devus demandi al Trueba, ĉu li daŭre pensas same pri la komikaj adaptoj al la granda ekrano post ĉi tiu nomumo.

Unu klako sur Daŭrigu legadon vi trovos la grandegan liston komplete laŭ kategorioj.

Plej bona novelo
"A Birdsong Shatters the Still", de Jeff Wilson kaj Ted May, en Vundo # 4 (Ted May / Alternativo)
"Elmview" de Jon McNaught en Dockwood (Nobrow)
"Luno 1969: La Vera Rakonto de la Luno-Lanĉo de 1969", de Michael Kupperman, en Tales Designed to Thrizzle numero 8 (Fantagraphics)
"Antaŭen", de drewscape, en Monstroj, Mirakloj kaj Majonezo (Epigram Press)
"Ĉielarka Momento", de Lilli Carré, en Kapoj aŭ Vostoj (Fantagraphics)

Plej bona unuopa numero
Perdi # 4: "La Moda Temo", de Michael DeForge (Koyama Press)
La Ŝlimejo de Becky Cloonan (memeldonita)
Pope Hats # 3 de Ethan Rilly (AdHouse Books)
Post York numero 1, de James Romberger kaj Crosby (Necivilizitaj Libroj)
Tales Designed to Thrizzle # 8, de Michael Kupperman (Fantagraphics)

Plej bona serio
Fatale, de Ed Brubaker kaj Sean Phillips (Bildo)
Hawkeye, de Matt Fraction kaj David Aja (Marvel)
La Projektoj Manhattan, de Jonathan Hickman kaj Nick Pitarra (Bildo)
Profeto, de Brandon Graham kaj Simon Roy (Bildo)
Sagao, de Brian K. Vaughan kaj Fiona Staples (Bildo)

Plej bona Nova Serio
Adventure Time, de Ryan North, Shelli Paroline kaj Braden Lamb (kaboom!)
Bandette, de Paul Tobin kaj Colleen Coover (Monkeybrain)
Fatale, de Ed Brubaker kaj Sean Phillips (Bildo)
Hawkeye, de Matt Fraction kaj David Aja (Marvel)
Sagao, de Brian K. Vaughan kaj Fiona Staples (Bildo)

Plej bona Infana Eldonaĵo (ĝis 7 jaroj)
Babymouse por Prezidanto, de Jennifer L. Holm kaj Matthew Holm (Hazarda Domo)
Amfetaminpilolo kaj Penco en Lumoj Ekstere, de Geoffrey Hays (Toon Books / Candlewick)
Kitty & Dino, de Sara Richard (Yen Press / Hachette)
Maya faras Messaoson, de Rutu Modan (Toon Books / Candlewick)
Zig kaj Wikki en La Bovino, de Nadja Spiegelman kaj Trade Loeffler (Toon Books / Candlewick)

Plej bona Junulara Eldonaĵo (inter 8 kaj 12 jaroj)
Adventure Time, de Ryan North, Shelli Paroline kaj Braden Lamb (kaboom!)
Amuleta Libro 5: Princo de la Elfoj, de Kazu Kibuishi (Lerneja)
Bovina knabo: knabo kaj lia ĉevalo, de Nate Cosby kaj Chris Eliopoulos (Archaia)
Lojaleco de Crogan, de Chris Schweizer (Oni)
Hilda kaj la Noktomeza Giganto, de Luke Pearson (Nobrow)
Vojo al Oz, de L. Frank Baum, adaptita de Eric Shanower kaj Skottie Young (Marvel)

Plej bona Publikaĵo por Adoleskantoj (13-17 jaroj)
Adventure Time: Marceline and the Scream Queens, de Meredith Gran (kaboom!)
Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, de Joseph Lambert (Centro por Bildstria Studoj / Disney Hyperion)
Ichiro, de Ryan Inzana ( Houghton Mifflin)
Spera, vol. 1 de Josh Tierney kaj aliaj. (Archaia)
Sulko en la tempo, de Madeleine L'Engle, adaptita de Hope Larson (FSG)

Plej bona ŝerca eldonaĵo
Adventure Time, de Ryan North, Shelli Paroline de Braden Lamb (kaboom!)
BBXX: Baby Blues Decades 1 & 2, de Jerry Scott kaj Rick Kirkman (Andrews McMeel)
Darth Vader kaj Filo, de Jeffrey Brown (Kroniko)
Nudaj Karikaturistoj, redaktita de Gary Groth (Fantagraphics)

Plej bona Cifereca Bildstrio
Formika Bildstriode Michael DeForge
Bandettede Paul Tobin kaj Colleen Coover
Ĉio Dolorosde Farel Dalrymple
Nia Sangmakula Tegmentode Ryan Andrews
Ostra Milito de Ben Towle

Plej bona Antologio
Dark Horse Presents, redaktita de Mike Richardson (Dark Horse)
Neniuj rektaj linioj: kvar jardekoj de strangaj bildstrioj, redaktita de Justin Hall (Fantagraphics)
Nobrow # 7: Brave New World, redaktita de Alex Spiro kaj Sam Arthur (Nobrow)
2000 p.K., redaktita de Matt Smith (Ribelo)
Where Is Dead Zero?, Redaktita de Jeff Ranjo (Where Is Dead Zero?)

Plej Bona Verkobaza Laboro
Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, de Joseph Lambert (Centro por Bildstria Studoj / Disney Hyperion)
La familio Carter: Ne Forgesu Ĉi tiun Kanton, de Frank M. Young kaj David Lasky (Abrams ComicArts)
Ĉina Vivo, de Li Kunwu kaj P. Ôtié (Memfarita Heroo)
La Senfina Atendo kaj Aliaj Rakontoj, de Julia Wertz (Koyama Press)
Marmoroj: Manio, Depresio, Mikelanĝelo kaj Mi, de Ellen Forney (Gotham Books)
Vi Neniam Scios, Libro 3: Koro de Soldato, de C. Tyler (Fantagraphics)

Plej bona Grafika Romano
Novaj Konstruaj Rakontoj de Chris Ware (Panteono)
Goliato, de Tom Gauld (Desegnita & Kvaronjara)
La Insektnesto, de Charles Burns (Panteono)
Unterzakhn de Leela Corman (Schocken)
Vi Neniam Scios, Libro 3: Koro de Soldato, de C. Tyler (Fantagraphics)

Pli bona adapto de alia rimedo
Chico kaj Rita, de Fernando Trueba kaj Javier Mariscal (Memfarita Heroo)
La Odiseado de Homero, adaptita de Seymour Chwast (Bloomsbury)
Parker de Richard Stark: La Poentaro, adaptita de Darwyn Cooke (IDW)
Vojo al Oz, de L. Frank Baum, adaptita de Eric Shanower kaj Skottie Young (Marvel)
Sulko en la tempo, de Madeleine L'Engle, adaptita de Hope Larson (FSG)

Plej bona Grafika Romano (Reeldono)
Cruisin 'with the Hound, de Hispanio (Fantagraphics)
Ed la Feliĉa Klaŭno de Chester Brown (Desegnita & Kvaronjara)
Ĉio Kune: Kolektitaj Rakontoj, de Sammy Harkham (PictureBox)
Kapoj aŭ vostoj, de Lilli Carré (Fantagraphics)
King City, de Brandon Graham (TokyoPop / Image)
Maristo Twain, aŭ La Niksino en Hudson de Mark Siegel (Unua Dua)

Plej bona Projekto de Eldono de Gazeto
Flash Gordon kaj Jungle Jim de Alex Raymond, vol. 2, redaktita de Dean Mullaney (IDW / Library of American Comics)
Mister Twee Deedle: Sprightly Cousin de Raggedy Ann, de Johnny Gruelle, redaktita de Rick Marschall (Fantagraphics)
Skippy de Percy Crosby, vol. 1, redaktita de Jared Gardner kaj Dean Mullaney (IDW / Library of American Comics)
Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, de Walt Kelly, redaktita de Carolyn Kelly kaj Kim Thompson (Fantagraphics)
Kapitano Facila de Roy Crane: La Kompleta Dimanĉa Gazeto-Strioj, vol. 3, redaktita de Rick Norwood (Fantagraphics)

Plej bona projekto pri reeldono de komiksoj
Arkivo Krimo Ne Pagas, redaktita de Philip Simon kaj Kitchen, Lind & Associates (Nekonata Ĉevalo)
Daredevil Born Again: Artist Edition de David Mazzucchelli, redaktita de Scott Dunbier (IDW)
EC Stories de Wally Wood: Artista Eldono, redaktita de Scott Dunbier (IDW)
Uncle Scrooge de Walt Disney: Nur Malriĉa Maljunulo, de Carl Barks, redaktita de Gary Groth (Fantagraphics)
Young Romance: The Best of Simon & Kirby's Romance Comics, redaktita de Michel Gagné (Fantagraphics)

Plej bona Usona Eldono de Fremda Materialo
Abelard, de Régis Hautiere kaj Renaud Dillies (NBM)
Athos en Ameriko, de Jason (Fantagraphics)
Blacksad: Silenta Infero, de Juan Diaz Canales kaj Juanjo Guarnido (Nekonata Ĉevalo)
La Kreado de, de Brecht Evens (Desegnita & Kvaronjara)
Monsieur Jean: The Singles Theory, de Philippe Dupuy kaj Charles Berberian (Humanoidoj)
New York Mon Amour, de Benjamin LeGrand, Dominique Grange kaj Jacques Tardi (Fantagraphics)

Plej bona Usona Eldono de Fremda Materialo (Azio)
Barbara de Osamu Tezuka (Cifereca Mangao)
Ĉina Vivo, de Li Kunwu kaj P. Ôtié (Memfarita Heroo)
20-a Century Boys de Naoki Urasawa, de Naoki Urasawa (VIZ Media)
Nonnonba, de Shigeru Mizuki (Desegnita & Kvaronjara)
Thermae Romae, de Mari Yamazaki (Yen Press / Hachette)

Plej bona skriptisto
Ed Brubaker, Fatale (Bildo)
Matt Fraction, Hawkeye (Mirindaĵo); Casanova: Avaritia (Mirinda Ikono)
Brandon Graham, Multoblaj Kapoj, Profeto (Bildo)
Jonathan Hickman, La Projektoj Manhattan (Bildo)
Brian K. Vaughan, Sagao (Bildo)
Frank M. Young, La Carter-Familio (Abrams ComicArts)

Plej bona Plena Aŭtoro
Charles Burns, La Insektnesto (Panteono)
Gilbert Hernandez, Novaj rakontoj pri amo kaj raketoj, vol. 5 (Fantagraphics)
Jaime Hernandez, Novaj Rakontoj pri Amo kaj Raketoj, vol. 5 (Fantagraphics)
Luke Pearson, Hilda kaj la Noktomeza Giganto, Everything We Miss (Nobrow)
C. Tyler, Vi Neniam Scios, Libro 3: Koro de Soldato (Fantagraphics)
Chris Ware, Konstruaj Rakontoj (Panteono)

Plej bona Desegnisto / Inker
David Aja, Hawkeye (Mirindaĵo)
Becky Cloonan, Conan la barbaro (Nekonata ĉevalo); La Muzo (memeldonita)
Colleen Coover, Bandette (Simiocerbo)
Sean Phillips, Fatale (Bildo)
Joseph Remnant, Klevlando de Harvey Pekar (Zip Bildliteraturo / Supra Breto)
Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Raketisto: Cargo of Doom (IDW)

Plej bona Plasta / Multmedia Artisto
Brecht Evens, The Making Of (Desegnita & Kvaronjara)
Juanjo Guarnido, Blacksad (Nekonata Ĉevalo)
Teddy Kristiansen, La Ruĝa Taglibro / La Taglibro de RE [a] D (MAN DE AGO / Bildo)
Lorenzo Mattotti, La Kraketo de la Frosto (Fantagraphics)
Katsuya Terada, La Simia Reĝo vol. 2 (Nekonata ĉevalo)

Plej bona kovrilartisto
David Aja, Hawkeye (Mirindaĵo)
Brandon Graham, King City, Multoblaj Kapoj, Elefantuloj # 43 (Bildo)
Sean Phillips, Fatale (Bildo)
Yuko Shimizu, La Neskribita (Vertiĝo / PK)
J, H. Williams III, Batwoman (PK)

Plej bona koloristo
Charles Burns, La Insektnesto (Panteono)
Colleen Coover, Bandette (Simiocerbo)
Brandon Graham, Multoblaj Kapoj (Bildo)
Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (Bildo); BPRD, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, Hellster in Hell, Lobster Johnson, The Massive (Nekonata ĉevalo)
Chris Ware, Konstruaj Rakontoj (Panteono)

Plej bona signokreanto
Paul Grist, Mudman (Bildo)
Troy Little, Angora Tuketo 2: Rikolto de Venĝo (IDW)
Joseph Remnant, Klevlando de Harvey Pekar (Zip Bildliteraturo / Supra Breto)
C. Tyler, Vi Neniam Scios, Libro 3: Koro de Soldato (Fantagraphics)
Chris Ware, Konstruaj Rakontoj (Panteono)

Plej bona isticurnalisma Eldonaĵo pri Bildstrioj
Alter Ego, redaktita de Roy Thomas (TwoMorrows)
ComicsAlliance, de Joe Hughes, Caleb Goellner kaj Andy Khouri
La Bildliteratura Raportisto, de Tom Spurgeon
Roboto 6, produktita de Komiksaj Rimedoj
tcj.com, de Timothy Hodler kaj Dan Nadel (Fantagraphics)

Plej bona Komikso
The Art of Daniel Clowes: Modern Cartoonist, redaktita de Alvin Buenaventura (Abrams ComicArts)
Marie Severin: La Gaja Amantino de Bildstrioj, de Dewey Cassell (TwoMorrows)
Mirindaĵo-Bildliteraturo: La Netaksebla Rakonto, de Sean Howe (HarperCollins)
Majstrante Bildstriojn, de Jessica Abel kaj Matt Madden (Unua Dua)
Team Cul De Sac: Karikaturistoj Tiru la Linion ĉe Parkinson, redaktita de Chris Sparks (Andrews McMeel)
Lignaĵoj: Wallace Wood 1927–1981, redaktita de Frédéric Manzano (CasalSolleric / IDW)

Plej bona didaktika / akademia laboro
Aŭtobiografiaj Bildstrioj: Vivverkado en Bildoj, de Elisabeth El Refaie (University Press de Misisipo)
Bildstrioj Kontraŭ Arto, de Bart Beaty (Universitato de Toronto Press)
Crockett Johnson & Ruth Krauss: Kiel Malprobabla Paro Trovis Amon, Evitis FBI-on kaj Transformitan Porinfanan Literaturon, de Philip Nel (University Press de Misisipo)
Lynda Barry: Knabineco Tra la Spegulo, de Susan E. Kirtley (University Press de Misisipo)
La Poetiko de Slumberland, de Scott Bukatman (Universitato de Kalifornia Gazetaro)

Pli bona projektado
Konstruaj Rakontoj, desegnita de Chris Ware (Panteono)
Dal Tokyo, projektita de Gary Panter kaj Family Sohn (Fantagraphics)
Daredevil Born Again: Artist Edition de David Mazzucchelli, desegnita de Randy Dahlk (IDW)
Mister Twee Deedle: Sprightly Cousin de Raggedy Ann, dizajnita fare de Tony Ong (Fantagraphics)
Wizzywig, projektita de Ed Piskor kaj Chris Ross (Supra Breto)

Pliaj informoj - Marcos Martín kaj Akira Comics prenas Eisner

Fonto - Entrekomikoj

Plej bona Usona Eldono de Fremda Materialo


La enhavo de la artikolo aliĝas al niaj principoj de redakcia etiko. Por raporti eraron alklaku Ĉi tie.

Estu la unua por komenti

Lasu vian komenton

Via retpoŝta adreso ne estos eldonita.

*

*

  1. Respondeculo pri la datumoj: Miguel Ángel Gatón
  2. Celo de la datumoj: Kontrola SPAM, administrado de komentoj.
  3. Legitimado: Via konsento
  4. Komunikado de la datumoj: La datumoj ne estos komunikitaj al triaj krom per laŭleĝa devo.
  5. Stokado de datumoj: Datumbazo gastigita de Occentus Networks (EU)
  6. Rajtoj: Iam ajn vi povas limigi, retrovi kaj forigi viajn informojn.