Хозе Хавиер Абасоло. Интервју со авторот на Оригиналната верзија

Фотографија: Хозе Хавиер Абасоло. Профил на Фејсбук.

Хозе Хавиер Абасоло (Билбао, 1957) има нов роман на пазарот, Оригинална верзија, каде што се враќа на својот лик Микел Гоикоексеа во друг нов случај со светот на киното во позадина. Тоа е најновото во добра колекција на наслови од црн жанр зад него како Мртвата светлина, заклетвата на Вајтхапел или гробница во Ерусалим, меѓу многуте. Навистина го ценам вашето време и добрина што ми го доделивте ова интервју.

Хозе Хавиер Абасоло - Интервју

 • ТЕКОВНА ЛИТЕРАТУРА: Оригинална верзија тоа е твојот нов роман. Што ни кажувате за тоа и како работи Микел Гоикоексеа како приватен детектив?

ÉОС AАВИЕР АБАСОЛО: Романот започнува кога Гоико е ангажиран од продуцентска компанија да биде советник на а филм што се снима на некои злосторства што се случија во Билбао Пред дваесет години, она што печатот го нарече „злосторствата на крстот со стрели“.

Во принцип, тоа е воздржан да ја прифати понудата, бидејќи тоа е само случај што не можеше да се реши кога бил Ерцаина, но од друга страна смета дека тоа може да биде а можност за повторно отворање тајна истрага за некои убиства што продолжуваат да го прогонуваат. Иако кога ќе сфати дека сличноста помеѓу она што се случи и филмот (кој наместо Билбао е сместен во изгубена област во Алабама, САД) е многу далечна, тој нема да го скрие својот гнев.

Како детектив, на Гоико му оди многу добро, бидејќи сака да игра по сопствени правила и е прилично недисциплиниран, но понекогаш ги пропушта капацитетите што може да му ги обезбеди работата како тим и со многу повеќе средства отколку што има сам.

 • АЛ: Можете ли да ја запомните таа прва книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

ЈЈА: Се сеќавам на збирка што адаптираше класични книжевни дела за деца, и во неа можев да читам Ел Лазарило де Тормес, Ел Кантар де Мао Сид, Дон Кихот и Коразонод Едмундо де Амисис. Кога дознав кога бев постар дека второто е вклучено во црковниот индекс на забранети книги, не можев да поверувам.

За првото нешто што го напишав - или, поточно, што се обидов да го напишам -, мислам дека беше обид за пикарески роман пренесен во XNUMX век (Што ќе правиме, јас му припаѓам на претходниот век), но не го чувам. За среќа.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

ЈЈА: Тешко е да се одговори, бидејќи исто така може да се промени во зависност од денот или моето расположение. Но, како страстен за жанрот црна, јас редовно ги препрочитувам великаните како Рејмонд Чендлер или Дашиел ХаметНа Знам дека звучи како голема тема, но мислам дека во овој случај тоа е многу добро основана тема.

Надвор од жанрот црно, Пио БаројаНа И навистина уживав во хуморот на Водхаус и Ardардиел Понсела.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ЈЈА: Како што реков при одговарање на претходното прашање, тешко е да се одговори, бидејќи во зависност од тоа што го читам или расположението, можам да се променам од еден ден во друг, но можеби би сакал да се сретнам со главниот лик на романот на Пан Бароја , Залакаин авантуристот.

Што се однесува до тоа какви ликови би сакал да создадам, Се задоволувам со оние што веќе ги создадовНа Не затоа што се подобри или поинтересни од другите, туку затоа што се дел од мене.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

ЈЈА: Никој посебно, иако откако ми рекоа дека има манија при пишување звучи „многу литературно“, обично го велам тоа Имам манија да немам манија.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ЈЈА: Порано пишував претежно попладне и навечер, но откако се пензионирав Немам преференции, секој момент може да биде добро. Се разбира, се трудам да имам време да го правам тоа секој ден. И бидејќи не сакам да се изолирам, ниту пак отворив канцеларија во мојот дом само за себе, Обично го носам лаптопот во дневната собаНа Кога моите деца беа мали, се навикнав да пишувам среде вревата што ја создаваа кога играа и се адаптирав на тоа без проблеми. Сега дури и ми недостасува во времето на пишување.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

ЈЈА: Мислам дека не постојат добри или лоши жанрови, туку добри или лоши романи, без оглед на жанрот на кој може да се припишат, но бидејќи не ми пречи да се навлажнувам, морам да признаам дека имам слабост во научната фантастика (Отсекогаш сум бил многу Асимовиј) и за него историски жанрНо, не за оној што зборува за големи кралеви и генерали, туку за оној што повеќе се фокусира на „страдалниците“ од историјата.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ЈЈА: En еускера Јас препрочитувам Greta, на Jејсон Осоро, многу интересен роман што мислам дека не е преведен на кастилски, за жал. И во Кастилијански Почнав да читам Ноќен одмород Томас Chastain, што ја добив минатата Црна недела во Хихон. Тоа е роман на автор што не го знаев и беше објавен во колекцијата úакар во колекцијата Црна етикета, што кај мене генерира доверба.

Што се однесува до пишувањето, јас сум повеќе од пишување земање белешки за роман што сакам да го поставам во Билбао, за време на Граѓанската војна, неколку дена пред трупите на Франко да го окупираат градот.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената за објавување? 

ЈЈА: Вистината е тоа Не сум многу познавач во тие аспекти. Долги години објавував во две баскиски издавачки куќи, главно во ЕРЕИН и исто така во ТХЕРТОА, иако во оваа уште спорадично. Од моментот кога ме трпеа и продолжуваат да ми веруваат, морам да мислам дека изгледите се позитивни.

И зборувајќи поопшто, се чини дека е многу објавено, што за мене има позитивни конотации, иако добивам впечаток дека на второто не се согласуваат сите со мене. И, со сета почит, мислам дека тоа е погрешна позиција, затоа што квалитетот често доаѓа од квантитетот.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

ЈЈА: Претпоставувам исто толку тешко како и за останатите граѓани. За среќа, меѓу луѓето што ми се најблиски, немаше сериозни проблеми како резултат на Ковид, но ова с yet уште не е готово и ние мора да продолжиме да ги одржуваме мерките на претпазливост, иако со вакцините се чини дека почнуваме да го напуштаме тунелот.

Што се однесува до тоа дали чувам нешто позитивно за да напишам приказна, засега ќе дозволам да помине, Не ме привлекува да пишувам за пандемијата, иако никогаш не знаете што може да донесе иднината, така што ниту јас не го исклучувам тоа целосно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.