Роулинг ги замолува обожавателите да не ги откриваат информациите за заговорот „Хари Потер и проколнатото дете“

Подготовка на Хари Потер и проколнатото дете

Авторот K.К. Роулинг ги замоли луѓето кои одат во театар да го видат „Хари Потер и проколнатото дете“ што не откривајте ништо поврзано со приказната за да не ја расипете заплетата на остатокот од луѓето што ќе го видат подоцна.

Намалени прегледи на цените за претставата „Хари Потер и проклетото дете“ започна во вторникот со авторот и продуцентскиот тим барајќи од критичарите на весникот да почекаат осум недели пред да ги објават своите коментари..

„Вие сте неверојатни многу години да чувате тајни поврзани со приказните за Хари Потер, не расипувајќи ја приказната за другите луѓе кои доаѓаат подоцна да уживаат во неа. Значи Уште еднаш ве замолувам да ги чувате тајните и да дозволите јавноста да ужива во „Хари Потер и проклетото дете“ со сите изненадувања што сме ги подготвувале во историјата. »

Влијанието на истекувањето на социјалните мрежи ќе биде поголемо бидејќи делото нема да биде објавено до 30 јули. Театарските претстави на Вест Енд обично чекаат две недели по прегледот, давајќи им време на актерите да ги совладаат своите претстави.

Пронајден е „Хари Потер и проклетото дете“ лоцирана 19 години по седмата и последна книга во сагата „Хари Потер“, кој е продаден во повеќе од 450 милиони примероци ширум светот од нејзиното објавување во 1997 година. Исто така, оваа сага е адаптирана во вкупно осум филмови, а последната книга е адаптирана во два филма. Како и многу од обожавателите кои ја следат неговата приказна уште од детството, Хари Потер порасна во три деца со сопругата innини Визли, сестра на неговиот пријател Рон, и моментално работи во Министерството за магија.

Очекувањата се градеа со месеци, вклучувајќи го и очекувањето на самите актери. Jamејми Паркер, 36-годишниот актер кој ќе го игра возрасниот Хари Потер, изјави за веб-страницата Потермор:

„Ова се приказни што луѓето ги живееле низ целиот свој живот, со кои пораснале и сега тие се возрасни кои се реинтегрирани во приказната, земајќи ја приказната од каде застанаа. И јас сум еден од нив".

Истекувањето на Хари Потер не е ништо новоПред објавувањето на книгите имало неколку протекувања, иако тие не биле секогаш успешни. Агенцијата за шпионирање во Велика Британија интервенираше за да спречи вадење информации од шестата рата на Хари Потер. Беше пронајден објавено на интернет што изгледаше како рана копија на книгата. За да се реши овој голем протек, тие контактираа со издавачот, но се покажа дека не е ништо повеќе од фалсификување на историјата.

Уште едно истекување на „Хари Потер“ се случи кога Интернет-хакери успеаја да се инфилтрираат во безбедносната операција од 10 милиони долари околу објавувањето на седмата книга „Хари Потер и подароците на смртта“ со фотографии од страници и наслови на поглавја.

Претставата „Хари Потер и проколнатото дете“ е напишана од англиски сценарист и драматург Jackек Торн и се базира на оригинална приказна ко-напишана од Роулинг и Johnон Тифани, кои ја режираат претставата.

«Ние ги замоливме луѓето чувајте ја нашата тајна во последните 64 години и тие тоа го прават затоа што сметаат дека имале добро шоу  и тие сакаат нивните пријатели да можат да уживаат во истата игра, исто така. Ако обожавателите на Хари Потер мислат на ист начин, тогаш тоа е добро. «

Еве го видеото што тие го изградија за оние кои ќе ја гледаат „Хари Потер и проколнатото дете“ пред неговата премиера. На видеото можете да ја видите авторката како ги замолува своите обожаватели на англиски јазик, да го задржат своето мислење откако ќе го погледнат и да не откриваат ништо како што правеа дотогаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)