Антонио Буеро Ваalleехо. Годишнина од неговото раѓање. Фрагменти

Антонио Буеро Ваalleехо.
Фотографија: Институт Сервантес.

Слика на зачувани места Антонио Буеро Валехо Беше роден на Септември 29 од 1916 година наваму Гвадалахара и, покрај тоа што беше еден од најреномираните шпански драмски писатели, тој беше и сликар. Всушност, тој тренираше во Факултетот за ликовни уметности Сан Фернандо во Мадрид. Тој беше во затвор од 1939 до 1946 година, каде што се совпадна со Мигел Хернандез и со кого склопи големо пријателство. Откако беше во слобода, тој започна да соработува во разни списанија како што се карикатурист y писател на кратки парчиња театарски.

En 1949 објави што е неговото најпознато дело, Историја на скалила, што го доби Награда Лопе де ВегаНа Со неа, тој постигна огромен јавен успех во Шпанскиот театар во Мадрид. Подоцна продолжи да пишува и да премиерува на повеќе дела како што се Ткајач од соништата, Очекуваниот сигнал  o Сонувач за народ. Тие се исто така Концертот на Свети Овидиј o ПрозорецОва е избор на некои фрагменти од нив за паметење.

Антонио Буеро Ваalleехо - Фрагменти од неговите дела

Прозорец

ВИНЦЕНТ. Тоа не е лудило, тоа е старост. [Многу честа работа:] артериосклероза. Сега тој ќе биде повоздржан дома: им дадов телевизија минатиот месец. [Haveе мора да ги слушнете нештата што ќе ги каже старецот.] Нема да ви се допадне оваа разгледница. Не гледате луѓе.
ТАТКОТО. Овој исто така може да оди нагоре.
МАРИО. Каде?
ТАТКОТО. До возот.
МАРИО. Каков воз?
ТАТКОТО. На тој.
МАРИО. Тоа е прозорец.
ТАТКОТО. Што знаеш…
ЕНКАРНА. Нема да заминеме?
МАРИО. Висенте ќе дојде денес.
ТАТКОТО. Каков Висенте?
МАРИО. Зарем немаш син по име Висенте?
ТАТКОТО. Да, најстариот. Не знам дали живее.
МАРИО. Доаѓа секој месец.
ТАТКОТО. И кој си ти?
МАРИО. Марио.
ТАТКОТО. Твоето име е по мојот син.
МАРИО. Јас сум твој син.
ТАТКОТО. Марио беше помал.
МАРИО. Јас пораснав.
ТАТКОТО. Тогаш ќе се искачиш подобро.
МАРИО. Каде?
ТАТКОТО. До возот.

Ирина или богатството

Ирина, те сакам. Те сакам! Еј, јас веќе го разоткрив! Не! Не кажувај уште ништо. Дозволете ми прво да објаснам. Сакам да се омажиш за тебе и да те извлече од овој пекол каде што те мачат. Знам дека не вредам ништо. Оди фигура! Сиромашен професор без стол или ресурси; уште една од бесконечната армија дипломирани студенти по филозофија кои немаат каде да загинат. „Студентот грмеше“, како што вели Дон Димас. Lifeивотот ми помина и јас сум бездомник. Со неколкуте пезетили од земјата што ја имам во мојот град и она што го добивам од часовите, тешко можам да живеам. Немам ништо, и што е полошо, јас исто така изгубив илузии. Години наназад престанав да земам спротивности, бидејќи другите кои беа попаметни или поживи секогаш победуваа во играта. Јас сум губитник ... Бескорисно знам (Кратка пауза). но, токму поради таа причина, се осмелувам да зборувам со тебе. Ние сме двајца осамени. Немам намера да се борам против вашите спомени, туку сакам да ве спасам од ужасната меланхолија во која ве гледам како живеете ... И, исто така, дека вие ме спасувате. Ми ја враќаш вербата во животот, која ја изгубив. Откако те запознав, сакам повторно да се карам. Го направи чудото, мила моја, тажна моја Ирина. Продолжи да ме спасуваш, ти што можеш, и спаси се! ... Прифати ме.

Историја на скалила - Крај на дело I

ФЕРНАНДО.- Не. Ве молам. Не заминувај. Мора да ме слушнеш ... и верувај ми. Дојди. Како тогаш.

КАРМИНА.-Ако не видат!

ФЕРНАНДО.- Што ни е гајле? Кармина, те молам верувај ми. Не можам да живеам без тебе. Јас сум очаен. Се удавив од вообичаеноста што н surround опкружува. Потребно ми е да ме сакаш и да ме утешиш. Ако не ми помогнеш, нема да можам да напредувам.

КАРМИНА.-Зошто не ја прашаш Елвира?

ФЕРНАНДО.- Ме сакаш! Знаев! Мораше да ме сакаш! Кармина, моја Кармина!

КАРМИНА.- А Елвира?

ФЕРНАНДО.- Ја мразам! Сака да ме лови со своите пари. Не можам да го видам!

КАРМИНА.- Ниту јас!

ФЕРНАНДО.- Сега би требало да те прашам: А Урбано?

КАРМИНА.- Тој е добро момче! Луд сум по него! Будала!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.