9-те најкласични стрипови на Мортадело и Филемон

Од моите стрипови Мортадело и Филемон.

Неодамна пишував статија за мојата големи стрип-автори Шпански јазик и, се разбира, го вклучуваше и одличниот учител Франциско Ибанез. Денес ги носам вашите најпознати суштества, Мортадело и Филемон, затоа што кога и да поминам неколку дена дома морам да препрочитам некои од неговите цртани филмови. Од огромното производство што го има Јас го направив овој избор на 9 што го истакнувам по хронолошки редослед. Кои се твоите

Два палци нагоре „есмириау“

De 1970.

Супер ги прашува Мортадело и Филемон да задржат а античка и многу вредна паричка. Но, само ставете го во сефот, Шапе ел есмиријау го краде. Chapeau е мал непријател, но со a сомбреро од кое може да излезе што било и полно со трикови.

Волшебникот волшебник

De 1971.

Магин волшебникот е злобен криминалец кој поседува способност да хипнотизирај кој гледа во твоите очи правејќи што усвојување на личноста на кое било лице, предмет или животно. Ова го користи за да изврши грабежи низ целиот град. Супер им наредува на Мортадело и Филемон да го уапсат.

Убиецот kHz

De 1980.

Бруно Мегават Тој е поранешен осуденик кој сака да му се одмазди на Супер затоа што го затворил. Тој беше поранешен радиотехничар и ќе користи негов пронајдок: емитер убиец kHz, бранови што ја поништуваат волјата на народот. Ова ќе биде испратено до сите оние кои работат со Супер во форма на предмети како пенкало, паричка итн. И сите паѓаат под нејзино влијание.

За детето

De 1979.

Опасна банда киднапери сакаат киднапирање на дивидендата на Алфонсито, син на управителот на банката, да побара откуп. Мортадело и Филемон ќе мора да одат на училиште на Алфонсито за да го избегне неговото киднапирање и заштити деца.

Вселенското какао

De 1984.

Има Одличен почеток во седиштето на Обединетите нации. Таму се среќаваат големите сили за да избегнат војна и конфронтација помеѓу Роналд Реган и Константин Черненко тоа е антологиско. Се разбира, светските лидери не се согласуваат и сите се подготвуваат за војна со лансирање орбитални станици. Шпанија нема да остане зад себе и ќе спроведе а проект за испраќање вселенска база во вселената. Мортадело и Филемон ќе бидат идни астронаути пушти ги.

XNUMX век, каков напредок!

De 1999.

Наставникот Бактерија има измислено а уред способен да испраќа луѓе во XNUMX век и вратете ги назад. Така можат спречи идните злосторства а Супер одлучува дека Мортадело и Филемон се одговорни за тестирање на пронајдокот. Поради грешка, професорот Бактерио и секретарот Офелија случајно одат со нив. Но, нешто тргна наопаку и наместо да одат во XNUMX век тие се појавуваат на почетокот на XNUMX-ти. Така, тие ќе поминат низ најтрансценденталните епизоди на векот како што е колапсот на Титаник, На светски војни О Граѓанска војна во Шпанија.

Отповикување

De 1999.

За несреќна несреќа Супер е обвинет дека го гризнал задникот на Офелија. Обвинителот Каркамал Скорбут сака да го стави преку процес на отповикување да го отпуштат. За ова, тој не се двоуми да користи лажни сведоци. Мортадело и Филемон мора да ја натераат Офелија да ја повлече жалбата и ги демаскираме тие сведоци.

Малата сирена

De 2000.

Наставникот Бактерија, повторно, го измислил вивиметалилус, пиштол со зраци што прават секој метал оживува. Шпанија ќе го претстави пронајдокот во Копенхаген а за нејзината заштита ќе бидат задолжени Мортадело и Филемон. Но, при пристигнувањето во Копенхаген, молња случајно се гаѓа кон добро познатата статуа на сирена, што ќе предизвика да избега низ градот. Мортадело и Филемон мора да ја фатат за да ја вратат на своето место. Но Мортадело ќе се за loveуби во неа.

Огромна занес

De 2004.

Тие го киднапираа самиот Франциско Ибанез и ТИА наредува да ги испита своите агенти кои, во оваа приказна, ќе имаат (како и секогаш катастрофално) Соработка на Ромпетехос, единствениот сведок на исчезнувањето на Ибањез.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.