7 познати цитати од делото на Харпер Ли

Харпер Ли

Неле Харпер Ли, автор на „Да убиеш птица подбивка“

Минатиот викенд, светот на литературата се тресеше доста, бидејќи изгуби двајца големи писатели на литературната сцена. Еден од нив беше признатиот Умберто Еко, жртва на рак и втор писател, во овој случај писател, беше Харпер Ли, автор на Убиј птица подбивка.
Во овој случај сакавме да сториме мала почит кон Харпер Ли цитирање или поточно запомнување 7 познати фрази од неговото дело Убиј птица подбивка, дело што доби Пулицерова награда и се смета за најважно дело на писателот, и покрај фактот дека последната работа, објавено минатата година, беше исто така вистински бестселер, надминувајќи го 50 нијанси на сива боја.

Цитати од Харпер Ли

Работите не се толку лоши како што изгледаат.

Мислам дека има само една класа луѓе. Луѓе.

Додека не се плашев дека ќе изгубам, никогаш не сакав да читам. Здивот не е сакан.

Атикус ми рече да ги отстранам придавките и ќе ги имам фактите.

Пукајте ги сите страчки што ги сакате, можете да ги погодите, но запомнете дека е грев да убиете славеј.

Единственото нешто што не се придржува кон правилото на мнозинството е совеста на личноста.

Луѓето генерално го гледаат она што сакаат да го видат и го слушаат она што сакаат да го слушнат.

Убиј птица подбивка беше објавено во 1960 година, дело што катапултирано до успехот на писателот Харпер Ли. Во ова дело, таа ги собира приказните што ги собира авторот за нејзиното семејство, нејзините соседи, како и инцидент што се случил во близина на нејзиниот град.

El централна тема на овој роман се луѓето, народот, но се дискутира за контроверзни прашања како што се силување или расна нееднаквост што сè уште постоеле во тоа време. Претставата брзо освои многу награди и многу наставници започнаа да ја користат драмата како што се бара читање за своите ученици. Па набудуваш фразите можете да видите колку се светли, каде што многу содржини се изразуваат со неколку зборови? Не мислиш ли?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.