7 песни од големи писатели посветени на Божиќ

Повторно Божиќ Уште една година и тука е. Секогаш ново дури и да е вечно. И, сите ние оставаме да нè понесува неговиот дух, без разлика дали сме верници или не. Малкумина подлабоки теми за прозни приказни и стихови за стихови. И секој писател има по еден заслуга. Најкласичен, најмалку ...

Сега и секогаш Божиќ ќе продолжи да остава свој белег на поголема или помала внатрешна длабочина, но тоа ќе го стори. Денес споделувам 7 песни од големи писатели како Хуан Рамон Хименес, Лопе де Вега, Рубен Дарио или Глорија Фуертес кој и ги посвети.

ИСУС, Слаткото, доаѓа ... - Хуан Рамон Хименес

Исус, слаткиот, доаѓа ...
Ноќите мирисаат на рузмарин ...
О колку е чисто
месечината на патеката!

Палати, катедрали,
тие ја шират светлината на нивните кристали
несоници во ладна тврда сенка ...
Но, небесната мелодија
звучи надвор ...
Сина пролет
дека снегот, кога поминува, мек, се одвива,
и остави зад себе вечна смиреност ...

Господ на небото е роден
овој пат во мојата душа!

ЗАГАЛЕЈО НА БИСЕРИ - Лопе де Вега

Загалехо од бисери,
син на зората,
Каде одиш ладно
така утро?.

Како што си луцеро
од мојата душа,
носење на денот
вие сте родени први;
пастир и јагне
без колиба и волна,
Каде одиш ладно
толку рано наутро?

Бисери во очите,
смеа во устата,
душите провоцираат
задоволство и лутина;
малку црвена коса,
црвена уста,
Каде одиш ладно
толку рано наутро?

Што треба да направиш?
свет пастир,
станување толку рано
го давате за да разберете;
иако ќе видиш
маскирана душа,
Каде одиш ладно
толку рано наутро.

КАКО БЕШЕ СВЕТЛИНАТА ... - Луис Росалес

Спиј како да расте птица
од светло на светло замаглување на погледот;
смирено и носено од ангели,
снегот меѓу крилјата се спушти.

Небото ја пролеваше својата радост,
детето гледа во светлината, изгубено во мислите,
со исплашена срамежлива крв
на срцето, се насмевна Богородица.

Кога пастирите ќе ја видат својата среќа,
безбројниот лет веќе беше крошна
на главата на заспаниот бик;

и нивните очи ја изгубија убавината,
чувство, помеѓу вистината и неискажливото,
светлината на срцето без движење.

МАЈКА МАРИЈАГлорија Фуертес

Богородица,
насмевки многу убави.
Розовата грмушка веќе никна,
што слезе на земјата
до парфем!

Девицата Мери
сега пеј приспивни песни.
И пејте на aвезда
кој знаеше како да се спушти
до Витлеем летајќи
како уште еден пастор.

Тројца кралеви пристигнаа;
престанува да паѓа снег.
Месечината го видела,
престани да плачеш!
Твојот снег плаче
лулана во боровата шума.

Илјада ангели пеат
кристална песна
дека каранфилче се родило од мека ружа грмушка

Тројцата мудри луѓе - Рубен Дарио

-Јас сум Гаспар. Еве го носам темјан.
Доаѓам да кажам: Lifeивотот е чист и убав.
Бог постои. Theубовта е огромна.
Јас знам сè од божествената Starвезда!

-Јас сум Мелкиор. Мирото мириса на сè.
Бог постои. Тој е светлината на денот.
Белиот цвет има нозе во кал.
И во задоволство има меланхолија!

-Јас сум Балтасар. Јас го носам златото. Уверувам
дека Бог постои. Тој е голем и силен.
Знам сè од чистата starвезда
што сјае на дијадемата Смрт.

-Гаспар, Мелхор и Балтасар, ќути.
Loveубовта триумфира, а неговата партија ве поканува.
Христос воскреснува, ја прави светлината на хаосот
и има круна на Lifeивотот!

Бадник - Амадо Нерво

Пастири и пастири,
отворен е Еден.
Не можете да слушате гласни гласови?
Исус е роден во Витлеем.

Светлината од небото се спушта
Христос е веќе роден,
и во гнездо од слама
која птица е.

Детето е ладно.
Благороден вол,
облечете се со здивот
на кралот Дете!

Песните и летовите
ја напаѓаат наставката,
и тие слават драги
и земја ... и срце.

.Вонат чисти гласови
кои пеат во групи:
Хосана на високо
праведникот на Израел!

Пастири во стадо
дојди, дојди,
за да ги видите рекламираните
Цвет на Давид! ...

На раѓањето на Исус - Света Тереза ​​Исусова

Денес тој доаѓа да нè искупи
Загал, наш роднина,
Гил, кој е семоќен Бог.

Затоа нè извади
од затвор до сатана;
но е поврзано со градници
и Менга и lоренте.
Ох, тоа е Семоќниот Бог!

Па ако е Господ, како се продава
и умре распнат?
Не можеш ли да видиш дека убиениот грев е убиен
страдаат невини?
Гил, кој е семоќен бог.

Мојата вера, го видов роден
на многу убава Загала.
Па, ако е Господ, како сакаше тој
да биде со такви сиромашни луѓе?
Не можете да видите дека е семоќен?

Стоп за овие прашања,
да умреме да му служиме,
и тогаш Тој доаѓа да умре
ајде да умреме со него, lоренте,
зашто Тој е Семоќен Бог.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.