7 новости за месец март. Варгас losоса, Лакберг, Ибанез ...

Март се отвора со студ, дожд, снег и ветер, а исто така и со нови уреднички изданија. Секогаш малку од сè и за секого. Денес донесувам неколку допири од роман, крими-роман и стрип. И јас лично го чувам тоа интегрално издание на 13, Rue del Barnacle на наставникот Ибањез, дека овие денови имам тело на стрип. Но, да ги разгледаме и другите.

Повикот на племето - Марио Варгас losоса

Продажба денес до книжарниците е интелектуална автобиографија Нобеловата награда за литература Варгас losоса. Авторот ни раскажува за читања што го обележаа неговото размислување и начин на гледање на светот во овие последни педесет години. Означува список на либерални мислители тоа му помогна да ги развие своите идеи по разочарувањето на авторот, прво со Кубанската револуција и, второ, заради отуѓувањето од Jeanан-Пол Сартр, кој најмногу го инспирираше во својата младост.

Значи, имаме портрети на Ортега и Гасет, Адам Смит, Карл Попер, Исаија Берлин или ан-Франсоа Ревел Меѓу другите, тие му покажаа уште еден начин на размислување што му даваше привилегии на поединецот над племето, нацијата, класата или партијата. И пред сè се издвојуваше слобода на изразување како фундаментална вредност. За fansубителите на авторот.

Theерките на водата - Сандра Барнеда

Каталонскиот новинар и писател во овој роман предлага а патување низ териториите на природата и женската желба во приказна што нè носи во 1793 година Венеција. Таму Арабела масари Тој од својата палата го гледа доаѓањето на гостите на големата забава за маскенбали што ја организирал.

Меѓу присутните е и Лукреција вивиани, ќерка на трговецот useузепе Вивиани, кој доаѓа со својот вереник Роберто Манин. Но, Лукреција не е подготвена да се омажи со маж што таа го мрази и ќе стори се што е можно за да се спречи венчавката. А, Арабела ќе открие дека оваа срамежлива млада жена е избрани за одржување на наследството на таканаречените ќерки на вода, тајно сестринство на жени кои се борат да бидат слободни.

Бурно време - Борис Изагиер

Друг автобиографски роман, овој пат да го откриеме најличниот Борис со многу остра, но и многу нежна приказна.

Неговото детско знаење дека е различно, неговите рани моторни проблеми и дислексија или неговите воспитани форми и гестови што го карактеризираат. Околу нив тие коментираат дека е под влијание на ова лоши компании Момчето е опкружено со неговите родители, познат танчер и филмски критичар. Потоа доаѓаат училишните денови прва loveубов, силување, тишина, твоите први чекори како колумнист и писател на теленовели... И тогаш влегува славата Шпанија со Марсовски летописи и станете финалист за Премио планета.

Црвенокосата жена - Орхан Памук

Престижниот турски писател ни носи а loveубовна приказна и паррицид во Истанбул во 1980-тите во овој нов наслов. На периферијата на Истанбул, 1985 година мајстор добро и неговиот млад чирак се ангажирани да најдат вода во рамнина. Додека тие ископуваат без многу среќа, а. скоро татко и син врска, што ќе се промени кога адолесцентот лудо ќе се за inуби во мистериозна црвенокоса жена. Оваа прва loveубов ќе го одбележи вашиот живот. И околу Истанбул како метафора за земја која исто така е неповратно трансформирана.

Темната ќерка - Елена Феранте

Сè уште не е јасно која е Елена Феранте. И под тоа псевдоним лицето кое го потпишува ова сè уште е скриено краток роман каде зборува конфузија и исцрпеност да се биде мајка.

Вака се раскажува приказната за Леда, долго разведена наставничка по англиска литература посветена на нејзините ќерки и работа. Кога одат да живеат со таткото, наместо да уживаат во носталгија и осаменост се очекуваше, Леда одеднаш се чувствува ослободена и одлучи да потроши неколку празници во мал град на крајбрежјето. Но, тие денови на смиреност завршија кога тој одеднаш избега од плажата со кукла во рацете.

Вештерката - Камила Локберг

Последниот наслов на Серија Fjällbacka, најпознат и најуспешен од овој шведски автор на криминалистички романи, но и на книги за деца и гастрономија. Нов случај за Патрик и Ерика, водечката двојка на сагата.

на Исчезнува 4 годишно девојче од фарма на периферијата на Фјелбека. Ова ги потсетува своите жители дека 30 години пред тоа трагата на друг малолетник кој беше пронајден мртов кратко време се изгуби на истото место. Значи двајца Тинејџери тие беа обвинети и прогласени за виновни за нивното киднапирање и убиство, но избегнаа затвор затоа што биле малолетни. Еден од нив, Helen, водеше мирен живот во Фјелбека и другиот, Marie, е успешна актерка и се враќа за прв пат по настанот да снима филм.

13, Rue del Barnacle. Сеопфатно издание - Франциско Ибанез

Од сентиментални причини, бидејќи научив да читам со него и неговите безброј и прекрасни ликови, завршив кај наставникот Ибањез. 13, Rue del Barnacle тој е можеби еден од моите омилени стрипови на сите времиња. Заради неговата конструкција, нејзините протагонисти, неговите сценарија и цртежи, чија еволуција вреди да се види и да се има.

Ова сеопфатно издание се собира за прв пат во еден том сите страници што ги направи од оваа серија. Од првото појавување во 1961, во списанието Чичко жив, имаше едногласен аплауз на јавноста и продолжи да го прави тоа. Тие се незаборавни карактери на нашите стрипови, но и на нашата историја.

La ќе носат, скржавиот и измамник намирници, На defaulter од таванот на покривот, секогаш е во спротивност со неговите доверители, суровиот глувче правејќи секакви зли работи на несреќните мачка од покривот. На сопственик на пензијата и нејзините станари, Териблите niños на соседното семејство на крадците, жител на канализација, На inventor вацко или прилагоди, На ветеринар… И пајаци на скалите. Сè портрет полн со хумор, но и социјална критика она што го прави Ибањез.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.