6 совршени младински книги што треба да ги прочитате на пролет

6 совршени младински книги што треба да ги прочитате на пролет.

6 совршени младински книги што треба да ги прочитате на пролет.

Читањето е, без сомнение, здрава навика што го олеснува когнитивниот раст на оние кои го имаат по навика. Оваа практика ви овозможува да научите за која било тема насекаде, само ви треба малку светлина, време и желба да го разгледате она што авторот решил да го сними на страниците на неговото дело.

Да се ​​мотивираат младите да се нурнат во читање значи да им се даде клуч што може да отвори безброј врати, колку што достигнува имагинацијата и креативната моќ на човекот; тоа е, навистина, нивно зајакнување, обезбедувајќи им алатка што ќе биде одлучувачка во нивната интелектуална и социјална формација. Оваа статија покажува шест одлични книги за секое момче или девојче шетајте низ фасцинантниот и неопходен свет на литературата.

Бесконечна приказна (Класична колекција Алфагура)

Бесконечна приказна.

Бесконечна приказна.

Ако зборуваме за класиците во поновата литература, Бесконечна приказна е, неспорно, дело што не може да се остави настрана. Мајкл Енде, нејзиниот автор, знаеше како да му даде живот на секој лик во земјата Фантазија на педантен начин, притоа ткаејќи многу имагинативна и привлечна заговор што ќе ги плени оние што за прв пат се соочуваат со тоа, и кој го повикува секој момент оние што веќе го прочитале. Не залудно оваа титула е меѓу најдобрите книги со фантазија досега. 

Карактеристики на книгата

 • Тврда обвивка: 496 белези
 • Препорачана возраст: девет години и постари
 • Уредник: АЛФАГУАРА
 • Издание: 001 (20)
 • Колекција: Класична колекција Алфагуара

Книгата можете да ја купите тука: Бесконечна приказна

Птица на полноќ (Млади читатели)

Птица на полноќ.

Птица на полноќ.

За loversубителите на волшебниот реализам, Алис Хофман ни носи Полноќна птица, книга што претставува избор што не може да се остави настрана. Помеѓу изгледот на мистериозно крилесто животно, клетви на генерации, вештерки, обичаи кои одбиваат да умрат и соништа, се одвива заговорот. Дојдете и запознајте го Твиг Фаулер и неговото семејство и што ги поврзува со овие чудни привиди; да ја прочитате првата страница е да сакате да стигнете до крајот без да застанете за момент.

Карактеристики на книгата

 • Мека обвивка: 200 белези
 • Препорачана возраст: девет години и постари
 • Уредник: АЛФАГУАРА
 • Издание: 001 (23)
 • Колекција: Млади читатели

Книгата можете да ја купите тука: Птица на полноќ

Некој лаже (Неограничено)

Некој лаже.

Некој лаже.

Технологијата длабоко продира во нашиот ден за ден, можеби премногу за вкусот на многумина. Оваа книга ни покажува како едноставна апликација за социјална мрежа може целосно да го промени животот на младите луѓе во Институтот Бејвју, откако ги обелодени најмрачните тајни на многумина, што доведе до убиство на Симон Келехер, креатор на софтверот.

Улогата на читателот ќе биде да утврди кој, меѓу сите, навистина бил убиецот и што го мотивирало да го изврши злосторството. Без сомнение, многу енигматично четиво за ова лето. Карен М. Мекманус, нејзин автор, ни донесе многу интересен заговор што ќе направи повеќе од еден да размисли колку сме изложени во дигиталните медиуми.

Карактеристики на книгата

 • Мека обвивка: 352 белези
 • Уредник: АЛФАГУАРА;
 • Издание: 001 (13)
 • Колекција: Неограничено

Книгата можете да ја купите тука: Некој лаже

Чудо - лекција на август (ОБЛАКО МАСИЛО)

Чудо: лекција од август.

Чудо: лекција од август.

Lifeивотот е тежок, да не негираме. Без оглед на тоа каде сме родени, или на кој социјален статус припаѓаме, животот секогаш ќе има свои испакнатини. Сепак, има луѓе кои се погодени посилно од другите, луѓе кои, поради некоја причина за судбина, не доаѓаат во светот со заеднички физички карактеристики на остатокот од популацијата. И, да бидеме јасни, ако има нешто што општата популација не го разбира, тоа е она што е различно, што е друго.

En Чудо - лекција на август, РJ Паласио (нејзин автор) ја претставува приказната за едно момче кое доаѓа во светот со забележителна деформација на лицето и како тој мора да го надмине денот за ден пред постојаното исмевање на неговите соученици, а потоа да демонстрира, со храброст и решителност, дека заслужува почит и дека може да заземе достоинствено место во општеството, исто како и секоја друга личност.

Карактеристики на книгата

 • Мека обвивка: 416 белези
 • Уредник: Облак од мастило
 • Издание: 001 (13)
 • Колекција: Облак од мастило

Книгата можете да ја купите тука: Чудо - лекција на август

Институтот (УСПЕХ)

Институтот.

Институтот.

За loversубителите на хорор е оваа нова приказна од хорор мајсторот Стивен Кинг. Што да очекуваме од Кинг? Па, едноставно најдобро. Ова дело нè носи на просторите на „Институтот“, злобно место кое е задолжено за „регрутирање деца со необични умови“. Таму го одведоа (откако го киднапираа) Лук Елис, кој на дванаесет години само што ги уби своите родители.

По пристигнувањето во просториите на Институтот, Лук се среќава со други момчиња, но тие имаат посебни овластувања. Малку по малку заплетот станува потемен откако ќе се открие малтретирањето на кое биле подложени младите кои се „лекуваат“. По серија исчезнувања, Елис бара да избега, но без резултати, бидејќи никој не бега од Институтот. Ако прочиташ Тоа, тогаш ќе ви се допадне како Кинг ја печати личноста на секој протагонист; ќе одите од смеа до солзи во моменти. Не двоумете се да го купите.

Карактеристики на книгата

 • Тврда обвивка: 624 белези
 • Уредник: ПЛАЗА & ЈАНЕС
 • Издание: 001 (12)
 • Колекција: УСПЕСИ

Книгата можете да ја купите тука: Институтот

Змејови на небото (Графички роман)

Змејови на небото.

Змејови на небото.

Да затвориме, претставено е убаво и внимателно дело на Калед Хосеини, станува збор за Змејови на небото. Оваа книга ни отвора простор во секојдневниот живот на едно блиско семејство и ни покажува како популарен натпревар во змејот се натпреварува со неговиот брат Хасан, децата на двојката и оние кои секогаш се штителе едни со други.

Надвор од ривалството што момчето го генерира за да победи на настанот, се открива важноста на синовите врски и едно од најголемите богатства што може да го има секој маж: пријателството.

Карактеристики на книгата

 • Мека обвивка: 136 белези
 • Уредник: ЈАВНИ ИСТРА EDНИЦИ САЛАМАНДРА СА (28 октомври 2011 година)
 • Колекција: Графички роман

Книгата можете да ја купите тука: Змејови на небото


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.