6 различни детски и младински читања за есенскиот студ

Со ова есенски студ излезите и слободното време на улица завршија. Малите треба да останат дома да игра или да чита. Овие се 6 читања за деца и млади на актуелната сцена која се истакнува по својата тематска разновидност. Класични стрипови како Дивата свиња од Виктор Мора измешан со аМали девојчиња, дрвја, супер истражни вештерки и многу безизлезно маче, создавање име како славно како и Judудит Кер.

Bрболи - Пјотр Соча

Со спектакуларни илустрации од Војчех Грајоковски оваа книга е наменета за читатели и curубопитни од која било возраст. De Голем формат, откриј нè сè за дрвјата, од нејзината историја, форми и големини, нејзините плодови, жители, литературни референци, па дури и нејзините односи со митологијата.

Влијае и на тоа да ни ги покаже вашите значење во историјата на нашата планета, нејзиниот однос со фауната и флората околу неа. Ние исто така знаеме што се дрвја повисок, поширок или подолг век на траење. И што биле придонеси на различни видови дрвја на човекот во текот на својата историја, како што е обезбедување живеалишта или служење за производство на оружје или превозни средства. Препорачано без сомнение.

Детектив Кика Супер вештерка - Книстер

Авантурите на оваа девојка се тпреведени на повеќе од 50 јазици. Кика е како и секоја друга на нејзина возраст, но има многу чувана тајна: под нејзиниот кревет има книга со формули, магии и инкантации кои и помагаат во нејзините авантури како вештерка.

Во оваа титула Кика купи а актовка за да стане детектив и одлучува да го искористи својот брат Дани за вежбање. Така, ќе се обидете да погодите што ќе јадат, но наскоро се појавува поважна мистерија: исчезнување на велосипедот на неговата мајка. И тие ќе имаат врска со најпознатиот крадец на велосипеди во градот.

Со многу хумор и лесен за читање, во оваа книга сакаме да ги цениме напорите, издржливоста и радоста за добро работење. На илустрациите се на Биргит Ригер.

Дивата свиња - Виктор Мора

Со илустрации на Франциско Дарнис. Loveубители на стрип од доцните 50-ти и 60-тичеститки со изданието на ова прв том што ги обединува првите четири броја на авантурите на овој херој толку наши и посебни.

Со неговите пријатели гигант Бик, неговата сакана римска благородничка Клаудија или подоцна, Јуфка од милет, како смешен контрапункт на тројцата, неговите подвизи, патувања и борби против најразновидните непријатели и негативци продолжуваат да привлекуваат читатели од сите возрасти.

50 работи што не ги знаете за животните - Трисија Мартино Вагнер и Карлес Балестерос (илустратор)

Во формат на табла, во оваа книга помладите читатели учат за а многу факти и куриозитети за животни од сите видови. На пример, дека кинеските желки пикаат низ устата, дека птицата лира е способна да имитира каков било звук, дека слонче го користи трупот како цуцла или жирафите ги чистат ушите со нивните јазици. Значи, исто така, се препорачува за мали читатели и не толку мали.

Две верверички и ананас - Рејчел Брајт и Jimим Филд (илустратор)

За деца од 3 до 6 години, ги приближува до текстови со рими.

Кој не знае Скрет? Познатата праисториска верверица од филмската серија Ледена доба секогаш бркаат неостварлив желад без оглед на сценаријата или опасностите. Па, оваа приказна може да биде почит или нова верзија.

Имаме две главни верверички, Сирил и Брус. И овој пат причината за раздорот е ананас. Кирил сфаќа еден ден дека есента пристигнала и тој нема чувано храна да се соочи со зимата. Потоа откријте го последниот ананас на сезоната, но тој не е единствениот. Брус, понапредно размислување, го стори и тоа.

Од тој момент започнува брза трка за посакуван плен. Но, таа трка е полна со пречки што ќе ги принудат да мораат да си помагаат едни на други. Така, Брус и Сирил ќе го научат тоа во реалноста најважно е да споделиме добро време со пријател.

Мог, мачка без трага - Judудит Кер

За оние од нас кои како деца читаат Кога Хитлер го украде розовиот зајак, Името на Judудит Кер веќе беше поврзано со незаборавна приказна. Германската писателка избегала со своето семејство во Велика Британија, земја која ги поздравила и на крајот и ја доделила наградата Ред на Британската империја за неговиот придонес во англиската литература низ целиот XNUMX век. Кер сè уште активен на 95 години и се издвојува по својот многу препознатлив стил на реални протагонисти и поставки завиткани во топли бои. Меѓу нив е вообичаено да се појави одредено животно.

Неговото маче Мог е еден од нив и исто така еден од неговите најпознати ликови. Тоа е домашно милениче од семејството Томас и се карактеризира со тоа што е прилично безнадежна. Значи, нивните сопственици секогаш одат наоколу со иста жалба (Каква лименка мачка!) кои се повторуваат без запирање пред пакоста и одвлекувањето на вниманието на сиромашниот Мог. Но, една ноќ, болна од чувство дека не сум ценет, Мог ќе може да тврди многу вознемирувачки факт. Како ќе реагира вашето семејство тогаш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.