5 романи што треба да ги прочитате Агата Кристи

Агата Кристи

Агата Кристи

Денес се слави 125-годишнината од раѓањето на Агата Кристи. Ономастик да започне да се сеќава на делата на големата кралица на неизвесноста. Сепак, работата на Агата Кристи е широка и разновидна, каде Херкул Поаро не е единствениот водечки детектив.

Искористувајќи го датумот, видовме соодветно да ви кажам 5-те дела што мора да се прочитаат ако сакате да го знаете делото на Агата Кристи. Се разбира, овие дела се избираат на личен начин, па веројатно претпочитате други дела или мислите дека сме збунети, во секој случај запомнете дека овој избор е ваш сопствен и бесплатен, слободно да ги следите или одбиете.

5 романи од Агата Кристи

 1. Убиството на Роџер Акројд. Тоа е едно од врвните дела каде Се појавува Херкул Поаро. Објавено во 1926 година, Убиството на Роџер Акројд продолжува да биде успешен. Во 2013 година ја освои наградата за најдобар детективски роман. Романот зборува за loveубовен триаголник што се случува во Кинг Абот. Роџер Акројд е врвот на овој триаголник дека е убиен откако дознал кој е изнудувачот на неговиот убовник. Пензионираниот Херкул Поаро веќе се појавува во ова дело и ќе остане таков до крајот на делата на Агата Кристи.
 2. Смрт во заменикот. Агата Кристи го објави ова дело во 1930 година. Неговата важност лежи во фактот дека во овој роман таа претставува еден од најсаканите ликови од писателот и нејзината публика. На Смрт во заменикот се појавува за прв пат Госпоѓица Janeејн Марпл во роман. Оваа жена која старее е fondубител на неизвесност и мистерија. Во 13 романи Мис Марпл ќе се обиде да ги реши мистериите што и се презентирани, Смрт во заменикот е еден од тие случаи.
 3. Десет Негритос. Тоа е едно од најпродаваните дела, со продадени повеќе од 100 милиони книги, од делото на Агата Кристи и не е за помалку бидејќи е едно од делата со повеќе заговори, мистерии и убиства што постојат. Романот раскажува приказната за 10 лица кои вршат злосторства и тие бегаат од правдата. Подоцна овие луѓе се обединети на еден остров и мистериозно умираат еден по еден, според строфовите на една стара песна.
 4. Одмаздата на Нофрет. Агата Кристи беше lубител на археологијата и на Блискиот исток. Овој роман е единствениот што се сели во Антички Египет. Имхотеп е свештеник од Египет, кој неодамна треба да ја земе својата ќерка која остана вдовица, но исто така ќе донесе и нова наложница Нофрет, која од алчност и моќ го дестабилизира семејството.
 5. Вечна ноќ. Оваа претстава е објавена во 1967 година и во него глуми Мајкл Роџерс, млад човек кој сака да живее во моментот и без никакви планови за во иднина. Во ова дело, Роџерс е страствен кон жената, Ели Гутеман и местото Кампо дел Гитано. По нивната венчавка, Ели доживува мистериозна несреќа каде што умира. Сите опкружени со езотеричниот свет што ја дава фигурата на старата Естер. Ова дело е засновано врз поемата на Вилијам Блејк, Аугури на невиност.

Ако некое од овие дела го привлече вашето внимание, на следниве линкови ( Убиството на Роџер Акројд ,Смрт во заменикот, Не се пронајдени производи, Одмаздата на Нофрет, Вечна ноќ) овие дела можете да ги набавите за ваше уживање. Инаку, само кажи ти да не ја заборавиш големата авторка на детективскиот роман и дека сигурно некое дело ќе ти го привлече вниманието, таа напиша повеќе од 66 романи, па ќе има и такви, не мислиш ли?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.