5 минуси да се биде писател во модерното време

Места што ја зголемуваат вашата креативност како писател -

Низ историјата на Actualidad Literatura имало неколку објави што биле вклучени многу придобивки од тоа да се биде писател: можноста за пренесување на порака до светот, нејзиниот терапевтски фактор, самореализацијата што ја вклучува процесот на пишување и објавување на книга, да. Но, можеби ретко го анализиравме следново 5 минуси да се биде писател во модерното време и дека, веројатно, ќе ги кренат веѓите на повеќе од еден lубител на непроспиени ноќи и пепелници што се прелеваат.

Напор без сигурна награда

Во нашиот сопствен универзум, фактот да се посвети четири месеци на добра приказна е целосен триумф. Проблемот доаѓа кога ќе се обидеме да ја пренесеме нашата работа на масите. Напиши книга, есејот, приказната или песната треба да ја носат единствената награда што можеме да ги изразиме нашите идеи, но кога станува збор за одење понатаму, работите се менуваат, особено на издавачкиот пазар како заситен како што е денес. И понекогаш фрустрирачки, се разбира.

Кога уметноста убоди

Чудни и curубопитни обичаи на писателите

„Кога Бог ќе ви даде подарок, тој исто така ви дава камшик; и камшикот е само за само-разгорување “е цитат на Труман Капоте исто толку мрачен, колку што е можеби и реален. Креативниот ум работи постојано, најчесто несвесно, шепотејќи ни да го напишеме ова или оној, како глас што никогаш не можеме да го извадиме од главата. Понекогаш екстазата пред одлична идеја е неопислива, но во други би сакале да можеме да се исклучиме без да се чувствуваме виновни.

Не е само пишување

копија на amazon-kindle-logo-logo

Тоа е исто така познавање на графички дизајн, распоред, конверзии во „епибус“ и, пред сè, на МАРКЕТИНГ, неоспорен сојузник на писателите на генерација Киндл кои, кога се одлучуваат за алтернативна рута до издавачките куќи од целиот живот, рацете и поминете низ целиот процес на ширење книга.

Малкумина ве разбираат

Во големите градови, интегрирањето во културните кругови е нешто многу полесно, но кога живеете во град и читаат малку луѓе во вашиот круг, чувството да се чувствувате како странец е повеќе од осетливо. Зборот „писател“ звучи премногу снобовски за оние кои не ја ценат или не ја разбираат уметноста, и иако секој може да помисли дека „да имаш пријател писател“ се чини како одлична идеја, малкумина навистина сочувствуваат со тој пријател кој ги поминува викендите затворен дома во наместо да излегува од трска.

Страдаме и од блокади

Автоматско пишување

Познатиот писателска брава Тоа е нашиот најголем страв, особено затоа што доаѓа без предупредување и може да се манифестира на повеќе начини: песни што не убедуваат, недостаток на идеи, приказни без кохезија или т.н. «синдром на празна страница«, Која се карактеризира со мака што претпоставува тој беспрекорен бел лист во кој не знаеме што да напишеме или изразиме. И, пријатели, не го решава целото шише вино. Или да, кој знае. . .

Како прво, се надевам дека овие 5 минуси да се биде писател не ги обесхрабрувајте оние кои штотуку се впуштија во авантурата за самостојно објавување или продолжете со горење на ноќното светло секоја вечер исполнувајќи тетратки и документи на Word. На крајот на денот, одредени камшици (или подароци, извинете) ни беа дадени за да ги користиме и да, исто така и да уживаме многу придобивки од тоа да се биде писател.

Дали споделувате некоја од овие „лоши страни“?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Слика на зачувување на хозефа Молина dijo

  Навистина, овие пет „лоши страни“ постојат и се најопипливи во секојдневниот живот на лицето што пишува. Ви благодарам што задоволството од читањето и, пред сè, задоволството што самото пишување си го носи, го надополнува остатокот. Поздрав и честитка за статијата.

  1.    Алберто Нозе dijo

   Да, задоволството и фактот на пишување е она што останува ... Мило ми е што ви се допадна Јозефа. Се најдобро

бул (точно)