40% од Шпанците поминуваат една година без да читаат книга

книги-лето

Theе ја завршиме неделата на тажен начин во Шпанија. Барем за оние кои се грижат за културата. Според ЗНД, во Шпанија околу А. 40% од Шпанците не прочитале книга последната година. Многу негативен резултат што се чини дека станува тренд во нашата земја.

Процентот на испитаници кои изјавиле дека не прочитале книга во последната година изнесува 39,4% од вкупно 2.184 испитаници. Корисници кои читање редовно изнесуваше 27,9% но само 8,8% прочитале повеќе од 12 книги годишно.Добрата вест, ако може да се извлече нешто добро од тука, е дl процент на корисници кои посетуваат библиотека или книжарница, достигнувајќи 75% од анкетираните. Нешто интересно за овие институции кои по долго време гледаат како тие повторно се обновуваат и почнуваат да се користат како центри на културата какви што се. Но, вистината е дека од тие посети, малку корисници купуваат книга, а потоа ја читаат или директно ја позајмуваат и ја читаат.

Младите немаат навика да читаат книга годишно

Возраста на читателите наведени во овој извештај исто така е загрижувачка. Извештајот на ЗНД укажува на тоа дека сите оние кои редовно читаат не се малолетни, туку тие се возрасни кои редовно читаат и без никаков притисок. Што може да се каже дека младите во земјата не читаат книга редовно, па дури и за една година.

Ако ги земеме предвид овие податоци, се чини дека иднината на нашата земја е прилично мрачна, бидејќи жителите на иднината нема да читаат никакви книги. Но, за среќа анкетите веќе не ја рефлектираат реалноста и тоа не значи дека ние Шпанците не читамеИако навистина не предупредува на она што може да се случи во не толку далечна иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)