4 одлични песни за Велики петок. Анонимни, Лопе, Мачадо и Мистрал

Semana Дедо Мраз. Празници, празници, торијаси и чорби, поворки и плажа, вера и помалку вера. Y денови за читање. Тој јаз што го обновуваме за да ја земеме посакуваната книга или да ги препрочитуваме другите. Одам дома овие денови и обично ја користам можноста да ги разликувам овие читања. Па јас се фатив со поезија, антологија на 25.000 најдобри стихови на шпански јазик.

на 1963 издание, и Читателскиот круг, на кој беа претплатени моите родители. Шанса го направи тоа, кога ќе го отворам, наидов на тоа Сонет на Исус распнат на крст на толку убав почеток. Па овие ми дојдоа четири песни кој напишал четири великани - тоа анонимни, Лопе де Вега, Антонио Мачадо и Габриела Мистрал-. За верниците и неверниците. За сите. Ајде само да ги прочитаме и да уживаме во нивната убавина.

Сонет на Исус распнат на крст - Анонимен (XNUMX век)

Не ме придвижува, Боже мој, да те сакам
небото што ми го вети,
ниту, пак, пеколот ме возбудува толку стравувано
да престане да те навредува.

Ме придвижуваш, Господи, придвижи ме да те видам
прикован на крст и исмејуван,
ме придвижи да го видам твоето тело толку повредено,
Ме трогнат твоите препукувања и твојата смрт.

Движи ме, накратко, твојата loveубов, и на таков начин,
дека дури и да немаше рај, ќе те сакав,
И дури и да немаше пекол, би се плашел од тебе.

Не мора да ми даваш затоа што те сакам
Па, иако она што се надевам дека нема да го чекам,
исто што те сакам и јас би те сакал.

Што имам што бара моето пријателство? - Лопе де Вега (1562-1635)

Што имам што бара моето пријателство?
Каков интерес следиш, мој Исусе,
тоа на мојата врата покриено со роса
Дали ги поминувате мрачните зимски ноќи?

О колку ми беа тешки внатрешноста,
Па, не го отворив! Колку чуден делириум,
ако студениот мраз на мојата неблагодарност
пресуши раните на вашите чисти растенија!

Колку пати ми рече Ангелот:
«Алма, сега потпрете се на прозорецот,
ќе видите со колку loveубов да повикате упорност »!

И колку, суверена убавина,
„Утре ќе го отвориме“, одговори тој,
за истиот одговор утре!

Стрелката - Антонио Мачадо (1875-1939)

О, стрелата, пеењето
на Христос на Циганите,
секогаш со крв на моите раце,
секогаш за отклучување!
Пејте на народот Андалузија,
дека секоја пролет
тој бара скали
да се искачи на крстот!
Пеј на мојата земја,
што фрла цвеќиња
на Исус во агонија,
и тоа е вера на моите старешини!
О, ти не си моја песна!
Не можам да пеам, ниту сакам
на тој Исус на дрвото,
туку на оној што шетал во морето!

Ноќ - Габриела Мистрал (1889-1957)

Нашиот татко кој работи во рајот,
зошто ме забораваш!
Се сетивте на овошјето во февруари,
кога нејзината рубинска пулпа станува болна.
И мојата страна е отворена,
и не сакаш да ме гледаш!

Се сетивте на црниот кластер
и го даде на темноцрпеното вино;
и си ги победил лисјата на тополата,
со здив, во суптилниот воздух.
И во широкиот винопреса на смртта
ти сè уште не сакаш да ги угнетуваш моите гради!

Одејќи ги видов темјанушките отворени;
Фалерно од ветерот што го испив,
и имам спуштени жолти очни капаци,
за да не видам повеќе јануари или април.

И ја затегнав устата, преплавена
на строфата што не треба да ја стискам.
Го измамивте есенскиот облак
и сакаш да се свртиш кон мене!

Оној што ми го бакна образот ме продаде;
Тој ме демантираше поради средната туника.
Јас во своите стихови се соочувам со крв,
како Тебе на ткаенината, му дадов,
и во мојата градина ноќ, тие бев јас
Кукавица Johnон и непријателскиот ангел.

Бесконечна замор дојде
да загледам во моите очи, конечно:
уморот на денот кога ќе умре
и оној од зората што мора да дојде;
Исцрпеноста на лименото небо
и замор на индиго небото!

Сега ја фрлам маченичката сандала
и плетенките кои бараат да спијат.
И изгубен во ноќта, се будам
плачот научи од Тебе:
Нашиот татко кој работи во рајот,
зошто ме забораваш!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.