4 современи галициски писатели што треба да бидат познати

Јас поминувам неколку дена од празници во Ријас Бајас од Галиција. И тоа е веќе 21 година. Ми се допаѓа сè во врска со оваа земја и, се разбира, нејзината литература исто така. Значи, иако ги има многу, денес прегледувам 4 од современи галициски писатели порепрезентативно и поуспешно. Тие се Мануел Ривас, Педро Феихо, Манел Луреиро и Франциско Нарла.

Педро Феихоо

(Виго, 1975 година). Феихо завршил галициска филологија на Универзитетот во Сантијаго де Компостела. Вежбал професионално како музичар и има интензивна кариера како продуцент и композитор. Неговиот прв роман, црн жанр и сместен во Виго и устието на Понтеведра, Деца на морето (Филосите на морето), беше финалист за наградата Роман Xerais во 2011 година и беше литературен феномен во Галиција.

Негов следен роман е Огнени деца, каде ги обновува ликовите од претходниот.

Манел Луреиро

(Понтеведра, 1975)

Писател и адвокат, водител на телевизијата Галиција и сценарист. Во моментов соработува во Diario de Pontevedra и ABC. Тој исто така е редовен соработник на Cadena SER. Неговиот прв роман, Апокалипса З: Почеток на крајот, хорор трилер, започна како блог на Интернет што авторот го напишал во слободно време. Со оглед на неговиот успех, тој беше објавен во 2007 година и стана бестселер.

Неговите следни романи, Темните денови y Гневот на праведнитеs, беа продолжение на првиот. Но, конечниот успех му дојде во 2013 година со Последниот патник, хорор роман со многу прогонувачки брод-дух како главен лик.

Во 2015 година објавува Отсјај, уште еден роман со црни и хорор нијанси со протагонист кој доживува чудна сообраќајна несреќа што ја остава во кома. По неколку недели, и по чудесното закрепнување, сè се смени целосно и некој започна да го демне нејзиниот дом и семејството. Плус, тој остана со прогонувачки последици што не може да ги контролира.

Делото на Луреиро е преведено на повеќе од десет јазици и објавено во голем број земји.

Мануел Ривас

(Ла Коруња, 1957). Тоа е името со најдолга историја и успех. Исток писател, поет, есеист и новинар Галициски исто така пишува статии за Ел Паис. Тој е исто така основачки партнер на Гринпис во Шпанија и член на Кралската академија на Галиција.

Потпишете наслови како компилации од кратки раскази Милион крави (1989 г.), која ја доби наградата „Галициски наративен критичар“. ИЛИ Што ме сакаш, loveубов? дека ја вклучува приказната Јазикот на пеперутките, што режисерот Хозе Луис Куерда го однесе во кино. Јаже го сними истоимениот филм на Сè е тишина, роман со висок тон објавен во 2010 година.

Неговото последно дело, од 2015 година, е Последниот ден на fуфаундленд, роман што раскажува за шпанската траекторија од повоениот период и транзицијата, почнувајќи од книжарница во Ла Коруња, загрозена од затворање.

Франциско Нарла

(Луго, 1978)

Друго име повеќе од познато. Исток писател и командант на авиокомпанијата има објавено романи, приказни, поезија, есеи и написи. Како предавач, тој учествувал на различни форуми, како што се универзитетски центри и радио и телевизиски програми.

Многу разноврсно, неговите хоби вклучуваат готвење, риболов, бонсаи и мода. Исто така, станува шампион на културни проекти како што се Лендарија, предодреден да ја обнови, заштити и шири магичната традиција на Галиција.

Во 2009 година го објави својот прв роман, На волците del 'рж. Во 2010 година беше Caja негра, кој беше реиздаден во 2015 година. Во 2012 година изненади со  Азур, историски наслов што ја освои јавноста и критиката како една од најпродаваните книги. Авантурите, аватарите и патувањата на сирачето Асур, израснати и образовани меѓу витези и Викинзи, се одлично читање за ова лето.

Во 2013 година објави уште една историска, Ronin, што го воспостави како еден од најпознатите разноврсни и најталентирани писатели од овој жанр во нашата земја. Каде завиваат ридовите е неговото последно историско дело, со огромен и извонреден волк како главен јунак во приказната за лов и одмазда поставена во времето на Јулиј Цезар. Се разбира, тоа уште еднаш стана нов успех.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   љубов чита24 dijo

    Сметам дека секој од нив е многу интересен.