36 размислувања за писатели, пишување и литература

На Ден на книгата. Yшто е книга без писател? Што е тоа литература без размислувања на тие писатели? Вашите мисли, вашата имагинација, вашите илузии и соништа, вашите надежи, вашите блокови, вашите достигнувања и вашите неуспеси. Секој аспект на литературното творештво, секое мислење или секоја дефиниција за професијата е единствен за тој писател.

Еве 36 од нив што можеме да ги споделиме или не, но тоа несомнено ќе нè натера да размислиме. Или не. Ајде да ги видиме. Останувам со оние на Бил Адлер, Алфредо Конде, Мануел дел Арко, Хесус Фернандез Сантос, Julулиен Грин и Аделаида Гарсија Моралес

 1. Пишувањето е најосамената работа во светот - Бил Адлер.
 2. Секој писател се компензира, како што може, за некое незадоволство или лоша среќа - Артур Адамов.
 3. Литературата, по својата природа, сигурно ќе ги доведе во прашање претпоставките од вчера и флоскулите на денешницата -Роберт Мартин Адамс.
 4. Пишувањето е за мене како хеклање: Секогаш се плашам дека ќе промашам поента - Изабел Аљенде.
 5. Една страница ми одзеде многу време. Две страници на ден се добри. Три страници се прекрасни - Кингсли Вилијам Амис.
 6. Има многу кои пишуваат многу добро за да не кажат ништо - Франциско Ајала.
 7. Штом ја научите граматиката, пишувањето е едноставно зборување со трудот и истовремено учење што да не се каже - Берил Бејнбриџ.
 8. Јас повеќе мислам дека мислиш од она што го пишуваш, а не обратно - Луис Арагон.
 9. Тешката работа е да не се напише, навистина е тешко да се прочита - Мануел дел Арко.
 10. Војна и мир Ме разболува затоа што не го напишав тоа самиот, и уште полошо, не би можел - Ffефри Х. Арчер.
 11. Секој писател ги создава своите претходници - Хорхе Луис Борхес.
 12. Писателот не е дефиниран на кој било начин со сертификат, туку со тоа што го пишува - Михаил Афаношевич Булгаков.
 13. Литературниот квалитет е обратнопропорционален со бројот на читатели - Хуан Бенет.
 14. Завршувањето книга е како да го однесете детето надвор и да го застрелате - Труман капоти.
 15. Литературата може да биде вечна како таква, но не и чувствата што ја родиле - Пјер Бланшар.
 16. Да се ​​биде писател значи да се украде животот од смртта - Алфредо Конде.
 17. Лажат оние кои сакаат да го маскираат животот со лудата маска на литературата - Камило Хозе Села.
 18. Сè додека постои мисла, зборовите се живи и литературата станува бегство, не од, туку кон животот - Сирил Коноли.
 19. Писателот кој добро пишува е архитект на историјата - Johnон Дос Пасос.
 20. Необичното се наоѓа во многу мал процент, освен во литературните творби, и токму тоа е суштината на литературата - Хулио Кортазар.
 21. Помеѓу недостапната намера на авторот и дискутабилната намера на читателот е транспарентната намера на текстот што побива неодржливо толкување - Умберто Еко.
 22. Постојат три причини да станете писател: затоа што ви требаат парите; затоа што имате нешто да кажете дека светот треба да знае; и затоа што не знаете што да правите во долгите попладне - Квентин крцкав.
 23. Литературата би била премногу напната ако во неа има само бесмртни автори. Ние мора да ги земеме такви какви што се, и да не очекуваме да траат - Оливер Едвардс.
 24. Писателот може да се спореди со сведокот на обвинителството или одбраната, бидејќи, како сведок на суд, тој согледува одредени работи што им бегаат на другите - Илја Еренбург.
 25. Theаволот е неопходен елемент, во литературата и во животот; ако животот биде протеран, ќе биде тажно, лизгајќи се помеѓу два пола на вечноста, а литературата ќе биде само химна на тагата - Омар факхури.
 26. Писателот не се пензионира во слонова коска, туку во фабрика за динамити - Макс фриш.
 27. Земање и отфрлање примери, нивно надминување со силата на јас, таквата е активност на писателот со вокација - Константин Федин.
 28. Кога пишувате, покажете свет во ваша големина - Хесус Фернандез Сантос.
 29. Кога пишувам, се обидувам да повратам некои сигурност што можат да ги охрабрат луѓето да живеат и да им помогнат на другите да изгледаат - Едуардо Галеано.
 30. Не барам голем број читатели, туку одреден број читатели - Хуан Гоитисоло.
 31. Извонредната работа во врска со Шекспир е дека навистина е многу добра, и покрај сите луѓе кои велат дека е многу добра - Роберт Грејвс.
 32. Мислите летаат и зборовите одат пеш. Еве ја драмата на писателот - Julулиен Грин.
 33. Единствената пристојна работа што еден писател може да ја направи за да ги продаде своите книги е да ги напише добро - Габриел Гарсија Маркез.
 34. За еден писател успехот е секогаш привремен, секогаш е неуспех - Грем Грин.
 35. Во процесот на пишување имагинацијата и меморијата се збунети - Аделаида Гарсија Моралес.
 36. Некои писатели се родени само за да му помогнат на друг писател да напише реченица. Но, писателот не може да произлезе од класика што му претходи - Ернест Хемингвеј.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.