30 избрани фрази за книги

Книги, книги и повеќе книгис Толку многу дефиниции, концепти, начини на нивно разбирање или толкување. Што всушност значат, што ни носат, ни вадат или ни одземаат, зошто се и се. Сите автори кои ги пишуваат, од кое било време и националност, имаат свое мислење. Ова е (минимално) избор од 30 фрази избрани над нив.

30 фрази за книги

 1. Кога ќе ви објават нешто, подгответе се за шокот да не го најдете во ниту една книжарница. Бил Адлер
 2. Книга не е напишана еднаш засекогаш. Кога е навистина одлична книга, историјата на мажите додава своја страст. Луис Арагон
 3. Некои книги се незаслужено заборавени; ниту еден не се памети веднаш. Вистан Хју Оден
 4. Книгата треба да излезе и да го бара читателот. Франциско Ајала
 5. Секоја книга е исто така збир од недоразбирањата до кои произлегува. Georgeорџ Батај
 6. Книга што не заслужува да се чита двапати, не треба да се чита во целост. Федерико Белтран
 7. Меморијата оставена од книга понекогаш е поважна од самата книга. Адолфо Био Касарес
 8. Книгата е една работа меѓу нештата, обем изгубен меѓу томовите што го населуваат рамнодушниот универзум; сè додека не го најде својот читател, човекот наменет за неговите симболи. Хорхе Луис Борхес
 9. Ако не можете да кажете што имате да кажете за дваесет минути, подобро повлечете се и напишете книга за тоа. Лорд Брабазон
 10. Поседувањето книга станува замена за читање. Ентони Бургес
 11. Ако читате книги, на крајот сакате да пишувате литература. Квентин крцкав
 12. За да напишам добра книга, не сметам дека е од суштинско значење да го познавам Париз или да го прочитав Дон Кихот. Сервантес, кога го напиша, сè уште го немаше прочитано. Мигел Делибес
 13. Светот е полн со скапоцени книги што никој не ги чита. Умберто Еко
 14. Луѓето за loveубени во книга се како loversубителите на својата сопруга: не мируваат додека не им ја подарат на пријателите за да им се восхитуваат. Така тие стануваат тешки и често го губат. Клифтон фадиман
 15. Сметам дека е многу погрешно да поминувам месеци пишувајќи книга, а потоа повеќе месеци постојано да ме прашуваат што сакам да кажам во неа. Сер Артур Johnон Гилгуд
 16. Нашиот живот го прават повеќе книгите што ги читаме отколку луѓето што ги среќаваме. Греам Грин
 17. Господинот треба да има три примероци од секоја книга: една за прикажување, една за употреба и трета за позајмување. Ричард Хебер
 18. За вистински писател, секоја книга треба да биде нов почеток во кој тој се обидува со нешто што е надвор од неговиот дофат. Ернест Хемингвеј
 19. Потребно е исто толку работа за да се напише лоша книга колку и добра; излегува со иста искреност од душата на авторот. Олдос Хаксли
 20. Кажи ми ја книгата што си ја прочитал и јас ќе ти кажам од кого си ја украл. Илија Илф
 21. Моите книги се литературен еквивалент на Биг Мек со голема помош од помфрит. Стивен Кинг
 22. Никогаш не проценувајте за корицата според нејзината книга. Фран Лебовиц
 23. Штом ќе заврши, книгата се претвора во туѓо тело, мртво лице не може да ми го привлече вниманието, а камоли мојот интерес. Клод Леви-Штраус
 24. Колку е поголем квалитетот на книгата, понатаму пред настаните. Владимир Мајаковски
 25. Сакам книгите да зборуваат сами за себе. Дали знаете да читате? Па, кажи ми што значат моите книги. Изненади ме Бернард Маламуд
 26. Објавувањето книга зборува на маса во присуство на слугите. Анри Монтерлант
 27. Кога на некого му продавате книга, не му продавате половина килограм хартија, мастило и лепак, без да му понудите нов живот. Кристофер Морли
 28. Структурата и стилот се единствените работи што и се потребни на книгата; одличните идеи се отпад. Владимир Набоков
 29. Книгите се мали зрна песок што се формираат со текот на времето. Клара Изабел Симо
 30. Одлична книга треба да ве остави со многу искуства, и на крајот малку уморни. Liveивеете неколку животи читајќи го. Вилијам Стајрон

Fuente: Век на запознавање. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)