20 години Вила и Шаморо, легендарниот пар цивилни чувари создаден од Лоренцо Силва.

Гибралтарскиот теснец, сцената на Лејос дел Коразон, 20-та рата од Вила и Шаморо.

Гибралтарскиот теснец, сцена на Лејос дел Коразон, новата рата на Вила и Шаморо.

Иако Вила и Чаморо не старееле колку што поминале годините од таа прва рата на Далечната земја на езерца во 1998 година, ако има доволно време меѓу нив и, пред сè, многу искуства, така што секој ден тие стануваат сè позамислени, позрели и помалку импулсивни: Далеку од срцето е рата број 11 од серијата. Силва расте во секој од нив како писател, а заедно со него и неговите ликови.

„Можеби најголемиот предизвик во уметноста на живеење се состои во откривање начин да останете приврзани за деновите кога животот почнува да ви испраќа сигнали дека сте почнале да му трошите на тоа.

Така започнува Далеку од срцето, според зборовите на Бевилакуа, Вила, сега втор поручник на Цивилната гарда.

Далеку од срцето: Заплетот.

Во оваа нова авантура, тие се соочуваат со многу сличен и многу поинаков свет Оној што го направија кога обајцата беа многу повеќе дебитанти во цивилната гарда, Рубен Вила, наредник, Вирџинија Шаморо, стражар надвор од академијата. Поставено во Кадиз, Сан Роке, Сокотенде, Ла Линеа де ла концепција и Гибралтар, места каде што географијата и политиката дозволуваат наркотрафико опстојуваат генерација по генерација како времето да запрело таму.

„Тие пораснаа во средина и култура каде што парите се сè: моќ, престиж, безбедно однесување за да водат живот на кој секој му завидува.

Покрај него, во неговата сенка, погубен во британските земји на Гибралтар, перење пари. Силва ни покажува како работите исто така се променија, но во основа, барем во начинот на нејзино спроведување. Со виртуелни пари како поврзувачка оска на историјата, Вила и Шаморо се соочуваат со исчезнување обвиткано во нив Bitcoins, кражба на капацитет за обработка и измама на дигитални идентитети.

„Една од многуте причини да се започне специјализирана надлежност за компјутерски криминал, но тоа веќе го знаете: кога станува збор за правдата, не се решава ниту важното ниту итното.

Криминал во сè повеќе дигитален свет:

На компјутерски техничари на Цивилната гарда имаат во Далеку од срце un тежина во решавањето на конфликтите во согласност со социјалниот момент во кој живееме, не можеа да ја замислат најпознатата двојка во Корпусот кога ја напуштија академијата.

Кражбата на капацитетот на процесите и перењето пари се заговор за „Далеку од срцето“.

Bitcoins, кражба на дигитален идентитет, кражба на капацитет на процеси и перење пари ја сочинуваат заплетот на Далеку од срцето.

Лоренцо Силва е тој што е и не може да му помогне некаква политичка шега но тоа воопшто не го попречува добриот ритам на заплетот.

„Ајде да видиме, вие двајца, ако сакате да се посветите на правење законски реформи, побарајте отсуство и ќе се појавите на следните избори со список на перофлаути.

Протагонисти:

Уште еднаш Вила и Чаморо, забавувајте се, ангажирајте се, повеќе ако е можно, отколку на почетокот. На Позитивност и истрајност на Шаморо, заедно со Филозофијата на Вила во оставкаТие не тераат да размислуваме додека ја јадеме историјата за да откриеме кој е најлошиот од лошите момци.

„Иако од одреден момент животот е ваков, цело време: соочувајќи се со верзии за себе кои никогаш не сте ги очекувале и дека не знаете како по ѓаволите да му објасните на детето кое сè уште е таму, скриено некаде“.

Вила Тој е сè уште тој што е, но многу поумерен, продолжува со неговите филозофски размислувања:

„Умерената амбиција е половина среќа.

Продолжете да сликате поразени лимени војници:

„Досадата се влошува“, и ’рекла Бевилакуа на својата мајка.

Y обајцата остануваат две осамени души за кои односите не одат добро.

„Постојат работи кои престануваат да бидат затоа што едноставно не треба да продолжат да бидат, а незадоволството е несоодветно како и секоја форма на копнеж кон нив.

Почетоците на Вила и Шаморо.

Некои уредници грешеа кога одбија да ја објават таа прва приказна за двајцата цивилни чувари, Далечната земја на езерца. Многу е лесно да се види јасно денес, после тоа продадени дваесет испораки и два милиони книги, но вистината е дека никој не знае како да ја предвиди иднината, без оглед колку објавувачи можат да бидат.

Денес, шпанскиот криминалистички роман не би бил ист без Лоренцо Силва, визијата што ја имаат читателите на Цивилната гарда е многу поблизу благодарение на Вила, Шаморо и придружниците кои ги придружуваат во секој случај.

Како што вели самиот Рубен Бевилакуа:

„Lifeивотот, како компензација за сè што ќе ви одземе, од невиноста до енергичноста на младоста, ви дава не само други алатки, туку и подготвеност да ги користите и да го сторите тоа на начин кој не е премногу неславен“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)