2. Уреднички вести во јануари. Црн роман

повеќе уреднички вести за јануари, овој пат од црн роман. Со разновиден избор на меѓународни имиња како оние на Вилијам Мекилвани, Паоло Роверси или Абир Мукерџи; и државјани како Сантијаго Дијаз y Карлос Басас. Погледнуваме.

Трудовите на Тони Веич -Вилијам Мекилвани 

Втора титула на познатите глалоговска трилогија дека Шкотланѓанецот Вилијам Мекилвани започна кон крајот на XNUMX-тите. Како протагонист го има инспекторот Jackек Лејдлав, мачен полицаец кој, по неговиот очигледна цврстина, крие а голема човечност и многу интелигенција и иронија.

Еве ги имаме Ек Адамсон, алкохоличар бездомник, кој го повикува Лаидлау на смртна постела да му даде А. порака нешто криптично. Во него инспекторот сака да го види клучот за решавање на убиство на подземниот руфијан и разјаснете го исчезнување на Тони Веич, многу идеалистички студент.

Добриот татко - Сантијаго Дијаз

Сантијаго Диаз стои зад скрипти на телевизиски серии исто толку успешни Придружници, Чекор напред Овде никој не живее. Сега тој влегува во криминалистичкиот роман со овој наслов. И со жена протагонист, толку модерен во последно време.

Во него тој ни кажува дека откако добил А. алармен повик, полицијата наоѓа во една вила во мадридската урбанизација а човек извалкан со крв и нож со неговите отпечатоци покрај трупот на неговата сопруга.

Една година подоцна, старец се предава на полицијата тврдејќи дека е киднаперот на три исчезнати лица: бранителот на неговиот син, судијата кој го осуди и студент кој сведочеше против него на судењето. Убеден дека сите тројца биле поткупени, човекот уверува дека секој ќе умира секоја недела сè додека не се уапси вистинскиот убиец на неговата снаа и неговиот син не биде ослободен.

Ова е кога Инспектор Индира РамосЕтички силен како неговата фобија од микроби. Рамос ќе има само три недели да се решат случајот пред тој „добар татко“ го спроведува својот план.

Небесно олово - Карлос Басас

На Карлос Басас дел Реј го интервјуирав последниот декември. Автор на наслови како Залутаниот самурај o Човекот без име, сега го претставува овој роман сместен во БарселонаВо 1843.

Неговиот протагонист е Микел експосито, криминалец од подземниот свет. Кога телото на Виктор, неговиот најдобар пријател, се појавува напуштен во сокак, Микел, со помош на Андреу Вила, газетер, и од Мата и Монлау, одлучува да испита што се случило. Потоа ќе откриете една чудна ланец убиства кои изгледаат од ист автор и со опасна врска со неколку од најмоќните индустријалци во градот, како и со трговија со робови на Куба.

Човекот од Калкута - Абир Мукерџи

Мукерџи е Лондон и една од најновите бестселер со оваа серија која глуми капитен Сем Виндам, ветеран од Првата светска војна со искуство во Скотланд јард.

Ова е првиот наслов објавен овде. Кажи НИ Пристигнување на Виндам во Калкута по крајот на Големата војна, каде открива дека градот ги исполнува сите барања за да му стави крај: неподнослива влажност, нездрава вода, отровни инсекти и што е уште полошо, прогресивна омраза кон своите жители кон британските колонисти.

Виндам се прашува дали сето ова може да биде причина за убиство на висок функционер во уличка на подземниот свет. И пред да бидете во можност да ги аклиматизирате или растерувате опсесивните духови од минатото, ќе се најдете вдлабнати во истражување полно со тешкотии.

Зависници - Паоло Роверси

Избрана како еден од најдобрите писатели на мистерии од критичарите на неговата земја, Роверси се приклучува на одличната колекција што веќе ја има на италијански автори на жанрот.

Во овој роман поставени во деведесеттите и сегашни, започнува на Бадник 1994 година, кога, по сигналот на искра испукан во шума во Офенбург, Германија, бил пронајден тело на човек во снег. Грлото му е пресечено, а рацете му се ампутирани.

Во моментов имаме Ребека Старк, Еден брилијантен психијатар од Лондон кој разви иновативен систем за лекување на пациентите со нивните опсесии. Овој метод е толку ефикасен што еден од неговите пациенти, Рускиот магнат Григориј Иванов, одлучува да му го довери на управување на Изгрејсонце, прва во низата клиники расфрлани низ целиот свет кои помагаат да се излечи секоја зависност.

Меѓу многуте апликации што пристигнуваат да влезат во изгрејсонце, се избрани седум кандидати од различни земји и со различни проблеми. Отпрвин се чини дека сè оди добро, но наскоро некои пациенти мистериозно исчезнуваат. Така, тие почнуваат да ги раздвојуваат и да ги следат за да не избегаат, а исто така да избегнуваат каков било контакт со надворешноста. Сето ова води до игра која ќе има изненадувачки исход.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар Ожа dijo

  Ви благодарам многу за препораките !! Се надеваме дека овие нови дела се во согласност со истите стандарди на жанрот како „Лоба Негра“ и „Реина Роха“. Денешните писатели имаат тенденција ефикасно да го искористуваат факторот на неизвесност, но тој не ја генерира истата интрига како гореспоменатите дела.

 2.   Густаво Волтман dijo

  Одличен список, ќе ги додадам „Трудовите на Тони Веич“ и „Добриот татко“ на мојот список со книги за читање. Ви благодариме за препораките.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)