10 наслови да ги добиеме оваа есен и за сите вкусови

Есента доаѓа. Конечно. Мојата омилена сезона во годината. Пејзажот се менува, кул доаѓа, деновите се пократки ... Накратко, атмосферата станува непобедлива за читање. Есента е исто така време и извор на инспирација, како што им се случи на овие 10 автори кога ги напишаа овие 10 книги. За сите вкусови, за големи и мали, едукативни, поетски, есеи, романтични, патници. Предлози да ги разгледаме, откриеме или откриеме повторно.

Есен во Лондон - Андреа Изкиердо

Оваа млада авторка од Сарагоса ги комбинира студиите по право и деловна администрација со пишувањето на серијата што започнува со овој роман објавено во 2016 година.

Лили пристигнува во хотелот Елесмер во Хајд Парк. Таа е примена на универзитетот благодарение на стипендија и е во стравопочит кон неговиот луксузен престој. Таму тој се среќава Мередит и Ава, кои се како риби во вода во таа средина и се позаинтересирани нивните тајни да не излезат на виделина. Тие се исто така Конор, Рекс, Марта, Том, Фин и Оливер, кого Лили никогаш не би сакала да ја види повеќе. И сите нивните приказни се преплетуваат.

Те чекам на последниот агол на есента - Касилда Санчез Варела

Романтичен роман чии протагонисти, Кора Морет и Чино Црна Гора, тие се сретнаа во средината на шеесеттите години во осамен вагон кој се движеше кон Кадиз. Тие се седумнаесет години, интелигентни се, скептични се и не припаѓаат на ништо. Тој сонува да биде писател. И таа доведува во прашање сè. Но, и едните и другите ќе се препознаат како души близнаци и нивни љубовна приказна тоа ќе трае, со прекини, до крајот на неговите денови.

Есенски тапани - Дијана Габалдон

Повеќе романтичен роман со еден од кралици на жанрот. Ова е четврта рата од серијата Аутсајдер, поставени во далечната американски колонии. Таму пристигнуваат во 1766 година Клер и Jamејми откако избегаа од Шкотска. Тие се населуваат во планините на Северна Каролина во надеж изгради фарма и остани настрана на претстојната американска револуција. И во идно време Брајана Рандал Ја изгуби мајка си и сака да знае за својот татко, кого не го познаваше. Но, вознемирувачко откритие за нејзините родители ја води да патуваат во минатото да ја смени историјата.

Добредојде есен! - Ангели Наваро

Насловите не може да недостасуваат за најмалите и тука оди првото. Во оваа книга многу активности поставен на есен, идеален за забава за време на патувања, одмори и врнежливи денови. Има загатки, лавиринти, свирки ... И сите да продолжат да учат да бројат, да ги идентификуваат концептите, да ги поврзуваат и бојата.

Есенската книга - Ротраут Сузана Бернер

И ова второто, кое припаѓа и заврши оваа авторска серија за сезоните. Повторно илустрации, двојна страница, се полни со карактери, детали, ситуации и сценарија поврзани со есента. Нема текст, што им овозможува полесно и на пред читателите и на првите читатели да уживаат во повеќе приказни што се раскажуваат преку цртежите.

Есенско сонце - Роза Гомез

Невозможно е дека поезија при некое читање на ова време. Овој автор ни го носи во овој наслов. Рози, литература, моќ на умот и елеганција на јазикот да го обнови духот и да почувствува повеќе сила.

Римска есен - Хавиер Реверте

Како не патуваат кога топлината веќе не владее. И има ли подобро место од Вечен град да помине парче есен? Ни раскажува Хавиер Реверте во дневник ја формира својата визија за „градот на градовите“. Со неговиот личен стил, полн со страст, култура, историја, поезија, хумор и нежност.

Есенска песна на пролет - Марсело Галијано

Овој автор Аргентинец ни ја носи таа книга што ја раскажува приказната за уna млади дваесет и нешто од сиромашен кварт на Буенос Аирес. Започнете да работите во станбена област да се грижи за болен човек, чиј живот ќе биде изгаснат за неколку месеци. Но, зад изгледот на тој убав, зрел, милионер има многу што таа ќе открие и ќе му го промени животот. Поезија, иронија, страст, хумор и еротика звучи одлично.

Есента на средниот век - Јохан Хуизинга

Овој портрет на животот, мислата и уметноста за време на XIV и XV век во Франција и Холандија тоа е класика од 1927 година. Хуизинга ни покажува а голема фреска од доцната средновековна ера што овозможува реконструкција на времето.

Есента на мрачните ангели - Кристи Спенсер и Табита Ли Спенсер

Објавено во 2014 година, тоа е втор дел од сагата Темните ангели напишана од сестрите Кристи и Табита Ли Спенсер. Таа ни ја раскажува приказната за уште две сестри, Дона и Инди, живеејќи на скоро напуштена фарма исполнета со спомени од подобро минато. Тие се многу различниНо, се чини дека и за двајцата loveубовта е забранета. Или можеби не. Среде своето постоење тие се мешаат a страшна тајна и убов што трае цел живот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.