Вилијам Батлер Јетс. 153 години на големиот ирски поет. 6 песни

Вилијам Батлер Јејтс е еден од најголемите поети на Ирска и денес е негов родендени. Тој исто така беше драмски писател и една од најрепрезентативните фигури на ирската книжевна ренесанса. Тој исто така беше во политика и служеше како сенатор. Во 1923 година го добил Нобелова награда за литература. Оди 4 негови песни за да ја прослават својата годишнина.

Вилијам Батлер Јејтс

Роден во Даблин, кога го прочита својот говор за прифаќање на Нобеловата награда на Кралската шведска академија Јетс, прогласен за тоа знаме на ирскиот национализам и ирската културна независност. И, тоа е дека мистичниот ореол што го опкружуваше овој автор имаше многу врска со неговиот интерес и пофалби што го направија епска и келтска митологија на нивната земја.

Всушност тој имал контакт со езотеризам од тоа време и беше дел од тајната наредба Златна зора, иако подоцна ја напушти. Основана Театар на опатија и Ирски народен театар, која ја режирал во текот на својот живот, инспириран од келтските традиции и античките народни легенди.

Ван 6 негови песни да го памети или да го претстави на непосветен во неговата работа: Кога си старКој сонуваше дека убавината минува како сон?Тој се сеќава на заборавената убавина Прва љубов, Дајте your на вашата сакана неколку стихови y Виното влегува во устата.

6 песни

Кога си стар

Кога сте стари и сиви и уморни
и кимајќи со оган земи ја оваа книга,
и полека читајќи, сонувајќи за мекиот поглед
што некогаш ги имаа твоите очи, со нивните длабоки сенки;
колку ги обожаваа твоите моменти на радосна благодат,
и тие ја сакаа твојата убавина со лажна или вистинска loveубов;
но еден човек ја сакаше душата аџија во тебе,
и ги сакав тагите на твоето менување на лицето.
И потпрена на сјајот на трупците,
мрмориш, малку тажно, како fledубовта избега,
како лебдеше далеку над планините,
и го скри лицето меѓу мноштво starsвезди.

***

Кој сонуваше дека убавината минува како сон?

Кој сонуваше дека убавината минува како сон?
За овие црвени усни, со целата нивна уморна гордост,
веќе тажно, што не е ни чудо што можат да претскажат,
Троја нè остави со забавен и насилен блесок,
и синовите на Усна нè напуштија.

Ние дефилираме, а напорниот свет парадира со нас
Меѓу душите на мажите кои се збогуваат и се откажуваат од своето место
Како бледите води во нивната ледена трка;
Под passingвездите што минуваат, пена од небото,
продолжи да живее ова осамено лице.

Поклони се, архангели, во твојот мрачен дом:
Пред да постоете и пред какво било чукање на срцето,
предадена и kindубезна таа застана покрај неговиот престол;
Убавината го направи светот тревна патека
така што Таа би ги ставила своите талкачки нозе.

***

Тој се сеќава на заборавената убавина

Околу тебе во моите раце,
Ја држам против моето срце таа убавина
одамна поминато од светот:
постави круни што ги фрлија кралевите
Во духовни бунари, војски што бегаат;
приказни за loveубовта плетени со свилени конци
од дами во сон, во ткаенини
што го негуваше молецот убиец:
рози на изгубени времиња,
што дамите плетеа во косата;
ладни лилјани од дожд што ги носеа момичките
низ мрачни свети ходници,
каде се креваа маглови од темјан
и дека само Бог размислувал:
од бледите гради, одложената рака,
тие доаѓаат кај нас од други земји потешки од сон.
И кога воздивнуваш помеѓу бакнежите
Ја слушам белата убавица како воздивнува
за оној час кога сè
мора да се конзумира како роса.
Но пламен на пламен и бездна на бездна,
и престол на престол и пол во соништата,
потпирајќи ги мечевите на своите железни колена,
за жал, тие разгалуваат над големи осамени мистерии.

***

Прва љубов

Иако беше нахранет, како лута месечина,
за убиственото бебе на убавата,
одеше малку, малку поцрвенето,
и застана на мојот начин,
сè додека не помислив дека нејзиното тело
во него живееше живо, човечко срце.

Но, бидејќи мојата рака го допре
и најде срце од камен,
Пробав многу работи
и никој од нив не работеше,
бидејќи станува лудак
раката што патува по Месечината.

Таа се насмевна и така ме трансформираше,
Станав неквалитетен
зборува сам, џабеејќи сам,
со празен ум
дека небесното коло на вездите
Кога Месечината талка

***

Дајте your на вашата сакана неколку стихови 

Прицврстете ја косата со златна фиба,
и подигнете ги тие скитници плетенки.
Го замолив срцето да ги направам овие сиромашни стихови:
работел на нив ден за ден
тажна зграда за убавина
со остатоци од битки од други времиња.

Само со кревање на бисерот од твојата рака,
завиткајте ја вашата долга коса и воздишка,
машките срца чукаат и горат;
и пената како свеќа на непроqueирниот песок
и starsвезди кои го зголемуваат небото со роса,
тие живеат само за да ги осветлуваат вашите нозе што минуваат.

***

Виното влегува во устата 

Виното влегува во устата
И loveубовта влегува во очите;
Ова е сè што навистина знаеме
Пред да остарите и да умрете.
Вака ја донесувам чашата до устата,
И те гледам, и воздивнувам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел де Урбион dijo

  Љубовта влегува во цревата
  со бранови наречени чувства
  Има очи кои не гледаат и не се залажуваат
  кога љубовта доаѓа слатка со ветрот.