Што е епилог, типови, совети и познати примери

што е епилог

Без разлика дали пишувате книга или сте заинтересирани за сите нејзини делови, мора да имате на ум што е поговор. Чекај, не знаеш?

Тогаш Не само што ќе ви кажеме што е епилог, туку ќе ви кажеме колку видови има, каде е поставен, која е неговата функција и неколку примери. што треба да го имате на ум. Оди за тоа?

илустрација на книга со шолја чоколада и срца

Можеме да конципираме епилог како а дел на крајот од делото (сфатено со оваа книга, претстава, кино...) што ќе обезбеди нешто повеќе информации за конечната судбина на ликовите. Со други зборови, можеме да кажеме дека тоа е нешто како разрешување на крајот на приказната, уште еден напредок за тоа како тие ликови завршуваат или живеат надвор од крајот што го има.

Понекогаш, тој епилог не се користи само за давање информации за таа крајна дестинација на ликовите туку служи како објаснување или одраз на историјата што се одвивала во тоа дело. Можеме да кажеме дека делува како да нуди поширока перспектива или визија за сè што се случило во тоа дело.

Сега, зборуваме за изборен елемент. Односно, може да има или не, тоа зависи многу од авторот. Покрај тоа, тој нема минимално или максимално продолжување. Понекогаш тие можат да бидат само неколку букви, а други пати долги како поглавје или повеќе.

жена што чита во близина на морето

Сега кога знаете што е епилог, следното нешто што треба да знаете е дека постојат неколку видови. Тоа е нешто што не многумина го знаат, но ако сте писател, За вас е погодно да ги разликувате за да знаете, во секое дело кое е најдобро да се користи.

Овие се:

 • наративен епилог: Главната карактеристика на ова е да се дадат информации за исходот на приказната или што се случува со ликовите во тоа дело.
 • Промислен епилог: Во овој случај, тој нуди рефлексија или интерпретација (понекогаш дури и реинтерпретација) на приказната воопшто, или на најважните теми кои се раскажани во неа.
 • На транзиција: Се сеќавате ли на оние книги кои завршуваат и кога ќе ја свртите страницата велат „x години подоцна“? Па, тоа е преоден епилог, кој означува промена, што напредува во времето, во промена на место итн. да се стави крај на приказната (сега, може да значи и дека има нов почеток (во следната книга)).
 • епилог од соништата: Се фокусира пред сè на еден од ликовите, обично главниот, на таков начин што покажува или фантазија или сон, што открива повеќе за неговите желби. Понекогаш може да се користи и како увертира за следната книга. И тоа може да биде од главниот лик или од друг кој ја презема палката во следниот.
 • пародичен епилог: Како што покажува неговото име, служи за пародија или за наоѓање хумор или иронија на крајот од делото.
 • Тестамент: Во овој случај, целта е да се објавуваат сведоштва или изјави од експерти или личности. Не е широко користен во фиктивната литература, но има место во нефикцијата.

На оваа бина, можеби ви е јасна функцијата на епилог. Бескорисно е за ништо друго освен:

 • Дајте дополнителни информации за ликовите или за исходот што се случува во приказната.
 • Понудете објаснување или размислување за прочитаното.
 • Дајте поопшта перспектива на прочитаното.
 • Затворање и решавање на парцели кои ќе останеа отворени во работата.

Навистина функцијата на епилог не е ништо друго освен да се заврши работата така што читателот или гледачот се задоволни и со сите рабови обединети во него.

Каде оди епилогот во книга?

Сето горе кажано, нема сомнеж дека местото каде што треба да оди овој епилог мора секогаш да биде на крајот од книгата. Но, не мора. А тоа е дека, кога има билогии, трилогии... секоја од нив може да има епилог кој во исто време служи како почеток на следната книга.

Друга опција е епилогот да служи за одвојување на еден дел од книгата од друг. На пример, затоа што се прави рефлексија и потоа се поминуваат неколку години со други ликови, но во иста книга и на иста тема.

жена што чита на поле

Дали сакате да напишете епилог кој навистина ја исполнува својата функција? Се сеќавам дека Тоа не е нешто задолжително во едно дело, може или не Во случај да ви треба, она што го препорачуваме е следново:

 • Останете доследни на работата. Односно, да го следи истиот јазик, да нема конфликти или противречности во делото или во ликовите.
 • Не правете претпоставки или предвидувања. Целта е да се затвори делото, а не да се остави отворено нешто што би можело да имплицира оставање на читателот или гледачот со друга мистерија (освен ако потоа има друго дело).
 • Не правете резиме на работата. Ако сакате да направите размислување, добро, но тоа не значи дека треба да го сумирате.
 • Обидете се да го имате истиот тон на гласот што сте ги имале во работата за да не е многу драстична промена.
 • Не го продолжувајте епилогот. Најдоброто нешто е што ова оди до поентата и е концизно.

Имајте на ум дека ќе ја „затворите“ приказната и треба да го натерате читателот или гледачот да почувствува дека таа веќе има крајна точка и нема повеќе (освен ако, се разбира, нема).

Примери на епилози во книги

За крај, би сакале да ви оставиме неколку примери на епилози кои можете да ги најдете во некои книги.

 • „Господарот на прстените: Враќањето на кралот“ од JRR Tolkien: Ако го имате при рака, можете да го погледнете и ќе видите дека има епилог во кој дава повеќе информации за тоа што се случува со ликовите по битката кај полињата Пеленор.
 • „Убиј птица потсмев“ Харпер Ли: Во овој случај, епилогот ја прескокнува приказната 20 години за да даде информации за ликовите.
 • «1984« од Џорџ Орвел: Епилогот во оваа книга, за разлика од другите, е рефлексија на самата тема и како таа влијае на денес (од кога е напишана).
 • "Големиот Гетсби" од Ф. Скот Фицџералд: Во него можете да најдете и информации за судбината на ликовите и исто така рефлексија.

Дали ти е јасно што е епилог?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Janet dijo

  Фала на информацијата, немаш поим за што се работи, иако не сум писател ако ми го привлече вниманието.