Што да студирате за да бидете писател

Личност што размислува што да студира за да биде писател

Сигурно повеќе од еднаш сте си го поставиле прашањето што да студирате за да бидете писател. Можно е да мислите дека за ова не ви треба ништо повеќе од страста за буквите. Или, напротив, дека сте на мислење дека треба да се тренирате за да бидете „вистински“ автор.

Вистината е дека и двете теории се точни.. Има луѓе на кои не им треба ништо да учат за да бидат писатели и да бидат успешни. А на другите им е потребна соодветна обука за да им дадат доследност на нивните идеи и да ги направат нивните книги добри. Дали сакате да дознаете повеќе за темата? Потоа прочитајте.

што е тоа да се биде писател

Девојка која не знае што да учи за да биде писателка

Да почнеме со наједноставното. А тоа е да се знае што се смета за писател. Ова може да биде човек кој пишува и, претпоставуваме, е добар во тоа.

Со други зборови, е личност која ќе се посвети на пишувањето и која создава книги, приказни, поезија итн.. Но, не затоа што знаеш да пишуваш, веќе си писател.

Многу луѓе пишуваат добро, но немаат аспект на писател. Значи, што ги издвојува? Па, конкретно важен дел: талентот.

Некои експерти велат дека писателите може да се „родени“ или „направени“. Контрастот е во тоа што ако сте ’родени како писател’ тоа значи дека имате талент за создавање приказни, креативни сте и идеите постојано ви се вртат низ главата. Од друга страна, тој што „прави“ би бил писателот кој со обука, дисциплина и техника ја достигнува таа цел, создавајќи дела кои се навистина добри.

Дали има писателска кариера?

Маса со пенкало и мастило

Лесниот, брз и едноставен одговор е „не“, не постои писателска кариера како таква. Но да има курсеви и кариери кои се поврзани со тоа и дека, понекогаш, тие се оние на кои им се препорачува да студираат за писател.

Не со проучување на нив ќе се сметате за писател. Има многу луѓе кои ги проучуваат и кои не се успешни во таа гранка. Затоа што понекогаш е потребно „малку магија“ тоа е она што го дефинира вашето пенкало. Или објасни на друг начин, треба да знаеш да раскажуваш и тоа е нешто што не те учат во училиште или во средно училиште.

А кои се тие раси? Ние ги коментираме.

Диплома за уметности

Еден од најпознатите е шпанскиот јазик, каде што шпанскиот јазик се изучува од неговото раѓање до денес, согледувајќи ги нијансите што се промениле, правописните правила, проучувањето на класиците итн.

Од сите кариери би можеле да кажеме дека е најблиску до писателската професија бидејќи ви овозможува да се справите со зборовите што не ги добиваат многумина. Дополнително, со проучување на важни автори на литература, имате референци и примери на дела кои успеале или успеваат секојдневно.

Во ова можно е некои работни места да не се само рецензии на книги, туку и да го применуваат знаењето во приказни или приказни кои ќе треба да ги напишете од нула.

Новинарство

Друга кариера поврзана со пишувањето е новинарството. Но, бидете внимателни, бидејќи Оваа обука ве подготвува да го научите процесот на истражување, собирање информации и пишување новинарска статија.. И иако многу работи можат да се поклопат со литературата, вистината е дека не се. На пример, пишувањето на оваа статија не е исто што и пишувањето книга. Тоа целосно го менува начинот на кој се изразувате.

И покрај тоа, може да биде добра опција, особено да „знаете како да се продадете“ како писател.

филмска кариера

Опција која не ја разгледуваат многумина, а која сепак има многу продажни места и вклучува работа како писател (поконкретно како сценарист), е филмската кариера.

Не е баш кариера да научиш да пишуваш книги или романи, туку да ги претвориш во филмови и/или серии, бидејќи ќе ти даде основи да знаеш како да синтетизираш дело во сценарио.

А работилниците, курсевите и мајсторите?

Писател почнува да пишува

Сигурно сте виделе многу курсеви поврзани со пишување рекламирани на Интернет: како да се напише роман, курс за детективски роман, хорор... Дури и да се навлезе во заплетот, ликовите, завршетоците...

Точно е тоа се многу повеќе фокусирани на потребите на писателот, и дека нема сомнеж дека ќе ти служат многу повеќе од факултетските дипломи кои се поопшти.

Но, во зависност од курсот, како се предава, наставната програма, длабочината во темите итн. Може или не може да се смета за добро. Особено за да навистина работи за вас.

Најважно е да се биде писател

Без оглед на тоа што многумина лично може да размислат Една од најважните работи за да се биде писател е да знаеш да пишуваш.. Правописните грешки, злоупотребата на зборови и/или фрази, незнаењето како да се примени минималното знаење од правопис, граматика и лингвистика значи дека личноста не може да се смета за добар писател. За среќа сето ова може да се научи.

Што друго е потребно? креативност. На книжевен пазар каде се чини дека сè е веќе создадено, многу е важно да се извади дело од „топ шешир“ кое е оригинално и кое прикажува реална и добро исткаена приказна.

Во заклучок…

Не можеме да кажеме дека треба да учиш за да бидеш писател. Многу од старите воопшто не учеле. И тие беа добри. Тие и денес се сметаат за едни од најдобрите во литературата. Но, навистина не знаеме како дошло до нивното пенкало да стане хит. Што ако поминуваат часови и часови читајќи или посетувајќи часови со други говорници за да ја откријат тајната на литературата?

Така, би можеле да кажеме дека постојат неколку знаења што е важно да се поседуваат:

 • Ликови. Не е доволно да ги создадеме и тоа е тоа. Ако навистина сакате да бидете писател, треба да ги натерате да сочувствуваат, да бидат реални, да имаат минато и иднина што ги обележува.
 • Наративот. Начинот на раскажување, раскажување на приказната е поважен отколку што мислите. И тоа не е нешто што тие го поттикнуваат во училиштата или институтите. За да се постигне ова, многу читање и многу пишување се две суштински задачи.
 • стрес точки. Тоа би спаѓало во она што е наратив, но тие се важни делови затоа што тие се оние што можат да завршат со уништување на романот.
 • Како да продадете роман. Иако се чини дека ова не е тема со која треба да се занимава писателот, имајте на ум дека издавачите обично не прават промоција освен ако не сте бестселер и не покажале дека придвижувате маси. Додека не го достигнете тоа, ќе треба да бидете писател и комерцијален на сопственото дело (дури и кога објавувате со едиторијал).

Ако немате финансиски средства да студирате за писател, тогаш ви препорачуваме да читате многу, од сите жанрови и да анализирате како другите автори го користат јазикот во корист на нивните приказни за да го привлечат вниманието на читателите. Дури и да не го сфатите тоа на почетокот, малку по малку ќе го применувате знаењето што го стекнувате индиректно. Секако, бидете внимателни при изборот на типот на книга и автор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фреди Валеро dijo

  Ако има кариера и се вика (книжевно творештво) веќе има неколку универзитети кои ја имаат во своите предлози.

 2.   Claudia dijo

  Здраво
  Во Аргентина има обука за пишување уметност.
  Универзитетот за уметности на УНА е јавен и бесплатен, тој нуди обука што го води и го придружува студентот да помине низ различни области на пишување, поезија, сценарио, наратив: приказни, есеи, романи, пишување новости во жанрот научна фантастика. или полиција. Како и пристапи од критики.
  Кариерата започна во 2016 година и веќе има дипломци, издавачи родени таму, циклуси на читање итн.