Што ако Барнс и Нобл се затворат?

Barnes & Noble

Една од најголемите книжарници во Соединетите држави се наоѓа во сериозна криза, криза која предвидува наскоро затворање, а најнегативните веќе шпекулираат или се прашуваат што би се случило доколку се затвори Барнс и Нобл. Иако во теорија ова затворање не би влијаело на Европа, особено на Шпанија, вистината е дека според студиите, затворањето на Барнс и Нобл може да биде сериозно и да влијае на која било земја, вклучително и самата Шпанија.

Иако Барнс и Нобл е во криза, нејзината продажба е сеуште голема, што влијае на продажбата на многу издавачи, оттогаш Барнс и Нобл продава 30% или повеќе од многу издавачи.Се разбира, тие се бројки што доколку се променат би можеле да го променат светскиот пазар на издаваштво, но навистина има повеќе. Барнс и Нобл има навика да ги плаќа своите книги, што е одличен поттик, па дури и дозволува дека многу писатели и издавачи можат да живеат од Светото Писмо за својата егзистенција.

Иако далечинско, акцијата на шпанскиот пазар ќе дојде доколку се затвори Барнс и Нобл

Многумина предупредуваат дека отстранувањето на оваа поддршка ќе значи исчезнување на многу дела и уште повеќе на многу мали издавачки куќи кои преживуваат при продажба. Исто така, може да се претпостави монопол, како што неодамна се случи во Велика Британија, каде што по напуштањето на Барнс и Нобл, на Амазон му остана 95% од пазарот на е-книги.

Затворањето на овие мали издавачки куќи ќе има последици и на шпанскиот пазар тие не би биле преведени или извезени, нешто што иако се чини невозможно, благодарение на Интернетот е се почеста отколку што се очекуваше.

За среќа во Односите меѓу книжарниците и издавачите не се толку блиски во Шпанија што се однесува до една книжарница да зазема висок процент на продажба на издавач, тоа е позитивниот дел, но сигурно многу мали издавачи ќе сакаат некоја од нивните книжарници да им продаде 30% од своите книги. Сето ова се базира на идни ситуации, нешто што сè уште не е дадено, но иднината на Барнс и Нобл е прилично црна И иако евентуално може да произлезе од ова, сигурно дека ситуацијата во старата книжарница во Соединетите држави ќе послужи како поука за повеќе од еден издавач.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Антонио Julулио Росело. dijo

    Штета е што толку добра книжарница е затворена, додека продажбата на огнено оружје се зголемува. Не разбирам што се случува, дали незнаењето на многу политичари и амбицијата за пари се главните причини за овој факт? Waitе почекам да видам што ќе се случи ...

бул (точно)