Ел Анхел Негро, од Анжелика Пуерто Тело

Корица на „Црниот ангел“

Секојдневно се појавуваат нови книги од различни делови на светот, но ако има некоја што совршено ги претставува шармот и магијата на колумбиските приказни, тоа е Црниот ангел. Вториот том Истории на моите народи, антологија напишана од колумбискиот автор Ангелика Порто Тело, формира амалгам од карактери, пресврти во заплетот и дијалози што ќе ве натераат да патувате од вревата на Богота до тропската Баранкилја.

Содржина на „Црниот ангел“

Црниот ангел Колумбија

Автобуски терминал во Богота, една од главните фази во историјата.

Бродот се лизга

за сино, за сите блуз,

крајбрежјето е најдолго

осамена линија на универзумот,

белите песоци минуваат и минуваат,

голите планини се креваат и паѓаат,

и земјата оди покрај морето,

заспана или мртва во 'рѓосан мир.

Со Регресо, оваа поема од Пабло Неруда ја започнува приказната за Изабел.

По смртта на нејзиниот татко, најдобриот раскажувач што некогаш го познавала, оваа млада 14-годишна протагонистка, исто така писателка, го напушта родниот град Вилета во придружба на само магацинот тетратки Норма. Изгубена и сама во светот, Изабел се среќава со Анхел Валбуена, поранешен пилот на колумбиското воено воздухопловство со кој се запишува во страсна авантура што завршува во Баранкилја, на карипскиот брег на Колумбија. Сепак, она што започнува како непредвидена и огнена loveубовна приказна, завршува во претворање во пекол кога Анхел започнува да ги манифестира своите различни проблеми со алкохолот. Уморна од тоа да остане заклучена во зелената куќа што ја граделе заедно, Изабел завршила во ресторанот на згодниот Либанец, Назир и нејзината мајка, не знаејќи дека ќе го донесе детето што го очекува и дека му припаѓа на Ангел. нејзината толку комплицирана судбина. како возбудлива.

Карактери на црниот ангел

Баранкилја, Црниот ангел на Анжелика Порто Тело

Баранкилја, град на колумбиските Кариби каде се одвива голем дел од работата.

Црниот ангел е составен од разни карактери, иако ги коментираме главните за да не откриваме повеќе за интересната заговор:

 • Изабел: Главниот јунак на оваа приказна е млада девојка едвај 14 години со големи сини очи која, како што опишува Пуерто Тело, „е силна млада жена за работа и чувствителна за буквите. Под влијание на нејзиниот татко Антонио, lубител на пишувањето, и предизвикана од нејзината злобна мајка Мерцедес, Изабел ќе биде принудена да побегне дома по смртта на нејзиниот татко и да започне нов живот. Една полна со изненадувања, горчина и среќа. Од непредвидливи ситуации.
 • Ангел Валбуена: Анхел е поранешен пилот на колумбиската авијација многу постара од Изабел. Тој станува нејзин главен заштитник откако ја запознал на автобускиот терминал во Богота и предлага да отпатува со него до Баранкилја. Обоен, интензивен и полн со крајбрежни колоквијализми (како што се нарекуваат жителите на Колумбиските Кариби), Анхел и дава на Изабел две години желба и страст, но нема inубов. Таткото на идниот син на Изабел, Анхел завршува во еден од оние неславни градски пијаници кои никој не сака да ги вработи или да ги поддржува.
 • Назир: Син на сопственикот на либанскиот ресторан Ал-Јана, Насир е привлечно момче со арапско потекло, кој пристигна во Колумбија на 9-годишна возраст, зборувајќи совршен крајбрежен човек. Тој станува новиот заштитник на Изабел кога таа бара работа да се опорави од нејзината отуѓеност со Ангел. Конечно, Назир се заубува во неа, станувајќи главна loveубовен интерес на главниот јунак.
 • Амира: Таа е мајка на Назир и уште една од големите поддржувачи на Изабел, особено кога се породи и нејзиниот живот целосно се менува.
 • Морска светлина: Таа е мајка на Анхел Валбуена и негативец на приказната, бидејќи тргнува да го воспитува својот внук, без разлика колку луѓе ќе и го попречат патот. Тоа е ликот кој е главниот поттик за јазолот на приказната, што нема да ви го откриеме.

Анжелика Порто Тело: Способност за транспорт

Ангелика Порто Тело

Анжелика Пуерто Тело, автор на Историите на моите народи.

За неколку години во кои новите технологии и глобализацијата ни овозможуваат да ги прифатиме и откриеме новите приказни, делото на Ангелика Порто Тело станува најдобро наследство на големите мајстори на колумбиската литература.

Родена во Богота (Колумбија) во 1982 година, Порто Теelloо дипломираше микробиологија во 2008 година, година во која реши да се пресели во Аргентина за да ја продолжи својата кариера. Сепак, таму ја сфати својата вистинска страст: пишувањето. Откако започна да работи како преведувач и наставник по јазик, таа објави две раскази, ВИП и Нора, во 2013 година. Потоа следуваа наградите: 1-ва меѓународна награда за краток роман Марио Варгас Лоса, одржан во Перу, и Прв натпревар по кратки раскази зависи од гледна точка, во Шпанија Покрај Пандора, графички роман претставен во Шпанија во 2016 година, Анжелика започна сага за Приказни за моите градови, Ветувањето е првиот наслов, објавено во 2015 година. Краток роман се претвори во вистинска декларација за намера при презентирање на насловот.

Бидејќи Црниот ангел е како тропско овошје, сочно полно со нијанси. Едно тоа го наследува наративот на големите латиноамерикански автори како Гарсија Маркез или Аleенде, да сликаат приказни кои мирисаат на море, се потат како нивни ликови и претставуваат потопување во колумбискиот свет пеш. За возврат, во романот Богота и Баранкила дејствуваат како спротивности: додека главниот град на Колумбија предизвикува студенило и тага во приказната на Изабел, Баранкила, како и секое тропско место, буди страст и желба, мотивација и авантура.

Јасна сигурност за loveубовта што авторот ја обработува за морето. Истиот во кој започнува и завршува? оваа приказна што ја потврдува моќта на новата генерација писатели и приказни што се едноставни, колку и возбудливи.

Дали сакате да погледнете Црниот ангел?

Покрај тоа, можете да ја следите Анжелика Пуерто Тело на нејзината сметка Instagram.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.