«Фрактал», нова книга-албум со поезија од драматургот и поет Дејвид Фернандез Ривера

Дејвид Фернандез-Ривера-фотографија-од-anуан-Села

Поетот и драматург од Виго Дејвид Фернандез Ривера само што ја издаде книгата-диск „Фрактал“ преку мадридската фирма Изданија на Амаргорд.

Со ова антологијаРивера одлучува, за прв пат, и по повеќе од петнаесет години да создава непрекинато, да направи пауза за да погледне назад. И тоа е дека «Фрактал » Тоа е антологија на периодот помеѓу 2009 и 2015 година, фаза во која писателот објави трилогија составена од Бодликава жица (2009), Сахара (2011) y Агат (2014). Покрај тоа, овој проект вклучува неколку необјавени песни од циклусот, заедно со А. диско во која авторот реинтерпретира некои од најрепрезентативните песни од овој период.

Оваа книга-диск претставува јасна поделба помеѓу две различни фази во рамките на истиот креативен циклус. Песните што припаѓаат на Бодликава жица ya Сахара покаже автор кој ја крева својата поезија на различни теми како ропството во XNUMX век, училиштето, отуѓувањето, распаѓањето на човечките суштества со природата и со сопствениот идентитет итн. Меѓутоа, во најновите креации, односно во оние што одговараат на Агат, DFR се оддалечува од перспективата на авторот за да создаде од перспективата на читателот, обидувајќи се да го натера да расте од сопствената слобода.

Конечно, на диско целосно завршете го разбирањето на оваа фаза. Од многу мала возраст, Давид Фернандез Ривера веруваше во потребата да се изградат алтернативни формати за да се оствари поезијата во живо. И конкретно, помеѓу 2009 и 2015 година, Ривера се обиде да ја сподели својата поезија на сцената, а особено преку звук и интерпретација, па оттука и важноста на оваа диско да се разбере работата на Ривера низ овие години. Гласот, како средство за поетска комуникација, отсекогаш бил еден од транспарентите на поетот.

прекривка-фрактал_

Преглед на животот и книжевната кариера на поетот

Давид Фернандез Ривера (Виго, 1986), поет, драматург, композитор, кореограф и режисер на театар. Неговата кариера е обележана со неусогласеност, континуирана потрага по авангарда, како и со посветеност на нашиот сопствен природен идентитет, сфатена како основна етиологија на неговите стихови. Тој е познат по тоа што својата работа ја материјализира преку најразновидните кодови, дури и соочена со песната до ограничувањата на јазикот и јазиците.

Траекторија, од година во година

 • 2004 година: Го издава „Одење во магла“.
 • 2005 година: Објавува „Сентимиенто и луз“ и „Песни за моето отсуство“.
 • 2006 година: Објавува „Стидс“, младинска антологија.
 • 2008 година: «Помеѓу сенката и плачот».
 • 2009 година: Основана е „Друштво на Давид Фернандез Ривера“.
 • 2010 година: «Бодликава жица».
 • 2011 година: „Сахара“, „Одгласи на ноќта“.
 • 2012 година: Театарски текст „Хипноза“ - „Колонијата“.
 • 2014 година: «Агат».
 • 2015 година: «Сфери», «Фрактал».

Книга што сигурно има збогатувачко читање и автор што треба да се следи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.