Измислување, имаме проблем: расизам

расизмот

Светот на издаваштво на фикции е зафатен од „структурен, институционален, личен и универзален“ расизам според новиот извештај кој открива дека помалку од два проценти од над 2000 приказни за научна фантастика објавени минатата година биле објавени од писатели на црно.

Овој извештај е објавен во списанието Fireside Fiction, во кое се вели само тоа 38 од 2039 приказни објавени во 63 списанија во 2015 година се напишани од писатели од црна боја.

„Веројатноста дека е случајност дека само 2% од објавените писатели се црнци во земја каде 13.2% од населението е црно е 0.00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000321%“

 

"Сите знаеме. Знаеме. Не ни треба бројка за да го видиме тоа, бидејќи во сите делови на нашето општество, маргинализацијата кон црнците е сè уште голем проблем во издавачкиот свет ... Целиот систем е изграден за да им користи на белците"

 

"Не можам да кажам дека сум изненаден… Мислам дека секој што обрнува внимание на публикациите на фантастиката воопшто и на кратката фантастика особено, знае дека има голем проблем со недоволно застапеност на луѓето во боја и дека е уште полошо за црните писатели “.

Половина Нигериец, половина американски автор, Ннди Окорафор, кој ја освои наградата Светска фантазија, го коментираше овој факт:

"Не ми треба извештај за да ми го каже она што веќе го знам. Проклето, ова е една од најголемите причини поради кои започнав да пишувам, затоа што како читател не можам да ги видам приказните што сакам да ги читам, ликовите што сакам да ги читам, недостатокот на разновидност. Не поминувам многу време очајно за нешто што е таму со векови. Продолжувам да се движи “.

Извештајот, напишан од Сесили Кејн, со податоци собрани од Итан Робинсон, се фокусираше на црните автори, наместо на авторите на боја затоа што, според Кејн, иако сите тие се важни, тие забележале различни модели во кои иницијативи за различност ги исклучија црнците.

Од друга страна, авторот Јустина Ирска напиша есеј придружуван од извештајот.

"Заедницата за научна фантастика и фантазија има проблем со расата. Поконкретно, издавачката куќа СФФ како целина е, и сè уште е, анти-црна. Луѓето во СФФ сакаат укажуваат на успешни црни автори како доказ дека еволуиравме затоа што тоа е популарна заблуда дека ако една црна личност може да успее, тогаш очигледно сите сме се надминале од институционалниот расизам. Но, анализата од 2015 година ја стави вистината за оваа лага “.

Авторот Трој Л Вигинс напиша и друг есеј коментирајќи го следново:

„Вистината е дека Имам поголема шанса да бидам неправедно осуден за кривично дело отколку да продадам приказна. кратка фикција во списание “.

Зарем овој коментар не ве потсетува на реалноста на Да се ​​убие птицата подбивка? Ако сте црн, автоматски сте осудени и сите ќе претпостават дека ако некој ве обвини за нешто, тоа ќе биде вистина.

Брајан Вајт е автор на списание, кој критички погледна кон своето списание, кое во 3 година објави вкупно 2015 раскази од писатели на црно, од вкупно 32

"Погоди што? Во 2015 година, Fireside не објави ниту еден црн писател “.

Тој исто така коментира дека, откако ќе му се отворат очите, ќе вложи поголем напор за да не се повтори.

„Ова е нешто што Јас го правев тоа во минатото, но сакам да бидам посвесен за тоа. За нашите отворени периоди за доставување, ќе додадеме образец за да им овозможиме на писателите доброволно и анонимно да ги вклучат своите демографски информации. Најголемиот податок што го имаме е бројот на црни писатели кои доставуваат стории до нашето списание. Разговорот со писатели на црна боја, како за нашата компанија, така и воопшто, е многу важно да се има разновидност како дел од упатствата за презентација. Но, уште поважен е доказот дека ова всушност се става во акција. Ако кажете дека разновидноста е важна за вас, а потоа писател во боја гледа во вашето списание и сфаќа дека повеќето објави се од бели луѓе на бели луѓе кои прават бели машки работи, црниот автор веројатно нема да исчезне. Воведете "


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)